0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

20.06.20 Internet of things (IoT)

[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]S výrazom Internet vecí – Internet of things (IoT) sa dnes už stretávame takmer denne. Pojem „Internet vecí“ sa pripisuje Kevinovi Ashtonovi zo spoločnosti Procter & Gamble, ktorý v článku z roku 1999 použil túto frázu na opísanie úloh RFID značiek pri zvyšovaní efektívnosti dodávateľských reťazcov.

V literatúre, ako aj na internete, nájdeme nespočetné množstvo definícií. Dôkazom toho je aj množstvo definícií IoT uvedených v Towards a definition of the Internet of Things (IoT) Revision 1 – Published 27 MAY 2015. Narážame tu na skutočnosť, že IEEE (The Institute of Electrical and Electronics Engineers) do dnešných dní nedefinovalo štandard. Jednoducho povedané, zatiaľ neexistuje jedna jediná poučka, ktorá by bola schválená pre širokú verejnosť. Internet vecí má teda stále niekoľko definícií.

Čo je to Internet vecí (IoT)?

Internet vecí (IoT) sa označuje ako sieť pozostávajúca z fyzických objektov schopných zhromažďovať a zdieľať elektronické informácie. Internet vecí zahŕňa širokú škálu „inteligentných“ zariadení, od priemyselných strojov, ktoré prenášajú údaje o výrobnom procese až po senzory, ktoré sledujú informácie o ľudskom tele.

Ako funguje IoT?

Tieto zariadenia používajú internetový protokol (IP), rovnaký protokol, ktorý identifikuje počítače na celom webe a umožňuje im navzájom komunikovať. Cieľom Internetu vecí je mať zariadenia, ktoré sa spravujú samé v reálnom čase, zlepšujú efektívnosť a prinášajú dôležité informácie rýchlejšie ako systém závislý na ľudskom zásahu.

Výhody IoT

Internet vecí sľubuje, že zmení širokú škálu oblastí. Napríklad v medicíne môžu prepojené zariadenia pomôcť zdravotníckym odborníkom monitorovať pacientov vo vnútri a mimo nemocničného zariadenia. Počítače potom môžu vyhodnotiť údaje, ktoré pomôžu lekárom prispôsobiť liečbu a zlepšiť výsledky pacientov.

Prečítajte si aj : Blockchain oracles

Ďalšou oblasťou, ktorá tiež prechádza transformáciou, je urbanistické plánovanie. Keď sú napríklad senzory, ktoré majú IP adresu umiestnené pod rušnou ulicou, môžu úradníci mesta varovať vodičov pred blížiacim sa oneskorením alebo nehodou. Medzitým môžu inteligentné odpadkové koše informovať mesto, keď sa naplnia, čím optimalizujú trasy zberu odpadu.

Používanie inteligentných zariadení bude pravdepodobne znamenať aj konkurenčnú výhodu pre podniky, ktoré ich používajú strategicky. Napríklad sledovaním údajov o spotrebe energie a úrovniach zásob môže firma výrazne znížiť svoje celkové náklady. Pripojenie môže tiež pomôcť spoločnostiam obchodovať so spotrebiteľmi efektívnejšie.

Sledovaním správania spotrebiteľa v obchode by maloobchodník mohol teoreticky vydávať odporúčané produkty na mieru, ktoré zvyšujú celkovú veľkosť predaja. Keď je produkt v domácnosti spotrebiteľa, môže sa tento produkt použiť na upozornenie vlastníka na nadchádzajúce plány služieb a dokonca na podnietenie majiteľa, aby si rezervoval schôdzku.

Nevýhody IoT

Rovnako ako v prípade všetkých otázok týkajúcich sa osobných údajov, aj v súvislosti s internetom vecí je potrebné sa zaoberať mnohými problémami v oblasti ochrany osobných údajov, čo je azda najväčší problém. Táto technológia pokročila oveľa rýchlejšie ako regulačné prostredie, takže spoločnosti, ktoré pokračujú v rozširovaní sortimentu zariadení pripojených na internet, čelia potenciálnym regulačným rizikám.

Zdroje: investopedia.com, oracle.com, pcrevue.sk

Disclaimer

Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Mohlo by ťa zaujímať

cart