0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

20.05.21 Ako odhaliť podvody v DeFi

[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]Pretože čoraz viac ľudí sa zaujíma o fascinujúce finančné inovácie, ktoré umožňuje DeFi, podvodníci nachádzajú ďalšie spôsoby, ako ich využiť. DeFi je obzvlášť neľútostný priestor. Zvyčajne neexistujú dobré spôsoby, ako získať späť prostriedky alebo vyvodiť zodpovednosť voči škodlivým činiteľom. Ak však viete čo hľadať, môžete znížiť pravdepodobnosť, že vás podvodníci budú využívať.

Úvod

Decentralizované financovanie (DeFi) je bohaté na inovácie. Zdá sa, že nové projekty DeFi sa rozbiehajú každú minútu a je nesmierne ťažké udržať krok.

Často hovoríme o tom, ako sú blockchainy bez povolení - čo je v podstate efektný spôsob, ako povedať, že sú verejné. Nikto nepotrebuje povolenie, aby ich mohol používať, vyvíjať na nich alebo na nich spúšťať projekty. Aj keď je táto hodnota neodmysliteľnou súčasťou kryptomien ako je Bitcoin, má aj svoje negatívne stránky.

Ktokoľvek môže spustiť podvodné alebo zavádzajúce projekty a nič ho nezastaví. Prakticky teda my ako komunita si môžeme navzájom pomáhať identifikovať niektoré spoločné vzorce, ktoré oddeľujú legitímne inovácie od klamlivého podvodu. Takže načo by ste si mali dať pozor?

Aký je účel projektu?

Zdá sa to ako samozrejmá otázka, najmä ak ste v priestore DeFi nováčikom.

Veľká väčšina kryptomien však neprináša na stôl nič nové. Iste, existujú aj mimoriadne zaujímavé inovácie. Ale veľa nových projektov sa snaží iba upriamiť pozornosť na DeFi bez toho, aby sa pokúsili inovovať.

Môžete sa teda pýtať veci: Snaží sa tento projekt o niečo nové a inovatívne? Snaží sa svojím projektom prispieť k novej digitálnej ekonomike? Čím sa líši od konkurencie? Existuje tu jedinečná hodnotová ponuka?

Jedná sa o veľmi jednoduché otázky, ktoré chápe aj sedliacky rozum. Ale tým, že sa ich opýtate, už môžete vyradiť poriadnu časť podvodov.

Prečítajte si aj : Metriky Binance Smart Chainu, o ktorých by ste mali vedieť

Development aktivita

Ďalšou vecou, na ktorú sa môžete pozrieť, je aktivita vývojárov. DeFi je úzko prepojené s étosom otvoreného zdroja (open source).

Ak teda viete niečo o kódovaní, môžete sa do kódu pozrieť sami. Na open-source je však vynikajúce, že ak bude o projekt dostatok záujmu, ostatní to určite urobia. To pravdepodobne odhalí, či má projekt škodlivé úmysly.

Okrem toho si môžete pozrieť aj vývojovú činnosť. Dodávajú vývojári neustále nový kód? Aj keď je možné túto metriku presmerovať, môže to byť dobrý barometer pre zisťovanie, či sú vývojári skutoční alebo či chcú len rýchlo zarobiť.

Audity smart kontraktov

Cieľom auditov je zaistiť bezpečnosť kódu. Aj keď sú vývojári nevyhnutnou súčasťou vývoja inteligentných zmlúv, nasadia svoj kód bez akýchkoľvek auditov. To môže výrazne zvýšiť riziko použitia týchto zmlúv.

Tu je potrebné poznamenať, že audity sú drahé. Legitímne projekty budú zvyčajne schopné platiť za audity, ale podvodné projekty sa zvyčajne nebudú obťažovať.

Znamená to teda, že ak bol projekt predmetom auditu, jeho použitie je úplne bezpečné? Nie. Audity sú potrebné, ale žiadny audit nikdy nebude znamenať úplnú bezpečnosť. Vždy si uvedomte riziká vkladu vašich finančných prostriedkov do inteligentnej zmluvy.

Sú zakladatelia anonymní?

