[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]Hnutie decentralizovaného financovania (DeFi) je asi momentálne v oblasti blockchainu na čele inovácií. Čím sú aplikácie DeFi jedinečné? Nemajú povolenia, čo znamená, že s nimi môže komunikovať ktokoľvek (alebo čokoľvek, napríklad inteligentná zmluva) s pripojením na internet a podporovanou peňaženkou. Navyše zvyčajne nevyžadujú dôveru u žiadnych správcov alebo sprostredkovateľov. Aké nové prípady použitia teda tieto vlastnosti umožňujú?
Jedným z nových konceptov, ktorý sa objavil, je yield farming. Je to nový spôsob, ako zarábať odmeny v držbe kryptomeny pomocou protokolov likvidity bez povolení. Umožňuje komukoľvek získať pasívny príjem pomocou decentralizovaného ekosystému „money legos“ postaveného na Ethereu. Výsledkom je, že yield farming môže v budúcnosti zmeniť spôsob investovania HODL. Prečo nechať svoje aktíva nečinné, keď ich môžete dať do práce?
Yield farming, ktoré sa tiež označuje ako ťažba likvidity, je spôsob, ako generovať odmeny pri držbe kryptomeny. Zjednodušene to znamená zamykanie kryptomien a získavanie odmien.
V určitom zmysle môže byť paralelné so stakingom. V pozadí sa však deje veľa zložitosti. V mnohých prípadoch funguje s používateľmi, ktorí sa nazývajú poskytovatelia likvidity (LP) a ktorí pridávajú prostriedky do skupín likvidity.
Čo je to skupina likvidity? Je to v podstate inteligentná zmluva, ktorá obsahuje finančné prostriedky. Výmenou za poskytnutie likvidity združeniu dostanú LP odmenu. Táto odmena môže pochádzať z poplatkov generovaných príslušnou platformou DeFi alebo z iného zdroja.
Niektoré skupiny likvidity vyplácajú svoje odmeny viacerými tokenmi. Tieto tokeny odmeny potom môžu byť vložené do iných likviditných poolov, aby sa tam získavali odmeny. Už teraz vidíte, ako neuveriteľne zložité stratégie môžu pomerne rýchlo vzniknúť. Základnou myšlienkou však je, že poskytovateľ likvidity vloží prostriedky do skupiny likvidity a na oplátku získa odmeny.
Toto farmárčenie sa zvyčajne vykonáva pomocou tokenov ERC-20 na Ethereu a odmeny sú zvyčajne tiež typom tokenov ERC-20. To sa však v budúcnosti môže zmeniť. Prečo? Zatiaľ sa veľká časť tejto aktivity deje v ekosystéme Etherea.
Cross-chain mosty a ďalšie podobné pokroky však môžu v budúcnosti umožniť, aby sa aplikácie DeFi stali blockchain-agnostic. To znamená, že by mohli bežať na iných blockchainoch, ktoré tiež podporujú možnosti inteligentných kontraktov.
Yield farmári s výnosmi zvyčajne budú svoje prostriedky presúvať medzi rôznymi protokolmi pri hľadaní vysokých výnosov. Vo výsledku môžu platformy DeFi tiež poskytovať ďalšie ekonomické stimuly na prilákanie väčšieho kapitálu na svoju platformu. Rovnako ako na centralizovaných burzách má likvidita tendenciu priťahovať viac likvidity.
Prečítajte si aj : Decentralizované aplikácie (dApps)
Náhly silný záujem o toto farmárstvo možno pripísať spusteniu tokenu COMP - tokenu riadenia ekosystému Compound Finance. Riadiace tokeny udeľujú práva na správu držiteľom tokenov. Ako však distribuujete tieto tokeny, ak chcete sieť čo najviac decentralizovať?
Bežným spôsobom naštartovania decentralizovaného blockchainu je distribúcia týchto tokenov riadenia algoritmicky s likviditnými stimulmi. To priťahuje poskytovateľov likvidity k tomu, aby nový token „farmárčili“ poskytnutím likvidity protokolu.
Aj keď nevynašiel yield farming, spustenie COMP prinieslo tomuto typu modelu distribúcie tokenov zvýšenie popularity. Odvtedy prišli ďalšie projekty DeFi s inovatívnymi schémami na prilákanie likvidity do ich ekosystémov.
