Košík

Dnešný nedeľný článok bude trošku netradičný, keďže máme pre vás pripravenú nie jednu správu, ale rovno dve. Jedna sa bude týkať spoločnosti Square, ktorá môže byť jedným z dôvodov, prečo sme videli tento týždeň pomerne ostrý pohyb BTC smerom hore. Druhá správa sa bude týkať CBDC, o ktorým sme tento týždeň už informovali. Avšak tento týždeň bol vydaný jeden dôležitý dokument, na ktorom sa podieľalo až 7 centrálnych bánk a takisto aj Banka pre medzinárodné zúčtovanie. Prečo sú tieto správy rovnako podstatné a ako sa mohli odzrkadliť v cene BTC?

Square nakúpil BTC v hodnote 50 miliónov dolárov

Spoločnosť Square, ktorej CEO je Jack Dorsey (CEO Twitteru) tento týždeň oznámila, že nakúpila BTC v hodnote 50 miliónov dolárov. Celkovo mali zakúpiť viac ako 4 700 bitcoinov, pričom mali do najväčšej kryptomeny premiestniť približne 1 % z celkového počtu svojich aktív. Ide tak v krátkom slede už o ďalšiu spoločnosť, ktorá nakupuje Bitcoin, pričom má táto investícia slúžiť ako ochrana pred infláciou a hedž pred aktuálnou ekonomickou situáciou vo svete. Okrem spoločnosti Square takto nedávno spravila aj MicroStrategy, ktorá dokonca do BTC investovala až 425 miliónov dolárov.

Práve v čase, kedy sa dostalo toto oznámenie do médii, sa Bitcoin spolu s High caps altcoinami začali prebúdzať. Išlo o náhodu? Možno, ale takáto novinka má určite potenciál dostať Bitcoin na vyššie sumy a tak nie je reakcia zo strany BTC vôbec prekvapivá. Takisto by ale nemal byť prekvapivý ani fakt, že práve spoločnosť Square investovala do Bitcoinu. Ide totižto o mladú a pomerne pokrokovú spoločnosť, ktorá je zameraná na platobné systémy a poskytuje finannčé služby svojim používateľom. Navyše, čo je oveľa podstatnejšie je fakt, že CEO tejto spoločnosti, Jack Dorsey, je dlhoročne veľkým fanúšikom Bitcoinu a niekoľkokrát sa o ňom vyjadril extrémne pozitívne. Práve preto nie je žiadnym prekvapením, že práve spoločnosť pod jeho vedením investovala do najväčšej kryptomeny.

Prečítajte si tiež: Schnorrove podpisy a Bitcoin? 

Na toto oznámenie nereagovala pozitívne iba cena Bitcoinu. Kryptomenová komunita tiež brala novinky od Square ako bullish signál, pričom sa najmä na Twitteri ihneď objavilo množstvo špekulantov, ktoré sa zamýšľali nad tým, ktorá spoločnosť sa pridá najbližšie ku tým, ktoré investovali do najväčšej kryptomeny. Veľmi populárny bol najmä Elon Musk s jeho Teslou, o ktorej si kryptomenová komunita myslí, že by mohla vystreliť cenu Bitcoinu na ATH v prípade, že by oznámila, že investovala do najväčšej kryptomeny. Samozrejme ide zatiaľ iba o hypotetické scenáre, avšak istý „snowballing effect“ sa dá pozorovať už teraz keďže MicroStrategy a Square nie sú jedinými spoločnosťami, ktoré majú v BTC zainvestované.

CBDC z pohľadu 7 centrálnych bánk

Taktiež sa tento týždeň dostala do kryptomenového sveta aj správa o tom, ako vnímajú popredné svetové centrálne banky digitálne meny. FED, ECB, Riksbank alebo Bank of Canada sa spolu s „centrálnou bankou centrálnych bánk“ (Bank for International Settlements – Banka pre medzinárodné zúčotvanie) pozreli viac na tému digitálnych mien centrálnych bánk (central bank digital currencies – CBDC), ktoré podrobne popísali v 26-stranovom dokumente.

Podľa nich je úlohou centrálnych bánk pomôcť nasýtiť rastúci dopyt po digitálnych platbách, pričom CBDC by mohli byť spôsobom, ako sa tak stane. Rovnako si myslia, že by CBDC mali byť  najmä doplnkom ku hotovosti, ľahko používateľné, nemali by predstavovať pre používateľov žiadne navýšené náklady na technológiu, ktorá bude s nimi spojená a rovnako by tiež mali byť celoplošne akceptovateľné a ľahko dostupné. Takisto by sa mali dať používať aj offline a to aspoň do určenej sumy.

Napriek tomu, že si tieto centrálne banky jasne uvedomujú svoju úlohu a rovnako si uvedomujú aj rast digitálnych mien a platieb, z dokumentu vyplynulo, že skúmanie CBDC ešte nehovorí o ich istej implementácii. Treba však dodať, že všetky centrálne banky, ktoré spísali tento dokument už majú CBDC podrobnejšie skúmať alebo ho testovať. Z ich strany tak môže ísť vyslovene iba o prevenciu, keby náhodou nedošlo k implementovaniu CBDC, čo sa však zdá nereálne vzhľadom na to, že štáty ako napríklad Čína na svojich digitálnych menách už pracujú tak intenzívne, že k ich implementácii v najbližších rokoch príde takmer s určitosťou.

Zdroje:https://www.theblockcrypto.com/, https://bispodcast.libsyn.com/, https://www.bis.org/,

Disclaimer

Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n

Ďalšie články od autora

Leave a Reply