0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

19.11.20 Je Bitcoin uchovávateľom hodnoty?

[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]Keď uvažujete o bezpečnom aktíve, pravdepodobne vám napadnú drahé kovy ako zlato alebo striebro. Sú to investície, do ktorých sa hrnú jednotlivci ako zabezpečenie proti nepokojom na tradičných trhoch. Debata o tom, či Bitcoin ide po stopách týchto aktív neustáva. V tomto článku sa pozrieme na niektoré z hlavných argumentov pre a proti tomu, aby bol Bitcoin uchovávateľom hodnoty.

Čo je uchovávateľ hodnoty?

Úložisko hodnoty je aktívum, ktoré je schopné udržať si hodnotu v priebehu času. Ak ste si dnes kúpili dobré aktívum s hodnotou, mohli by ste si byť primerane istí, že sa jeho hodnota nebude časom znehodnocovať. V budúcnosti by ste očakávali, že aktívum bude mať rovnakú hodnotu (ak nie vyššiu).

Keď uvažujete o takomto aktíve „bezpečného prístavu“, pravdepodobne vám napadne zlato alebo striebro. Existuje niekoľko dôvodov, prečo si tieto hodnoty tradične zachovávajú svoju hodnotu.

Čo je dobrým uchovávateľom hodnoty?

Aby sme pochopili, čo robí dobrú zásobu hodnoty, najskôr preskúmajme, čo by mohlo zlú zásobu hodnoty urobiť slabú. Ak chceme, aby sa niečo zachovalo na dlhé časové obdobie, je zrejmé, že to musí byť trvanlivé.

Napríklad jedlo. Jablká a banány majú svoju vnútornú hodnotu, pretože ľudia potrebujú pre svoj život výživu. Ak je jedla málo, bezpochyby by tieto predmety boli veľmi cenné. Ale to z nich neurobí dobrého uchovávateľa hodnoty. Budú mať oveľa menšiu hodnotu, ak ich budete držať v bezpečí niekoľko rokov, pretože sa zjavne znehodnotia.

Čo však s niečím, čo je skutočne cenné, a ktoré je tiež odolné? Povedzme cestoviny? Z dlhodobého hľadiska to je lepšie, ale stále neexistuje záruka, že si udrží hodnotu. Cestoviny sa lacno vyrábajú z ľahko dostupných zdrojov. Ktokoľvek môže zaplaviť trh väčším počtom cestovín, takže cestoviny v obehu sa znehodnotia, pretože ponuka prevažuje nad dopytom. Preto, aby si niečo udržalo hodnotu, musí to byť tiež vzácne.

Niektorí považujú fiat meny (doláre, eurá, jeny) za dobrý spôsob ukladania bohatstva, pretože si z dlhodobého hľadiska zachovávajú hodnotu. Ale v skutočnosti sú to zlé zásoby hodnoty, pretože kúpna sila výrazne klesá keď sa vytvára viac jednotiek (rovnako ako cestoviny). Mohli by ste vybrať svoje celoživotné úspory a uložiť ich pod matrac na dvadsať rokov, ale nebudú mať rovnakú kúpnu silu, keď sa ich nakoniec rozhodnete minúť.

V roku 2000 vás za 100 000 dolárov mohlo kúpiť oveľa viac ako dnes. Je to hlavne kvôli inflácii, ktorá sa týka rastu cien tovarov a služieb. V mnohých prípadoch je inflácia spôsobená nadmernou ponukou fiat meny v dôsledku vládnej praxe tlačenia väčšieho množstva peňazí.

Na ilustráciu predpokladajme, že držíte 25% z celkovej ponuky 100 miliárd dolárov - teda 25 miliárd dolárov. Čas ide ďalej a vláda sa rozhodne vytlačiť napríklad ďalších 800 miliárd dolárov na stimuláciu ekonomiky. Váš kúsok koláča náhle klesol na ~ 3%. V obehu je oveľa viac peňazí, takže je zrejmé, že váš podiel už nemá takú kúpnu silu ako predtým.

Rovnako ako už spomenuté cestoviny, výroba dolárov nie je nákladná. K uvedenému môže dôjsť v priebehu niekoľkých dní. S dobrým uchovávateľom hodnoty by malo byť náročné zaplaviť trh novými jednotkami. Inými slovami, váš kúsok koláča by sa mal riediť veľmi pomaly, ak vôbec.