Svet kryptomein je hlboko zakorenený v slobode anonymity (a pseudonymity), ktorú môže poskytovať internet. Koniec koncov, pravdepodobne nikdy nebudeme poznať totožnosť Satoshi Nakamota - osoby (alebo skupiny), ktorá vytvorila prvú kryptomenu.

Tímy s anonymnými zakladateľmi však stále predstavujú ďalšie riziko, ktoré musíte zvážiť. Ak sa ukážu ako podvodníci existuje veľká šanca, že nemôžu byť braní na zodpovednosť. Aj keď sú nástroje pre analýzu na blockchaine čoraz sofistikovanejšie, stále je to iné, ak majú zakladatelia v stávke reputáciu, ktorá sa spája s ich skutočnou identitou.

Upozorňujeme, že nie všetky projekty vedené anonymnými tímami sú podvody. Určite existuje veľa príkladov legitímnych projektov s anonymnými tímami. Pri hodnotení projektov by ste však mali brať do úvahy dôsledky anonymity tímu.

Súhrnne teda, sú projekty s anonymnými zakladateľmi zlé? Nie. Je ťažšie zodpovedať projektom s anonymnými zakladateľmi za škodlivé správanie? Áno.

Ako sú distribuované tokeny?

Tokenová ekonómia je rozhodujúcim aspektom, ktorý je potrebné zohľadniť pri výskume projektu DeFi. Jedným zo spôsobov, ako podvodník môže zarobiť peniaze, je nafúknutie ceny tokenu, pričom má obrovské podiely a potom ich hodí na trh.

Čo sa stane, ak sa napríklad na otvorenom trhu predá 40 - 50 - 60% cirkulujúcej ponuky? Cena tokenu klesá a stráca takmer celú svoju hodnotu. Aj keď sa dôležitá alokácia zakladateľov sama osebe nepovažuje za červenú vlajku, môže to viesť k ďalším problémom.

Okrem pridelení musíte zvážiť aj to, ako sú tokeny distribuované. Uskutočňuje sa to prostredníctvom exkluzívneho predpredaja, ktorý je k dispozícii iba zasväteným osobám, ktoré dostanú veľa a potom projekt spropagujú na sociálnych sieťach? Je to počiatočná ponuka mincí (ICO)? Robia Initial Exchange Offering (IEO), pri ktorých je v dôsledku ohrozená ich reputácia? Distribuujú tokrny prostredníctvom airdropu, ktorý pravdepodobne spôsobuje veľký predajný tlak?

Modely distribúcie tokenov musia brať do úvahy veľa súvislostí. V mnohých prípadoch je ťažké vôbec získať túto informáciu, ktorá sama o sebe môže byť červenou vlajkou. Ak však chcete získať úplný obraz o projekte, je to úplne základná informácia.

Ako pravdepodobný je exit scam?

Farmárčenie výnosov (alebo ťažba likvidity) je nový spôsob uvádzania DeFi tokenov na trh. Mnoho nových projektov DeFi používa túto distribučnú metódu, pretože môže pre projekt vytvoriť výhodné metriky distribúcie. Ide o to, že používatelia uzamknú svoje prostriedky do inteligentných zmlúv a na oplátku dostanú časť novo vytvorených tokenov.

Pravdepodobne vidíte, kam to vedie. Niektoré projekty jednoducho využijú prostriedky v združení likvidity. Niektoré použijú sofistikovanejšie metódy, alebo majú obrovskú predbežnú ťažbu.

Nové altcoiny sa navyše často dostanú na zoznam automatizovaných tvorcov trhu (AMM), ako sú Uniswap alebo Sushiswap. Ak projektový tím poskytuje veľkú časť likvidity pre trhový pár na AMM, môže ho rovnako dobre odstrániť a vyhodiť tokeny na trh. To zvyčajne vedie k tomu, že cena tokenu bude v podstate nulová.

Na záver

Či už sa chcete zapojiť do divokého západu yield farmingu alebo jednoducho použiť na výmenu a obchodovanie decentralizované protokoly, podvodov v DeFi je veľa. Dúfame, že tieto všeobecné pokyny vám pomôžu lepšie odhaliť škodlivé projekty.

Zdroje: academy.binance.com, investopedia.com, forbes.com, coindesk.com

 

Disclaimer

Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Mohlo by ťa zaujímať

cart