Košík

Prezidentka ECB Christine Lagardeová uviedla, že v blízkej budúcnosti by ECB mala odhaliť svoje poznatky a zámery, ktoré sa budú týkať skúmania digitálnej meny centrálnej banky CBDC.

Digitálna mena ECB?

Vo svojom prejave na štvrtkovej konferencii Deutsche Bundesbank o bankovníctve a platbách v digitálnom svete sa Lagardeová vyjadrila k súťaži v ovládnutí platieb v globálnom meradle a úvahám o maloobchodnom CBDC v eurozóne.

Lagardeová uviedla, že digitálne euro umožní byť na špici inovácií, ale nedostatočná integrácia platieb v Európe naznačila, že vedenia sa ujali zahraniční poskytovatelia. Ekonomiky na celom svete skúmajú CBDC a vytváranie ekosystémov digitálnych platieb.

Prečítajte si aj : Čo nás OneCoin naučil o kryptomenových podvodoch a ako sa im v budúcnosti vyvarovať?

Európa v tejto súťaži zaostáva

ECB začiatkom roku 2020 zriadila pracovnú skupinu, ktorá má skúmať, ako by vyzeralo digitálne euro. V máji člen výkonnej rady ECB Yves Mersch pre CoinDesk uviedol, že pracovná skupina sa osobitne zameriava na maloobchodné CBDC (také, ktoré by mohla verejnosť používať na nákup tovaru a služieb), na rozdiel od veľkoobchodnej meny (ktorú môžu používať iba finančné spoločnosti). Lagardeová to potvrdila na štvrtkovej udalosti.

„Digitálne veľkoobchodné peniaze nie sú nové, pretože banky majú prístup k peniazom centrálnej banky už celé desaťročia. Na zefektívnenie vysporiadania finančných transakcií je však možné použiť novú technológiu. Otvára sa tiež možnosť maloobchodného CBDC, ktoré by bolo veľmi inovatívne v tom, že by bolo prístupné širokému publiku, “uviedol Lagardeová.

Kurzy mensi

Maloobchodné CBDCs

Podľa Lagardeovej by digitálne euro bolo doplnkom a nie náhradou hotovosti. Európa bude naďalej zabezpečovať, aby mali všetci občania kedykoľvek prístup k bankovkám, uviedla Lagardeová s tým, že obe tieto kombinácie podporia finančné začlenenie a ponúknu spotrebiteľom na výber.

Druhou úvahou o zavedení digitálneho eura je hodnotenie rizika, uviedla Lagardeová. Podľa jej názoru, ak sa prevedie dostatok bankových vkladov na digitálne euro, zmení to spôsob, akým tradičný bankový sektor dodáva peniaze do ekonomiky, ako aj spôsob, akým bude ECB musieť vykonávať menovú politiku.

„Musíme zabezpečiť, aby digitálne euro bolo v prípade jeho zavedenia navrhnuté tak, aby obsahovalo tieto riziká,“ uviedla Lagardeová.

A nakoniec, digitálne euro bude treba navrhnúť tak, aby uspokojilo dopyt verejnosti po digitálnych platbách bez toho, aby sa poškodili súkromné platobné riešenia.

Lagardeová uviedla, že centrálne banky vzbudzujú väčšiu dôveru v ľudí v porovnaní s komerčnými bankami, a to s odvolaním sa na nedávny prieskum uskutočneného Oficiálnym fórom menových a finančných inštitúcií. Stojí za predchádzajúcim vyhlásením, že ECB bude hrať aktívnu úlohu pri vytváraní a vydávaní CBDC. .

Disclaimer

Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n

Ďalšie články od autora

Jakub Kraľovanský

Jakub Kraľovanský

Trader 2.0 je môj osobný projekt a zároveň srdcová záležitosť. Po niekoľkých rokoch v kryptomenách som sa rozhodol vytvoriť si vlastnú cestu. Kryptomenám sa venujem od roku 2015 a mojou víziou je šíriť povedomie o kryptomenách medzi bežných ľudí. Trader2.0 je vzdelávací projekt, kde sa zameriavam na prvý kontakt človeka s Bitcoinom až cez návody, tipy a triky, úvod do tradingu až po pokročilé technické analýzy, money management a psychológiu tradingu. Cieľom je uľahčiť ľuďom vstup do kryptomien a napomáhať im pri ich ceste.

Leave a Reply