Aký je dobrý spôsob na meranie celkového zdravia yield farmingu DeFi? Celková uzamknutá hodnota (TVL). Meria, koľko kryptomien je uzamknutých v pôžičkách DeFi a iných druhoch peňažných trhov.
V určitom zmysle je TVL agregovanou likviditou v skupinách likvidity. Je to užitočný index na meranie zdravia DeFi a výnosov na yield farming trhu ako celku. Je to tiež efektívna metrika na porovnanie „trhového podielu“ rôznych protokolov DeFi.
Dobrým miestom na sledovanie TVL je Defi Pulse. Môžete skontrolovať, ktoré platformy majú najvyššie množstvo ETH alebo iných kryptomien uzamknutých v DeFi. To vám môže poskytnúť všeobecnú predstavu o súčasnom stave výnosu.
Yield farming úzko súvisí s modelom nazývaným automatizovaný tvorca trhu (AMM). Spravidla zahŕňa poskytovateľov likvidity (LP) a skupiny likvidity. Pozrime sa, ako to funguje.
Poskytovatelia likvidity vkladajú finančné prostriedky do skupiny likvidity. Táto skupina slúži na trhu, kde môžu používatelia požičiavať alebo vymieňať tokeny. Používanie týchto platforiem si vyžaduje poplatky, ktoré sa potom vyplácajú poskytovateľom likvidity podľa ich podielu na skupine likvidity. Toto je základ fungovania APM.
Implementácie sa však môžu výrazne líšiť - nehovoriac o tom, že ide o novú technológiu. Je nepochybné, že sa dočkáme nových prístupov, ktoré zlepšia súčasné implementácie.
Okrem poplatkov môže byť ďalším stimulom na pridanie finančných prostriedkov do fondu likvidity distribúcia nového tokenu. Napríklad nemusí existovať spôsob, ako kúpiť token na otvorenom trhu, iba v malom množstve. Na druhej strane sa môže akumulovať poskytnutím likvidity konkrétnemu združeniu.
Všetky pravidlá distribúcie budú závisieť od jedinečnej implementácie protokolu. Záverom je, že poskytovatelia likvidity dostávajú výnos na základe množstva likvidity, ktoré poskytujú združeniu.
Uložené prostriedky sú zvyčajne stablecoiny viazané na USD - nejde však o všeobecnú požiadavku. Niektoré z najbežnejších stablecoinov používaných v DeFi sú DAI, USDT, USDC, BUSD a ďalšie. Niektoré protokoly razia tokeny, ktoré predstavujú vaše uložené mince v systéme. Napríklad, ak vložíte DAI do Compoundu, dostanete cDAI alebo Cumpound DAI. Ak vložíte ETH do spoločnosti Compound, získate cETH.
Ako si viete predstaviť, môže to byť veľa zložitých vrstiev. Svoje cDAI môžete vložiť do iného protokolu, ktorý razí tretí token, ktorý predstavuje váš cDAI, ktorý predstavuje váš DAI. A tak ďalej a tak ďalej. Tieto reťazce sa môžu stať skutočne zložitými a ťažko sledovateľnými.
Odhadované výnosy takéhoto farmárstva sa zvyčajne počítajú ročne. Toto odhaduje výnosy, ktoré by ste mohli očakávať v priebehu roka.
Niektoré bežne používané metriky sú ročný percentuálny podiel (APR) a ročný percentuálny výnos (APY). Rozdiel medzi nimi je v tom, že APR nezohľadňuje účinok zloženia, zatiaľ čo APY. Zloženie v tomto prípade znamená priamu reinvestíciu ziskov s cieľom dosiahnuť vyšší výnos. Uvedomte si však, že APR a APY sa môžu používať zameniteľne.
Je tiež potrebné mať na pamäti, že ide iba o odhady a prognózy. Aj krátkodobé odmeny je dosť ťažké presne odhadnúť. Prečo? Yield farming je vysoko konkurenčný a rýchlo sa rozvíjajúci trh a odmeny môžu rýchlo kolísať. Ak táto stratégia bude chvíľu fungovať, mnoho farmárov využije túto príležitosť a môže prestať prinášať vysoké výnosy.
Keďže APR a APY pochádzajú zo starších trhov, bude možno potrebné nájsť vlastnú metriku na výpočet návratnosti spoločnosti DeFi. Vďaka rýchlemu tempu DeFi môže mať týždenný alebo dokonca denný odhadovaný výnos väčší zmysel.
