Košík

Slovo „Sybil“ v názve pochádza z prípadovej štúdie o žene menom Sybil Dorsett, ktorá sa liečila na disociatívnu poruchu identity, nazývanú tiež porucha viacerých osôb.

Útok Sybil je druhom bezpečnostnej hrozby v online systéme, kde sa jedna osoba pokúša ovládnuť sieť vytvorením viacerých účtov, uzlov alebo počítačov. Môže to byť také jednoduché, ako keď si jedna osoba vytvorí viac účtov na sociálnych sieťach. Ale vo svete kryptomien je relevantnejším príkladom to, keď niekto prevádzkuje viac uzlov v sieti blockchain.

Aké problémy môžu spôsobiť útoky Sybil?

Útočníci môžu byť schopní odhlasovať čestné uzly v sieti, ak vytvoria dostatok falošných identít (alebo identít Sybil). Potom môžu odmietnuť prijímať alebo vysielať bloky a účinne tak blokovať ostatných používateľov v sieti.

Pri skutočne rozsiahlych útokoch Sybil, keď sa útočníkom podarí ovládať väčšinu výpočtového výkonu alebo hashovacej rýchlosti siete, môžu vykonať 51% útok. V takýchto prípadoch môžu zmeniť poradie transakcií a zabrániť potvrdeniu transakcií. Môžu dokonca zvrátiť transakcie, ktoré uskutočnia keď majú kontrolu, čo môže viesť k dvojnásobnému míňaniu.

V priebehu rokov venovali počítačoví vedci veľa času a výskumu zisteniu, ako s rôznymi stupňami účinnosti zistiť a zabrániť útokom Sybil. Nateraz neexistuje žiadna zaručená obrana.

Prečítajte si aj : Čo je DoS útok?

Ako blockchainy zmierňujú útoky Sybil?

Mnoho blockchainov používa na obranu proti útokom Sybil rôzne „konsenzuálne algoritmy“, napríklad Proof of Work, Proof of Stake alebo Delegated Proof of Stake.

Tieto konsenzuálne algoritmy v skutočnosti nezabraňujú útokom Sybil, iba robia útočníkovi veľmi nepraktické, aby úspešne vykonal tento útok. Napríklad bitcoinový blockchain uplatňuje konkrétny súbor pravidiel na generovanie nových blokov.

Jedným z pravidiel je, že schopnosť vytvoriť blok musí byť úmerná celkovej výpočtovej sile mechanizmu Proof of Work. To znamená, že musíte skutočne vlastniť počítačový výkon potrebný na vytvorenie nového bloku, čo útočníka veľmi sťažuje a robí nákladným. Keďže ťažba bitcoinov je taká intenzívna, ťažiari majú veľmi silnú motiváciu udržiavať ťažbu čestne, namiesto pokusu o útok Sybil.

Zdroje: academy.binance.com, en.wikipedia.com

Disclaimer

Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n

Leave a Reply