Košík

Rovnako ako sú niektoré akcie na tradičných finančných trhoch príležitostne stiahnuté z burzy z rôznych dôvodov, kryptomeny sú na tom podobne. Medzi tieto dôvody, ktoré prispievajú k tradičnému delistovaniu patria napríklad bankrot, ukončenie projektu, fúzie a akvizície (M&A) a nedodržanie požiadaviek na kótovanie. Hoci faktory podporujúce odstránenie kryptomeny sú koncepčne odlišné ako akcie, existuje niekoľko podobných podobností.

Čo je to delisting kryptomien?

Vyradenie sa týka odstránenia kryptomeny (mince alebo tokenu) alebo obchodného páru (napr. LTC / XMR) z obchodovania. Vymazanie sa môže uskutočniť dobrovoľne na základe žiadosti projektu, ktorý riadi samotnú kryptomenu z určitých dôvodov ako je ukončenie projektu. Alternatívne je bežnejším dôvodom pre (nedobrovoľné) vyradenie to, že kryptomena už nedodržiava rôzne požiadavky na kótovanie stanovené burzou.

Kritériá pre delisting

K vyradeniu kryptomeny z obchodovania môže viesť niekoľko faktorov:

Regulačná neistota

Pokiaľ ide o digitálne aktíva, v globálnom regulačnom prostredí je to stále neistá oblasť. Zatiaľ čo vlády na celom svete sa stále snažia porozumieť kryptomenám a ich dôsledkom, verejne sa nestanovil a nevynucoval žiadny komplexný a dynamický súbor nariadení. Tým sa zneistil stav búrz kryptomien, ktoré ponúkajú mince a tokeny širokej verejnosti. V snahe o dlhodobe fungovanie kryptomenové burzy, najmä tie, ktoré majú sídlo v Spojených štátoch, preberajú zodpovednosť samoregulácie tým, že zabezpečujú, aby sa ich činnosti dôsledne riadili všeobecnými usmerneniami alebo akoukoľvek podobou právnej formy naznačenej regulačnými orgánmi. Napríklad Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) v USA uverejnila súbor usmernení, ktoré definujú kryptomeny, ktoré objasnili vymedzenie kryptomien tak, že prevzali kapacitu cenného papiera, meny alebo komodity. Z tohto dôvodu sa od kryptomenových búrz založených a licencovaných v USA vyžaduje, aby interne dodržiavali uvedené usmernenia tým, že zabezpečia, aby na ich platforme neboli uvedené žiadne security kryptomeny, aby sa predišlo kontrole regulačných opatrení v oblasti cenných papierov. Usmernenia vydané v rámci SEC nie sú právne záväzné ani nevynucované. Z praxe však vieme že na týchto burzách sa obchodujú aj security kryptomeny ako napríklad Monero a Zcash.

Nízky objem a likvidita

Hlavným predmetom činnosti kryptomenovej burzy je získavanie obchodných poplatkov a ďalších poplatkov, napríklad za výber. Kedykoľvek používateľ kúpi alebo predá kryptomenu na burze, účtuje sa obchodný poplatok. Pri každodennom vykonávaní miliónov obchodov existuje výrazná motivácia pre burzy, aby podporovali kryptomeny s vysokým objemom obchodov. Kryptomena s vysokým objemom obchodovania zodpovedá vysokej úrovni likvidity, z čoho vyplýva, že ide o veľmi obľúbenú mincu, ktorú používatelia obchodujú. Kryptomeny s klesajúcim objemom a nízkou likviditou strácajú príťažlivosť medzi používateľmi, čo potvrdzuje jej vylúčenie z obchodovania. Podpora kryptomeny na burze si vyžaduje ekonomické zdroje, ktoré musí burza využívať, a ak má minca nízku likviditu, nemá zmysel, aby ju burza naďalej podporovala.

