Košík

Škálovateľnosť je jedným z hlavných bodov záujmu blockchainu Etherea. Súčasné obmedzenia, ktorým čelí sieť z hľadiska kapacity a rýchlosti, bránia jej prijatiu v širšom globálnom meradle.

Čo je Ethereum Plasma?

Plazmu Ethereum navrhol spoluzakladateľ spoločnosti Ethereum Vitalik Buterin spolu s Josephom Poonom. Koncept sa zrodil v auguste 2017 ako technika riešenia škálovania pre blockchain Ethereum. Spolu s Thaddeusom Dryjou bol Joseph Poon zodpovedný aj za koncepciu Lightning Network, čo je škálovacie riešenie navrhnuté pre Bitcoin v roku 2015. Aj keď boli Plasma aj Lightning Network navrhované ako škálovacie riešenia pre blockchainy, každý z nich má svoje vlastné mechanizmy a osobitosti.

Kurzy mensi

Tento článok stručne predstaví Ethereum Plasmu, ale nezabúdajme, že samotná Plasma nie je projekt, jedná sa o techniku off-chain škálovania alebo o rámec pre vytváranie škálovateľných aplikácií, ktoré môžu byť rôznymi spôsobmi implementované rôznymi výskumnými skupinami alebo spoločnosti.

Ako funguje Plasma?

Hlavnou myšlienkou Ethereum Plasmy ,je vytvoriť rámec sekundárnych reťazcov, ktoré budú komunikovať a čo najmenej striedavo komunikovať s hlavným reťazcom (v tomto prípade s blockchainom Ethereum). Takýto rámec je navrhnutý tak, aby fungoval ako blockchainový strom, ktorý je hierarchicky usporiadaný tak, že nad hlavným je možné vytvoriť množstvo menších reťazcov. Tieto menšie reťazce sa tiež označujú ako Plasma reťazce alebo detské reťazce (child chains). Upozorňujeme, že bočné reťazce (sidechainy) a Plasma reťazce sú podobné, ale nie to isté.

Štruktúra Plasmy je vytváraná pomocou inteligentných zmlúv a stromov Merkle, čo umožňuje vytvárať neobmedzený počet detských reťazcov – ktoré sú v podstate menšími kópiami materského blockchainu Ethereum. Na vrchole každého podradeného reťazca je možné vytvoriť viac reťazí, ktoré vytvárajú štruktúru podobnú stromu.

Prečítajte si aj : Merkle stromy a merkle korene

V podstate je každý Plasma detský reťazec prispôsobiteľnou inteligentnou zmluvou, ktorú je možné navrhnúť tak, aby fungovala jedinečným spôsobom a slúžila rôznym potrebám. To znamená, že reťazce môžu koexistovať a fungovať nezávisle. Plazma nakoniec umožní podnikom a spoločnostiam implementovať škálovateľné riešenia rôznymi spôsobmi podľa ich konkrétneho kontextu a potrieb.

Preto, ak sa Plasma úspešne vyvinie a implementuje do siete Ethereum, je pravdepodobné, že dôjde k preťaženiu hlavného reťazca, pretože každý detský reťazec by bol navrhnutý tak, aby pracoval odlišným spôsobom ku konkrétnym cieľom, ktoré nemusia súvisieť s cieľmi hlavného reťazca. V dôsledku toho by detské reťazce zmiernili celkovú prácu hlavného reťazca.

Dôkazy o podvodoch (Fraud proofs)

Komunikácia medzi podradenými reťazcami a koreňovým reťazcom je zabezpečená proti podvodom, takže koreňový reťazec je zodpovedný za udržanie bezpečnosti siete a za potrestanie škodlivých činiteľov.

Každý podradený reťazec má svoje vlastné mechanizmy na validáciu blokov a konkrétnu implementáciu zabezpečenú proti podvodom, ktorú je možné postaviť na rôznych konsenzuálnych algoritmoch. Najbežnejšie sú Proof of Work, Proof of Stake a Proof of Authority.

Dôkazy o podvode zaisťujú, že v prípade škodlivej činnosti sú používatelia schopní nahlásiť nepoctivé uzly, chrániť svoje prostriedky a ukončiť transakciu (čo zahŕňa interakciu s hlavným reťazcom). Inými slovami, dôkazy o podvode sa používajú ako mechanizmus, prostredníctvom ktorého plasmový detský reťazec podáva sťažnosť svojmu materskému reťazcu alebo koreňovému reťazcu.

MapReduce

Plasma whitepaper ,tiež predstavuje veľmi zaujímavú aplikáciu takzvaných výpočtov MapReduce. V zásade možno povedať, že MapReduce je sada funkcií, ktoré sú veľmi užitočné pri organizovaní a výpočte údajov vo viacerých databázach.

V kontexte plazmy sú tieto databázy blockchainmi a stromová štruktúra reťazcov umožňuje aplikáciu MapReduce ako spôsob uľahčenia overenia údajov v strome reťazcov, čo výrazne zvyšuje efektivitu siete.

Problém s hromadným odchodom

Jedným z hlavných bodov obáv týkajúcich sa Plasmy je problém hromadného odchodu, ktorý sa týka scenára, keď sa veľa používateľov pokúša opustiť svoj plasmový reťazec súčasne, čím zaplaví koreňový reťazec a spôsobí preťaženie siete. Môže to byť vyvolané podvodnou činnosťou, sieťovými útokmi alebo akýmkoľvek iným kritickým zlyhaním, ktoré môže predstavovať detský reťazec plasmy alebo skupina reťazcov.

Na záver

Plazma je v podstate mimoreťazcové riešenie, ktoré sa snaží výrazne zvýšiť celkovú výkonnosť siete Ethereum vytvorením stromovej štruktúry mnohých menších reťazcov. Tieto reťazce by odľahčili prácu hlavného reťazca, ktorý by bol schopný zvládnuť viac transakcií za sekundu.

Hierarchický model prepojených blockchainov navrhnutý Plasmou má veľký potenciál a v súčasnosti ho testujú početné výskumné skupiny. Pri správnom vývoji Plasma pravdepodobne zvýši účinnosť blockchainu Ethereum a poskytne lepší rámec pre nasadenie decentralizovaných aplikácií. Tento nápad, môže byť navyše upravený a implementovaný aj v iných sieťach kryptomien čo je spôsob, ako sa v budúcnosti vyhnúť problémom so škálovateľnosťou.

Plasma Ethereum je technika s otvoreným zdrojovým kódom a verejné úložisko nájdete na ich GitHub. Okrem Ethereum v súčasnosti s Plasmou pracuje aj mnoho ďalších kryptomien a úložísk na GitHub. Niekoľko príkladov zahŕňa OmiseGO, Loom Network a FourthStateLabs. Podrobnejšie a technické informácie nájdete v oficiálnom dokumente o plasme alebo na webovej stránke LearnPlasma.

Zdroje: academy.binance.com, education.district0x.io, investopedia.com, coincentral.com

Disclaimer

Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n

Ďalšie články od autora

Leave a Reply