Ak vezmeme príklad zlata, vieme, že jeho ponuka je obmedzená. Vieme tiež, že ťažiť je veľmi ťažké. Takže, aj keď dopyt po zlate náhle stúpne, nejde o to zapnúť tlačiareň a vytvoriť viac. Musí sa ako vždy vyťažiť zo zeme. Aj keď dopyt stúpa, ponuku nie je možné podstatne zvýšiť, aby sme ju uspokojili.

Prípad Bitcoinu ako uchovávateľa hodnoty

Od počiatkov Bitcoinu sa zástancovia zasadzujú za to, aby sa kryptomena podobala skôr „digitálnemu zlatu“ ako jednoduchej digitálnej mene. Tvrdenie o Bitcoine ako uchovávateľovi hodnoty hovorí, že je to jedno z najznámejších aktív, ktoré človek pozná. Zástancovia tohto tvrdenia sa domnievajú, že Bitcoin je najlepší spôsob ukladania bohatstva, aby nedošlo k jeho znehodnoteniu v priebehu času.

Bitcoin je známy divokou volatilitou. Mohlo by sa zdať neintuitívne, že aktívum, ktoré môže za deň stratiť 20% svojej hodnoty, mnohí považujú za uchovávateľ hodnoty. Ale aj pri zohľadnení mnohých poklesov zostáva najvýkonnejšou triedou aktív k dnešnému dňu.

Prečítajte si aj : Stock to flow model

Prečo teda mnohí ľudia veria, že Bitcoin je uchovávateľ hodnoty?

Nedostatok

Snáď jedným z najpresvedčivejších argumentov pre tézu uchovávania hodnoty je, že Bitcoin má obmedzenú ponuku. Ako určite viete, nikdy nebude viac ako 21 miliónov bitcoinov. Protokol to zaisťuje pevne zakódovaným pravidlom.

Jediným spôsobom, ako je možné vytvoriť nové mince, je ťažba, ktorá je do istej miery analogická s ťažbou zlata. Ale namiesto ťaženia do Zeme musia bitcoinoví ťažiari pomocou výpočtovej sily rozbiť kryptografickú hádanku. Týmto spôsobom získate nové mince.

Postupom času sa odmena znižuje kvôli udalostiam známym ako halving. Ak ste hádali, že to znamená zníženie odmeny o polovicu, mali by ste úplnú pravdu. V počiatkoch Bitcoinu systém odmenil 50 BTC každému minerovi, ktorý vyprodukoval platný blok. Počas prvého zníženia na polovicu sa tento počet znížil na 25 BTC. Nasledujúce rozpolenie to znížilo na polovicu na 12,5 BTC a ďalšie znížilo odmenu baníkov na 6,25 Bitcoinu za blok. Tento proces bude pokračovať ďalších 120 rokov, kým sa do obehu dostanú všetky mince.

Navrhnime to podobne ako v našom príklade fiat mien z minulosti. Predpokladajme, že ste pred mnohými rokmi kúpili 25% ponuky Bitcoinov (5 250 000). Keď ste získali tieto mince, vedeli ste, že vaše percento zostane rovnaké, pretože neexistuje žiadna entita, ktorá by bola schopná pridať do systému ďalšie mince. Ak ste si teda kúpili a držíte 25% maximálnej ponuky v roku 2010, vlastníte dodnes a aj do poslednej vyťaženej mince rovnakých 25%.

Decentralizácia

Je to softvér s otvoreným zdrojovým kódom, možno si myslíte. Môžem skopírovať kód a vytvoriť vlastnú verziu s ďalšími 100 miliónmi mincí.

Skutočne by ste to mohli urobiť. Povedzme, že naklonujete softvér, vykonáte zmeny a spustíte uzol. Zdá sa, že všetko funguje dobre. Existuje iba jeden problém: neexistujú žiadne ďalšie uzly, ku ktorým by ste sa mohli pripojiť. Akonáhle ste zmenili parametre svojho softvéru, členovia v bitcoinovej sieti vás začnú ignorovať. Urobili ste fork a program, ktorý prevádzkujete, už viac nie je globálne akceptovaný ako Bitcoin.

