Kryptomeny sú v nemilosti regulátorov už dlhú dobu. Zatiaľ čo na začiatku ich regulátori vôbec nevnímali, pri aktuálnej veľkosti kryptomenového sveta sa stále viac takýchto inštitúcii pozerá na to, ako s kryptomenami „vybabrať.“ Áno, je žiaľ veľmi smutné vidieť, že len máloktorí regulátor na svete si reálne dá námahu a zváži, ako sa voči kryptomenám zachová. Väčšina z nich si totižto aktuálne vyberá len tú jednoduchšiu, no nesprávnu cestu a tou je zákaz.
Erik Thedeén, viceprezident pre European Securities and Markets Authority v jednom z jeho posledných rozhovorov povedal, že si myslí, že všetky Proof-of-Work (PoW) algoritmy by mali byť zakázané. Samozrejme, že hlavným argumentom je podľa neho skutočnosť, že PoW algoritmy nútia ku spotrebe veľkého množstva energie. To vraj následne bráni ku naplneniu klimatických cieľov ako napríklad Parížska zmluva o klimatických zmenách.
„Musíme diskutovať o presunutí tohto priemyslu na viac efektívnejšiu technológiu. Finančný priemysel a množstvo veľkých inštitúcii sú aktuálne aktívnou súčasťou kryptomenového trhu a majú environmentálne, sociálne a vládne (ESG) povinnosti.“
Aj tak znelo jeho vyjadrenie, ktoré navyše doplnil o fakt, že problémy s ťažbou kryptomien vidí aj vo svojej krajine. Podľa neho sa ťažba stáva národným problémom pre Švédsko. V tejto krajine sa údajne viac a viac obnoviteľnej energie „míňa“ na ťažbu kryptomien. Myslí si pritom, že tieto zdroje by mohli byť použité rozumnejšie. Erik Thedeén taktiež tvrdí, že oveľa prijateľnejšou možnosťou pre kryptomeny je Proof-of-Stake koncept. Presun z PoW na PoS už dlhšiu dobu plánuje napríklad Ethereum. Podľa neho by takýto presun bol z hľadiska klímy a celkovo ekologických dopadov oveľa prijateľnejší, ako pokračovanie s Proof-of-Work konsenzusom.
Prečítajte si tiež: Kryptomenové pracovné pozície zaznamenali v roku 2021 obrovský rast
Samozrejme, že z pohľadu kryptomenového webu môžu znieť nasledujúce fakty zaujato. Avšak to nič nemení na tom, že sú to fakty podporené výskumami a spoločnosťami, ktoré sa zaoberajú práve dopadom kryptomien na klímu či na životné prostredie ako také.
Napríklad investičná firma Melanion Capital potvrdila, že je voči PoW ťažbe extrémne veľa nesprávnych predsudkov a že sú regulátori ohľadom tejto témy neinformovaní. Melanion Capital ale upozornila najmä na skutočnosť, že Bitcoin sa voči takýmto osočovaniam, vyjadreniam či dokonca súdnym sporom nemá ako brániť.
Hoci existuje niekoľko organizácii, ktoré sa snažia hájiť záujmy kryptomien, iba máloktorá z nich má dostatočné know-how na to, aby vedela zmeniť názory regulátorov, či čo i len pomôcť k ich vzdelaniu v tejto téme.
No a ohľadom samotných problémov s Bitcoin ťažbou a jej dopadov na životné prostredie vyšlo v poslednom čase množstvo rôznych prieskumov či reportov. Tie dokazujú niečo iné ako to, čo tvrdia regulátori, politici či bankári. Ťažba Bitcoinu či iných kryptomien patrí ku najzelenším odvetviam vôbec. Poukazuje na to napríklad Bitcoin Mining Council, ktorý zistil, že Bitcoin má najväčšie percento dlhodobo udržateľného energetického mixu v porovnaní s množstvom popredných celosvetových veľmocí.
Zdroj: https://cointelegraph.com/
Spoločnosť Blockcap či Cambridge Center for Alternative Finance sa navyše pozreli na to, koľko elektrickej energie Bitcoin spotrebuje a či sa tak môžu regulátori právom navážať do najväčšej kryptomeny. Z úst regulátorov to často totižto znie, ako keby Bitcoin spotreboval radovo desiatky percent zo všetkej elektrickej energie, ktorá sa ročne spotrebuje.
No a ako môžete vidieť na obrázku nižšie, ani tento argument nie je pravdivý. Bitcoin totižto spotrebuje 0,25 % elektrickej energie, ktorá je za rok stratená kvôli neefektívnemu používaniu. Z celkovo vygenerovanej elektrickej energie (160 000 TWh), je približne viac ako 50 000 TWh stratených kvôli neefektívnymi či zastaralým riešeniam spojeným s ukladaním, presunom či distribúciou danej energie. A Bitcoin podľa všetkých odhadov a výpočtov spotrebuje približne 120 - 140 TWh za rok. To je približne 0,25 - 0,4 % z toho, čo sa stratí a nie to ešte z toho, čo sa celkovo vyrobí.
Z celkovej energie, ktorá sa vyrobí spotrebuje Bitcoin na ťažbu menej ako 0,075 %. Určite všetci (okrem regulátorov a politikov) uznajú, že to je absolútne mizivé percento. Aj keby sme to zaokrúhlili na 0,1%, čo množstvo výskumov robí kvôli odchýlkam v meraniach či nekompletným dátam, Bitcoin ani zďaleka nepredstavuje takú hrozbu pre klímu, energetickú spotrebu či životné prostredie, že by musela jeho ťažba byť zakázaná. Ak by aj ku zákazu prišlo, tak je viac ako isté, že sa tak stane z iných dôvodov. Ekológia či energetická náročnosť Bitcoinu budú použité iba ako argumenty pre média, ktoré „majú vysokú čitateľnosť či sledovateľnosť.“
Zdroje: Blockcap, ccaf.io
Zdroje: https://u.today, https://cryptobriefing.com, https://cointelegraph.com, https://www.coindesk.com
Disclaimer
Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0
Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.
Kontakt :
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Twitter : https://twitter.com/Trader_20_
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber