Košík

V dnešnom článku si ukážeme konkrétne čísla dopadu pandémie na ekonomiky v Európe. baviť sa budeme najmä o HDP a jeho poklese. V súčasnosti sa stále viacej skloňuje druhá vlna pandémie, ktorá môže nakoniec ekonomické výsledky ešte zhoršiť. Aké sú však výsledky už teraz po niekoľkých mesiacoch?

Rekordný prepad

Ekonomika Európskej únie v druhom štvrťroku najmä kvôli koronavírusovým obmedzeniam klesla o rekordných 14,1 percenta. V medzikvartálnom porovnaní sa hrubý domáci produkt prepadol o 11,7 percenta. Vo svojej spresnenej správe to dnes uviedol európsky štatistický úrad Eurostat.

Prepad je miernejší, než uvádzal rýchly odhad z konca júla. V ňom úrad odhadoval pokles voči druhému štvrťroku minulého roka 14,4 percenta a oproti prvému kvartálu 11,9 percenta. Ekonomika eurozóny klesla medziročne o 15 percent a oproti prvému štvrťroku o 12,1 percenta, s čím počítal aj prvý rýchly odhad.

Kvartálny a ročný prepad?

Úrad v dnešnej správe zdôraznil, že ide zďaleka o najvýraznejší prepad od roku 1995, kedy sa tieto štatistiky začali viesť. Najväčšie prepady si pripísali krajiny na juhozápade Európy. Ekonomika Španielska klesla medziročne o 22,1 percenta, nasleduje Francúzsko (19 percent), Taliansko (17,3 percenta) a Portugalsko (16,3 percenta). Slovensko sa teda drží lepšie ako priemer eurozóny aj EÚ. Najlepšie sa darilo Litve, Fínsku a možno tak trochu prekvapivo aj Poľsku.

Slovensko je s 12-percentným poklesom v tej horšej polovici krajín Európskej únie, ktoré zverejnili aktuálne dáta. Podobné čísla ako slovenská ekonomika dosahuje aj Nemecko. Susedné Česko má v medziročnom porovnaní nižší prepad, naopak medzikvartálne sa o niečo lepšie darilo Slovensku.

Naša ekonomika si však počínala ďaleko lepšie ako jej predpovedali prognózy. „Rozhodujúci podiel na oživení slovenského priemyslu majú štyri automobilky a ich subdodávateľský reťazec,“ myslí si Július Kostolný, podpredseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory.

Disclaimer

Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n

Ďalšie články od autora

Jakub Kraľovanský

Jakub Kraľovanský

Trader 2.0 je môj osobný projekt a zároveň srdcová záležitosť. Po niekoľkých rokoch v kryptomenách som sa rozhodol vytvoriť si vlastnú cestu. Kryptomenám sa venujem od roku 2015 a mojou víziou je šíriť povedomie o kryptomenách medzi bežných ľudí. Trader2.0 je vzdelávací projekt, kde sa zameriavam na prvý kontakt človeka s Bitcoinom až cez návody, tipy a triky, úvod do tradingu až po pokročilé technické analýzy, money management a psychológiu tradingu. Cieľom je uľahčiť ľuďom vstup do kryptomien a napomáhať im pri ich ceste.

Leave a Reply