Ak si požičiavate aktíva, musíte obvykle zložiť kolaterál na krytie svojej pôžičky. V zásade to funguje ako poistenie vašej pôžičky. Ako je to relevantné? Závisí to od toho, do ktorého protokolu dodávate svoje prostriedky, ale možno budete musieť pozorne sledovať svoj kolateralizačný pomer.
Ak hodnota vášho kolaterálu klesne pod hranicu požadovanú protokolom, môže byť váš kolaterál na voľnom trhu zlikvidovaný. Čo môžete urobiť, aby ste sa vyhli likvidácii? Môžete pridať ďalšie zabezpečenie.
Zopakujeme, že každá platforma bude mať na to svoj vlastný súbor pravidiel, čiže požadovaný kolateralizačný pomer. Okrem toho bežne pracujú s konceptom zvaným overcollaterisation. To znamená, že dlžníci musia vložiť väčšiu hodnotu, ako si chcú požičať. Prečo? Znížiť riziko násilných zlyhaní trhu likvidujúcich veľké množstvo kolaterálov v systéme.
Povedzme teda, že pôžičkový protokol, ktorý používate, vyžaduje kolateralizačný pomer 200%. To znamená, že za každých 100 USD hodnoty, ktorú vložíte, si môžete požičať 50 USD. Spravidla je však bezpečnejšie pridať viac kolaterálu, ako je potrebné, aby ste ešte viac znížili riziko likvidácie. Vďaka tomu veľa systémov bude používať veľmi vysoké pomery zabezpečenia (napríklad 750%), aby bola celá platforma relatívne bezpečná pred rizikom likvidácie.
Najziskovejšie stratégie výnosu sú veľmi zložité a odporúčajú sa iba pre pokročilých používateľov. Okrem toho sa výnosové hospodárenie všeobecne hodí viac tým, ktoré majú veľa kapitálu na rozmiestnenie.
Yield farming nie je taký ľahký, ako sa zdá a ak nerozumiete tomu, čo robíte, pravdepodobne prídete o peniaze. Práve sme diskutovali o tom, ako je možné váš kolaterál zlikvidovať. Aké ďalšie riziká si však musíte uvedomiť?
Jedno zjavné riziko sú inteligentné zmluvy. Kvôli povahe DeFi je veľa protokolov vytváraných a vyvíjaných malými tímami s obmedzeným rozpočtom. To môže zvýšiť riziko chýb inteligentných zmlúv.
Aj v prípade väčších protokolov, ktoré sú auditované renomovanými audítorskými spoločnosťami, sa neustále objavujú chyby. Kvôli nemennej povahe blockchainu to môže viesť k strate finančných prostriedkov používateľa. Toto musíte vziať do úvahy pri uzamykaní svojich finančných prostriedkov v inteligentnej zmluve.
Okrem toho je jednou z najväčších výhod spoločnosti DeFi aj jedno z jej najväčších rizík. Je to myšlienka usporiadateľnosti. Pozrime sa, ako to ovplyvní toto farmárčenie.
Ako sme už diskutovali, protokoly DeFi sú permissionless, čiže bez povolení a môžu sa navzájom hladko integrovať. To znamená, že celý ekosystém DeFi je veľmi závislý od každého zo svojich stavebných prvkov. To je to, o čom hovoríme, že tieto aplikácie sú usporiadateľné - môžu ľahko spolupracovať.
Prečo je to riziko? No, ak iba jeden zo stavebných kameňov nefunguje tak, ako by mal, môže utrpieť celý ekosystém. To predstavuje jedno z najväčších rizík pre výnos famrárov a skupiny likvidity.
Ako môžete zarobiť tieto odmeny za farmárčenie? Nie je stanovený spôsob. Stratégie výnosu sa môžu v skutočnosti meniť každú hodinu. Každá platforma a stratégia budú mať svoje vlastné pravidlá a riziká. Ak chcete začať s takýmto farmárčením, musíte sa oboznámiť s tým, ako fungujú decentralizované protokoly likvidity.