To, čo ste práve urobili, je funkčne rovnocenné s fotografovaním Mony Lisy a tvrdením, že teraz sú dve Mona Lisy. Môžete sa presvedčiť, že je to tak, ale veľa šťastia presvedčiť kohokoľvek iného.
Povedali sme si, že v Bitcoine existuje akási vláda. Vládu tvorí každý používateľ, ktorý softvér prevádzkuje. Jediným spôsobom, ako je možné zmeniť protokol, je súhlas väčšiny používateľov so zmenami. Presvedčiť väčšinu, aby pridali mince, by nebola ľahká úloha - koniec koncov, žiadate ich, aby znehodnotili svoje vlastné podiely.

Vlastnosti dobrých peňazí

Veriaci v tézu o uchovávaní hodnoty poukazujú aj na vlastnosti Bitcoinu, vďaka ktorým patrí medzi dobré peniaze. Nie je to len vzácny digitálny zdroj, ale má spoločné charakteristiky, ktoré sa v menách tradične používajú už celé storočia.

Zlato sa používalo ako peniaze naprieč civilizáciami od ich vzniku. Existuje na to niekoľko dôvodov. Už sme hovorili o odolnosti a nedostatku. Môžu to byť dobré aktíva, ale nie nevyhnutne dobré formy meny. Preto požadujeme zastupiteľnosť, prenosnosť a deliteľnosť.

Zastupiteľnosť (fungibilita)

Zastupiteľnosť znamená, že jednotky sú na nerozoznanie. So zlatom môžete vziať akékoľvek dve unce a budú mať rovnakú hodnotu. To platí aj o veciach, ako sú akcie a hotovosť. Nezáleží na tom, ktorú konkrétnu jednotku držíte - bude mať rovnakú hodnotu ako ktorákoľvek iná jednotka rovnakého druhu.

Zastupiteľnosť Bitcoinu je zložitá téma. V skutočnosti by nemalo záležať na tom, akú mincu držíte. Vo väčšine prípadov 1 BTC = 1 BTC. Sťažuje sa to keď si uvedomíte, že každú jednotku je možné prepojiť späť s predchádzajúcimi transakciami. Existujú prípady, keď podniky dostanú na čiernu listinu finančné prostriedky, o ktorých sa domnievajú, že boli zapojené do trestnej činnosti, aj keď ich držiteľ dostal neskôr.

V najhoršom prípade je však možné, že staršie Bitcoiny (s väčšou históriou) sa predávajú za menej ako novšie. V závislosti od toho, koho sa pýtate, môže byť tento scenár buď najväčšou hrozbou pre Bitcoin, alebo žiadnou starosťou. Zatiaľ je Bitcoin funkčne zastupiteľný. Došlo iba k ojedinelým prípadom zmrazenia mincí z dôvodu podozrivej histórie.

Prenosnosť

Prenosnosť označuje ľahkú prepravu majetku. 10 000 dolárov za 100 dolárov poplatkov? Dostatočne ľahké na pohyb. Ropa v hodnote 10 000 dolárov? Nie veľmi.

Dobrá mena musí mať malý faktor tvaru. Musí sa dať ľahko prenášať, aby si jednotlivci mohli navzájom platiť za tovary a služby.

Zlato je v tomto smere tradične vynikajúce. Hodnota unce zlata kolíše okolo 1900 USD v čase písania tohto článku. Je nepravdepodobné, že by ste nakupovali v hodnote celej unce zlata, takže menšie nominálne hodnoty zaberajú ešte menej miesta.

Bitcoiny sú v skutočnosti lepšie ako drahé kovy, pokiaľ ide o prenosnosť. Nemajú ani fyzickú stopu. Na hardvérové zariadenie, ktoré sa zmestí do dlane, môžete uložiť bohatstvo v hodnote biliónov dolárov.

Pohyb hodnoty jednej miliardy dolárov v zlate (v súčasnosti viac ako 20 ton) si vyžaduje obrovské úsilie a náklady. Aj s hotovosťou by ste museli nosiť niekoľko paliet s bankovkami. S Bitcoinom môžete poslať rovnaké množstvo kdekoľvek na svete za menej ako dolár.

Deliteľnosť

Ďalšou zásadnou kvalitou meny je jej deliteľnosť - teda schopnosť rozdeliť ju na menšie jednotky. So zlatom si môžete vziať jednu uncu mince a rozrezať ju uprostred, aby ste vytvorili dve jednotky unce. Môžete prísť o prémiu za zničenie peknej kresby orla alebo byvola, ale hodnota zlata zostáva rovnaká. Svoju pol uncovú jednotku môžete opakovane krájať a vytvárať tak menšie nominálne hodnoty.

Deliteľnosť je ďalšou oblasťou, kde Bitcoin vyniká. Existuje iba dvadsaťjeden miliónov mincí, ale každá je tvorená zo sto miliónov menších jednotiek (satoshi). Toto dáva používateľom veľkú kontrolu nad transakciami, pretože môžu určiť sumu, ktorá sa má odoslať až na osem desatinných miest. Deliteľnosť Bitcoinu tiež uľahčuje malým investorom nakupovať zlomky BTC.

Úložisko hodnoty, výmenné médium a účtovná jednotka

Sentiment je rozdielny nad súčasnou úlohou Bitcoinu. Mnohí veria, že Bitcoin je jednoducho mena - nástroj na presun finančných prostriedkov z bodu A do bodu B. K tomu sa dostaneme v nasledujúcej časti, ale tento pohľad je v rozpore s tým, čo obhajuje veľa uchovávateľov hodnoty.

Zástancovia Bitcoinu ako úložiska hodnoty tvrdia, že musí prejsť fázami, kým sa stane konečnou menou. Začína sa to ako zberateľský materiál (pravdepodobne tam, kde sme teraz): osvedčil sa ako funkčný a bezpečný, ale nebol široko adoptovaný. Jeho hlavné publikum tvoria predovšetkým fanúšikovia a špekulanti.

Iba ak bude existovať väčšie vzdelanie, infraštruktúra pre inštitúcie a väčšia dôvera v jeho schopnosť uchovať si hodnotu, môže to postúpiť do ďalšej fázy: uchovávateľ hodnoty. Niektorí sa domnievajú, že už túto úroveň dosiahol.

V tomto okamihu nie sú bitcoiny príliš utrácané kvôli Greshamovmu zákonu, ktorý hovorí, že zlé peniaze vyháňajú dobré peniaze. Znamená to, že ak sa jednotlivcom ponúknu dva druhy meny, budú mať sklon utrácať tú nižšiu a hromadiť tú vyššiu. Používatelia Bitcoinu radšej utrácajú fiat meny, pretože majú malú vieru v ich dlhodobé prežitie. Držia svoje bitcoiny, pretože veria, že si zachovajú hodnotu.

Ak bude bitcoinová sieť naďalej rásť, viac používateľov si ju osvojí, zvýši sa likvidita a stabilizuje sa cena. Kvôli silnejšej stabilite nebude toľko motivácie držať ju v nádeji, že v budúcnosti dôjde k vyšším ziskom. Dalo by sa teda očakávať, že sa bude oveľa viac využívať v obchode a denných platbách ako silné médium výmeny.

Zvýšené použitie cenu ďalej stabilizuje. V záverečnej fáze by sa Bitcoin stal účtovnou jednotkou - slúžil by na oceňovanie ďalších aktív. Rovnako, ako by ste mohli oceniť galón ropy na 4 doláre ,svet,v ktorom vládnu bitcoiny, by vás prinútil merať jeho hodnotu v bitcoinoch.

Ak sa tieto tri peňažné míľniky dosiahnu, navrhovatelia vidia budúcnosť, kde sa Bitcoin stal novým štandardom, ktorý vytláča dnes používané meny.

Argumenty proti Bitcoinu ako uchovávateľovi hodnoty

Argumenty prezentované v predchádzajúcej časti môžu niekomu znieť úplne logicky a pre ostatných ako šialenstvo. Existuje niekoľko kritík voči myšlienke Bitcoinu ako „digitálneho zlata“ pochádzajúcich od bitcoinerov aj od skeptikov tejto kryptomeny.

Bitcoin ako digitálna hotovosť

Mnoho z nich rýchlo ukáže na white paper, keď dôjde k nezhode v tejto téme. Je pre nich zrejmé, že Satoshi zamýšľal, aby sa bitcoiny míňali už od začiatku. V skutočnosti je to v samotnom názve príspevku: Bitcoin: Peer-to-Peer elektronický hotovostný systém.

Argument naznačuje, že Bitcoin môže byť cenný, iba ak používatelia minú svoje mince. Ich hromadením nepomáhate adopcii, ale naopak škodíte jej. Ak Bitcoin nie je všeobecne oceňovaný ako digitálna hotovosť, jeho základná ponuka je vedená nie užitočnosťou, ale špekuláciami.

