Košík

Ahojte traderi. V tomto článku sa pozrieme na hlavný rozdiel medzi gamblingom a tradovaním. Keď sa povie gambling, tak každého najskôr napadne stávkovanie, či kasíno. S gamblovaním sa však často stretávame aj na burze.

Čo je gambling?

Definícia gamblingu hovorí, že je to vsádzanie na udalosť, ktorej výsledok vopred nepoznáme. Veľa z vás asi kedysi vsadilo na výsledok hokejového, či futbalového zápasu. Predtým ako ste vsadili ste si zrejme pozreli aké tímy budú hrať. Prípadne akých hráčov majú zranených, ako hrali posledné zápasy a podobne. V jednoduchosti ste si spravili analýzu obidvoch tímov. Následne ste na základe svojho uváženia spravili rozhodnutie. Internet nám to posledné roky veľmi zjednodušil, pretože už ani nemusíme vyjsť z vlastného domu, aby sme mohli gamblovať. Všetko sa dá aj cez internet. Gambling je tak dostupný úplne všetkým z pohodlia domova.

Rozdiel medzi tradingom a gamblovaním?

Aj pri tradingu v podstate vsádzame svoje peniaze s tým, že sa snažíme uhádnuť budúci kurz daného aktíva. Niekto traduje komodity – ropa, striebro či zlato. Niekto obchoduje menové páry na forexe a niekto kryptomeny. V každom jednom prípade vsádzate svoje peniaze na to, že uhádnete aký kurz bude v budúcnosti. Respektíve aká cena bude v budúcnosti. Keď sa vám zdá, že by cena mohla rásť, tak dané aktívum kúpite. Naopak keď sa vám zdá, že by cena mohla klesať, tak dané aktívum predáte. Nákup a predaj robíte rovnako na základe rôznych informácií. Napríklad fundamentálnej či technickej analýzy. Aký je teda rozdiel medzi gamblingom a tradingom? Je v tom vlastne vôbec nejaký rozdiel?

Rozdielov je niekoľko, ale ja sa dnes zameriam na ten najdôležitejší – Obchodný plán.

Prečítajte si aj : Ako sa mi darilo prvý obchodný mesiac na NAGA? 

Čo je obchodný plán?

Jednoducho povedané, je to stratégia. Ja osobne zastávam názor, že je to súbor pravidiel. Ak len prídete do stávkovej kancelárie a bezhlavo vsadíte na čokoľvek, tak nemáte žiadny plán. Neviete koľko chcete vyhrať, neviete koľko môžete prehrať, neviete koľko ste ochotný stratiť, neviete koľko chcete získať. Veľa ľudí po svojej registrácii na burzu nemá žiadny plán. Nemajú cieľ koľko chcú získať a nedajú si hranicu, koľko sú ochotní stratiť. V kasíne alebo v stávkovej kancelárii je to jednoduchšie, pretože práve tieto dve inštitúcie nám povedia, koľko môžeme vyhrať a koľko môžeme prehrať. Keď v kasíne dám 10€ na červenú, tak viem, že buď vyhrám 20€, alebo prehrám 10€. Pri obchodovaní na burze je to ťažšie, pretože ja si musím stanoviť koľko chcem ,,vyhrať“ a koľko som ochotný ,,prehrať.“

Ako si postaviť obchodný plán?

Obchodný plán nie je len o tom koľko chcete stratiť a koľko získať. Čo ďalšie môže obsahovať obchodný plán?

 • Veľkosť pozície.
 • Risk to reward ratio.
 • Týždenný / Mesačný cieľ.
 • Kedy si napríklad od obchodovania oddýchnem.
 • Čo sledujem pri vstupe.

Je vedecky dokázané, že náš mozog dokáže urobiť len určité množstvo rozhodnutí za deň. Obchodný plán je vaša príručka, ktorá vám má pomáhať sa rozhodovať. Stavba obchodného plánu však nie je taká jednoduchá, pretože každý človek má iný štýl a iný cieľ. Práve z tohto dôvodu treba robiť obchodný plán vždy na mieru danému človeku podľa jeho skúseností a možností. Stavba obchodného plánu je jedna z troch častí nášho júnového workshopu Trader2.0. Link na workshop nájdeš TU. Bez obchodného plánu sme len gamblermi, ktorí v drvivej väčšine prídu o všetko.

Čo sa na workshope naučíš?

V prvej časti workshopu si rozoberieme základy money managementu a jeho 3 základné stratégie. Každú jednu stratégiu si dopodrobna rozoberieme a v druhej časti workshopu budeme stavať každému jednému členovi money management na mieru! V poslednej časti sa pozrieme práve na dôležitosť obchodného plánu. Ukážem vám svoj obchodný plán a plán Larryho Williamsa, ktorý v 80. rokoch zarobil na burze 1 milión dolárov.

Využi akciu 33% na workshop – len prvých 10 objednávok!

DISCLAIMER

Kontakt 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n

 

 

 

 

 

 

Ďalšie články od autora

Jakub Kraľovanský

Jakub Kraľovanský

Trader 2.0 je môj osobný projekt a zároveň srdcová záležitosť. Po niekoľkých rokoch v kryptomenách som sa rozhodol vytvoriť si vlastnú cestu. Kryptomenám sa venujem od roku 2015 a mojou víziou je šíriť povedomie o kryptomenách medzi bežných ľudí. Trader2.0 je vzdelávací projekt, kde sa zameriavam na prvý kontakt človeka s Bitcoinom až cez návody, tipy a triky, úvod do tradingu až po pokročilé technické analýzy, money management a psychológiu tradingu. Cieľom je uľahčiť ľuďom vstup do kryptomien a napomáhať im pri ich ceste.

One Comment

 • Ladislav Žňava píše:

  Dobrý deň pán Kralovansky.
  Začali sme s mojou spoločníčkou tradovat. Spociatku sa nám zadarilo, ale teraz to nejde,ako by sme chceli. Čiže zle. A ako stúpa nervozita a klesá imanie, pribúdajú aj hádky.
  A máme medzi sebou jeden spor.Ona tvrdí, že keď sa nám imanie v eurách vynuluje, že to nevadí, že coiny nám ostali. Ja tvrdím, že v tomto prípade sme skončili.
  Mohli by ste nám to ozrejmiť prosím.
  Ďakujem Vám pekne.

Leave a Reply