Prečítajte si aj : Decentralizované burzy a zmenárne (DEX)

Nedodržanie požiadaviek na kótovanie

Uvedenie akéhokoľvek obchodovania na trh znamená súbor požiadaviek, ktoré musí projekt spĺňať. Nedodržanie týchto požiadaviek môže mať za následok vyradenie kryptomeny. Medzi hlavné faktory pri rozhodovaní o delistingu z burzy patria:
•   Všeobecný tímový záväzok projektu
•   Aktivita, kvalita a úroveň rozvojovej činnosti
•   Stabilita a bezpečnosť siete
•   Stupeň externej komunikácie tímu
•   Odpoveď na žiadosť o povinnú starostlivosť pri obchodovanie
•   Podvody alebo neetických prípady

Na samotných burzách existuje mnoho ďalších faktorov. Vzhľadom na to, že obchodovania kryptomien smerujú k dodržiavaniu právnych predpisov, je aktívne a efektívne presadzovanie ich kritérií nevyhnutnou súčasťou zabezpečenia dlhodobej životaschopnosti ich podnikania. Obchodovanie kryptomien, ktoré sú v rozpore s požiadavkami a zásadami burzy, by mohol predstavovať právne riziko.

Bezpečnostné porušenia

Bezpečnosť je najvyšším hľadiskom každého projektu, vzhľadom na digitálny charakter operácií, najmä v tejto rodiacej sa fáze blockchainovej technológie. Niet divu, že hlavné technické a bezpečnostné slabiny by mohli riskovať vyňatie projektu z obchodovania. Ak interní vývojári kryptomeny objavia zraniteľnosť zabezpečenia alebo technickú nejednoznačnosť v sieti kryptomeny, napríklad 51% útok, musia sa prijať opatrenia na ochranu držiteľov. To si vyžaduje neustálu výmenu informácií a výmenu medzi členmi projektového tímu a ak sú reakcie vývojárov tímu podpriemerné, delisting sa pravdepodobne spustí. Napríklad keď Bittrex vyradil BTG po 51% útoku na jeho sieť.

Dôsledky delistingu

Akákoľvek odstránenie kryptomeny z obchodovania by mohlo mať devastujúce následky:

Odpisy cien

Najviditeľnejším účinkom je prudký pokles cien v čase oznámenia. Zvyčajne sa uskutoční prvé oznámenie s cieľom vyradiť niekoľko kryptomien, ktoré sa na burze v súčasnosti aktívne obchodujú. Burza poskytne držiteľom mincí lehotu dvoch až troch týždňov na prípravu na vyradenie z trhu, kedy je kryptomena natrvalo odstránená z burzy, bez ďalšej obchodnej podpory.

Znížená likvidita a objem obchodovania

Likvidita mince závisí od objemu obchodovania, ku ktorému dôjde; mince s nízkou likviditou majú nízku obchodnú aktivita a málo objednávok na nákup a predaj. Likviditu kryptomeny môže ovplyvniť aj počet búrz, ktoré ju obchodujú. Ak sa s kryptomenou obchoduje na mnohých burzách na trhu, tým je väčší aj objem obchodovania a tým väčšia je jej likvidita.

Strata dôveryhodnosti

Hlavným dôsledkom vyradenia z trhu je všeobecná strata viery a dôveryhodnosti verejnosti voči projektu. Vo všeobecnosti je pravdepodobné, že kryptomeny budú delistované z obchodovania, ak dôjde k závažným zásadným nedostatkom alebo nepriaznivým zmenám projektu, ktoré by mohli viesť k problémom s dlhodobou udržateľnosťou. Vnímanie verejnosti je jedným z hlavných determinantov potenciálneho úspechu. Delisitng z obchodovania podporuje negatívne vnímanie a môže mať za následok nezvratné poškodenie dobrého mena a dôveryhodnosti projektu.

Zdroje: etorox.com, medium.com, academy.binance.com

Disclaimer

Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n

Ďalšie články od autora

Leave a Reply