Tieto ideologické rozdiely viedli k výraznému nárastu v roku 2017. Menšina bitcoinerov chcela systém s väčšími blokmi, čo znamenalo lacnejšie transakčné poplatky. Kvôli zvýšenému využívaniu pôvodnej siete môžu náklady na transakciu dramaticky vzrásť. Ak je priemerný poplatok 10 dolárov, nemá zmysel, aby ste míňali mince za nákup za 3 doláre.

Horknuta sieť je dnes známa ako Bitcoin Cash. Pôvodná sieť zaviedla v priebehu času svoju vlastnú aktualizáciu známu ako SegWit. SegWit nominálne zvýšil kapacitu blokov, ale to nebolo jeho hlavným cieľom. Položil tiež základ pre Lightning Network, ktorá sa snaží uľahčiť transakcie za nízke ceny ich vytlačením z reťazca.

Z dôvodu rastúceho dopytu po blokovom priestore nie sú transakcie na reťazci také lacné. Ako taký by sa dal predložiť argument, že nezvýšenie veľkosti bloku poškodzuje použiteľnosť Bitcoinu ako meny.

Žiadna skutočná hodnota

Pre mnohých je porovnanie medzi zlatom a Bitcoinom absurdné. Dejiny zlata sú vo svojej podstate dejinami civilizácie. Drahý kov je už tisíce rokov kritickou súčasťou spoločnosti. Je pravda, že stratilo časť svojej dominancie od zrušenia zlatého štandardu, zostáva však typickým bezpečným majetkom.

Bitcoin nemá využitie mimo svojej siete. Nemôžete ho použiť ako komponent v elektronike, ani ho použiť v mohutnej lesklej reťazi. Môže napodobňovať zlato (ťažba, konečné dodávky atď.), Ale to nič nemení na skutočnosti, že ide o digitálne aktívum.

Do istej miery sú všetky peniaze spoločnou vierou - dolár má hodnotu iba preto, lebo to hovorí vláda a spoločnosť to akceptuje. Zlato má hodnotu iba preto, lebo všetci súhlasia, že to robí. Bitcoin sa nijako nelíši, ale tí, ktoré mu dávajú hodnotu, sú stále malou skupinou vo veľkej schéme. Vo svojom osobnom živote ste pravdepodobne mali veľa rozhovorov, kde ste museli vysvetľovať, o čo ide, pretože drvivá väčšina ľudí o tom nevie.

Volatilita a korelácia

Tí, ktorí sa dostali k Bitcoinu skôr sa určite potešili, že ich bohatstvo rástlo rádovo. Pre nich má skutočne uloženú hodnotu. Ale tí, ktorí si kúpili svoje prvé coiny na historickom maxime, také skúsenosti nemajú. Mnohé z nich mali veľké straty predajom v korekcii.

Bitcoin je neuveriteľne volatilný a jeho trh je nepredvídateľný. Kovy ako zlato a striebro majú v porovnaní s nim nepodstatné výkyvy. Mohli by ste tvrdiť, že je príliš skoro a že sa cena nakoniec stabilizuje. To by však samo o sebe mohlo poukazovať na to, že Bitcoin v súčasnosti nie je uchovávateľom hodnoty.

Je potrebné vziať do úvahy aj vzťah Bitcoinu k tradičným trhom. Od jeho vzniku majú neustále stúpajúci trend. Kryptomena nebola skutočne testovaná ako bezpečná komodita, ak sa darí aj všetkým ostatným triedam aktív. Bitcoinoví nadšenci ho môžu označovať ako nesúvisiaci s inými aktívami. Existuje však iba spôsob ako to zistiť, a to kým iné aktíva neutrpia a či vtedy Bitcoin ostane stabilný.

Zhrnutie

Bitcoin určite zdieľa väčšinu funkcií uchovávateľa hodnoty ako zlato. Počet jednotiek je konečný, sieť je dostatočne decentralizovaná na to, aby ponúkla držiteľom zabezpečenie a je možné ju použiť na uchovávanie a prenos hodnoty.

V konečnom dôsledku musí stále preukazovať svoju hodnotu ako uchovávateľ a je je príliš skoro na to povedať. Veci by mohli ísť obojsmerne - svet môže utiecť pred bitcoinmi v čase hospodárskych nepokojov, alebo ho môže naďalej využívať iba menšinová skupina.

Čas ukáže…

Zdroje: academy.binance.com, investopedia.com, cointelegraph.com, medium.com

Disclaimer

Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Mohlo by ťa zaujímať

cart