Základnú myšlienku už poznáme. Vložíte prostriedky do inteligentnej zmluvy a na oplátku získate odmeny. Ale implementácie sa môžu veľmi líšiť. Spravidla preto nie je skvelý nápad slepo vkladať svoje ťažko zarobené prostriedky a dúfať vo vysokú návratnosť. Ako základné pravidlo riadenia rizika musíte mať kontrolu nad svojou investíciou.
Compound je algoritmický peňažný trh, ktorý umožňuje používateľom požičiavať si aktíva. Ktokoľvek s peňaženkou Ethereum môže dodať aktíva do fondu likvidity spoločnosti Compound a získať odmeny, ktoré sa okamžite začnú hromadiť. Sadzby sa upravujú algoritmicky na základe ponuky a dopytu.
Maker je decentralizovaná úverová platforma, ktorá podporuje vytváranie DAI, stabilnéhocoinového algoritmu viazaného na hodnotu USD. Ktokoľvek si môže vytvoriť Maker Vault, kde uzamkne kolaterálne aktíva, ako sú ETH, BAT, USDC alebo WBTC. Môžu generovať DAI ako dlh proti tomuto kolaterálu, ktorý uzamkne. Tento dlh časom plynie úrokom, ktorý sa nazýva poplatok za stabilitu - sadzbu stanovujú držitelia tokenov MKR.
Synthetix je protokol zo syntetického majetku. Umožňuje komukoľvek zamknúť (vklad) Synthetix Network Token (SNX) alebo ETH ako kolaterál a vyraziť proti nemu syntetické aktíva. Čo môže byť syntetické aktívum? Prakticky všetko, čo má spoľahlivý informačný kanál. To umožňuje pridať na platformu Synthetix prakticky akékoľvek finančné aktíva.
Synthetix môže v budúcnosti umožniť použitie všetkých druhov aktív na výnosy. Chcete použiť svoje dlhodobé zlaté vrecia pri stratégiách hospodárenia s výnosmi? Cestou môže byť syntetický majetok.
Aave je decentralizovaný protokol o požičiavaní. Úrokové sadzby sa upravujú algoritmicky na základe aktuálnych trhových podmienok. Veritelia dostávajú za svoje prostriedky „aTokens“. Tieto tokeny ihneď po vložení začnú zarábať a zvyšovať úroky. Aave umožňuje aj ďalšie pokročilejšie funkcie, napríklad bleskové pôžičkz.
Uniswap je protokol decentralizovanej výmeny (DEX), ktorý umožňuje výmenu dôveryhodných tokenov. Poskytovatelia likvidity vložia ekvivalentnú hodnotu dvoch tokenov na vytvorenie trhu. Obchodníci potom môžu obchodovať proti tejto skupine likvidity. Na oplátku za dodanie likvidity poskytovatelia likvidity zarábajú poplatky za obchody, ktoré sa uskutočnia v ich združení.
Curve Finance je decentralizovaný výmenný protokol špeciálne navrhnutý pre efektívne swapy so stablecoinmi. Na rozdiel od iných podobných protokolov, ako je Uniswap, umožňuje Curve používateľom uskutočňovať swapy so stablecoinami vysokej hodnoty s relatívne nízkym sklzom.
Balancer je likviditný protokol podobný Uniswap a Curve. Kľúčovým rozdielom však je, že umožňuje vlastné alokácie tokenov v skupine likvidity. To umožňuje poskytovateľom likvidity vytvárať vlastné fondy Balanceru namiesto alokácie 50/50 požadovanej spoločnosťou Uniswap. Rovnako ako v prípade Uniswap, poskytovatelia likvidity zarábajú poplatky za obchody, ku ktorým dochádza v ich skupine likvidity. Vďaka flexibilite, ktorú prináša pri vytváraní spoločného fondu likvidity, je Balancer dôležitou inováciou pre tieto stratégie.
Yearn.finance je decentralizovaný ekosystém agregátorov poskytujúcich pôžičky ako Aave, Compound a ďalšie. Jeho cieľom je optimalizovať požičiavanie tokenov algoritmickým hľadaním najvýhodnejších služieb požičiavania. Fondy sa prevádzajú na yTokeny po uložení, ktoré sa pravidelne vyvažuje, aby sa maximalizoval zisk. Vhodný je pre tých, ktorí chcú protokol, ktorý pre nich automaticky zvolí najlepšie stratégie.
Zdroje: academy.binance.com, coindesk.com, defirate.com
Disclaimer
Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0
Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.
Kontakt :
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber