0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

18.06.20 Security token offering (STO)

[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]Ak nejaká firma alebo spoločnosť potrebuje zhromaždiť počiatočné financovanie, aby vykonala nákladný projekt, jej tím si môže zvoliť jednu z niekoľkých ciest. Všetky tieto cesty majú svoje výhody a aj obmedzenia. Spoločnosť môže napríklad vydávať svoje cenné papiere na primárnom trhu, aby ponúkala aktíva investorom.

Týmto spôsobom spoločnosť získa silnú právnu ochranu a pozitívne vnímanie verejnosti, čo pozitívne ovplyvní jej investičné prostredie. Na druhej strane, finančné trhy sú pre malé podniky ťažko prístupné a to aj vtedy, ak majú právne skúsenosti. Iné možnosti tiež nie sú ideálne. Získavanie finančných prostriedkov môže byť mimoriadne nespoľahlivé a nie je veľmi užitočné pre projekty, ktoré majú úzky priestor na trhu. V dôsledku nedostatkov uvedených dôvodov sa spoločnosti (najmä začínajúce podniky) snažili nájsť nový spôsob, ako získať financovanie. ICO získala obrovskú popularitu, keďže sa ľahko vykonávajú; sú efektívne a môžu investorom poskytnúť zisk, ale rovnako samozrejme aj stratu. Komunita okolo blockchainu často popisuje bezpečnostné tokeny ako ďalší krok smerom k ľahko vykonateľnému, ale technologicky vyspelému spôsobu získania počiatočného financovania.

Čo je to Security token offering (STO)?

STO je skratka pre ponuku security (bezpečnostných) tokenov. Je to podobný proces ako ICO, pri ktorom si investor vymieňa peniaze za mince alebo tokeny predstavujúce ich investíciu. Na rozdiel od ICO však STO robí o krok viac a distribuujú tokeny, ktoré spadajú pod štatút cenných papierov. Sú spojené s podkladovým investičným majetkom takým spôsobom, ako sú akcie, dlhopisy, investičné fondy do nehnuteľností (REIT) alebo iné fondy.

Ponuky cenných papierov ako také distribuujú cenné papiere. Sú to tokeny, ktoré sú vymeniteľné, obchodovateľné finančné nástroje s pripojenou peňažnou hodnotou, ako súčasť majetku alebo spoločnosti.

So security tokenmi sa neobchoduje na klasických krypto burzách. Ústredne, ktoré chcú ponúkať obchodovanie s bezpečnostnými tokenmi, musia byť v úplnom súlade s nariadeniami vrátane rozsiahlych vyšetrovaní týkajúcich sa výpisov tokenov, zdieľania údajov a postupov nastupovania pre investorov. Security tokeny sa teda obchodujú na špecializovaných burzách.

Aké sú výhody STO?

Počas mánie ICO v rokoch 2017 a 2018 predalo mnoho vydavateľov tokenov investičné balíčky bez akýchkoľvek ekonomických práv, hodnoty alebo rešpektovania existujúcich zákonov o cenných papieroch.

Ponuka security tokenov má byť alternatívou k pravidelnému predaju tokenov v súlade s právnymi predpismi. Ich cieľom je napraviť vnímané nerovnosti na strane investorov, napríklad udelenie práv držiteľov cenných papierov na dividendy alebo iné preddefinované toky výnosov.

Ďalšie výhody, ktoré prichádzajú so security tokenmi sú:

•  Dôveryhodnosť. ICO priestor je prinajmenšom chaos. Mnoho ľudí bolo podvedených, ešte viac projektov neprinieslo to, čo sľúbili a väčšina investorov zostala uviaznutá so zbytočnými tokenmi. Na rozdiel od toho sa STO riadia všetkými nariadeniami a umožňujú blockchainu a kryptomenám obnoviť určitú dôveryhodnosť.
•  Zlepšenie tradičného financovania. Zatiaľ čo tradičné cenné papiere sú pomalé a drahé z dôvodu ich starej infraštruktúry a vrstiev sprostredkovateľov, security tokeny uľahčujú služby za nižšie náklady.
•  Programovateľnosť. Security tokeny môžu byť programovateľné a vymáhateľné pomocou inteligentných kontraktov.
•  Voľný obchod. Ohraničenie alebo miestne predpisy neobmedzujú security tokeny.
•  Mnoho investorov. Tradičné bezpečnostné dohody sa týkajú iba miestnych jednotlivcov, zatiaľ čo security tokeny sú prístupné každému na internete.
•  Znížená manipulácia inštitúciami. Voľný a otvorený trh s menším počtom sprostredkovateľov by mal prinajmenšom teoreticky obmedziť manipuláciu s trhom.
•  Viac likvidity. Security tokeny sa budú obchodovať na špecializovaných burzách cenných papierov, aby investori mali pohodlný spôsob likvidácie svojich aktív.

Prečítajte si aj : Čo je Initial coin offering (ICO)?

Najdôležitejšie je, že security tokeny a STO umožňujú spoločnostiam vytvárať novú skupinu zainteresovaných strán s novými permutáciami dlhov, akcií alebo prispievateľov. STO sa preto vo všeobecnosti považujú za vylepšenie oproti ICO. Zaoberá sa základnými nedostatkami, ktoré obklopujú predaj tokenov úžitkových hodnôt a majú potenciál na zlepšenie tradičných cenných papierov.

Ako zistiť, či je token bezpečnostný (security)?

Najbežnejšou metódou na rozlíšenie security tokenov od utility tokenov je použitie Howeyovho testu. Jeho názov sa vzťahuje na prípad amerického najvyššieho súdu z roku 1946, ktorý sa týka spoločnosti Howey Company na Floride. Stručne povedané, spoločnosť sa rozhodla prenajať polovicu svojho majetku špekulantom na základe predpokladu, že pre nich bude generovať zisk v dôsledku práce niekoho iného, ale nezaregistrovali transakcie v Americkej komisii pre cenné papiere a burzy (SEC).

Keď sa prípad konečne dostal na Najvyšší súd, považoval sa za bezprecedentný a vyžadoval novú metódu posudzovania toho, čo predstavuje bezpečnosť. Preto sa uskutočnil Howeyov test.

Podľa testu sa transakcia považuje za bezpečnú, ak spĺňa tieto kritériá:

•  je to investícia peňazí.
•  investícia je v spoločnom podniku.
•  očakáva sa zisk z práce propagátora alebo tretej strany.

Rozdiel medzi security tokenmi a tokenizovanými cennými papiermi

Zlyhanie security tokenov pre tokenizované cenné papiere je jednoduché. Kritický rozdiel medzi nimi je, že tokeny cenných papierov sú novovydané cenné papiere, ktoré fungujú na distribuovanej hlavnej knihe, zatiaľ čo tokeny cenných papierov sú iba symbolickými znázorneniami už existujúcich finančných produktov. Ak ste v zásade vydali nový finančný produkt s bezpečnostnými funkciami, jedná sa o bezpečnostný token. Ak vezmete existujúce dielo a zabalíte ho do tokenu, jedná sa o tokenizované zabezpečenie.

Napriek podobnému vzhľadu a terminológii nemá vydávanie security tokenov nič spoločné s tokenizovanými cennými papiermi.

Stručná história ponúkaných bezpečnostných kľúčov

Prvú ponuku security tokenov uviedla spoločnosť Blockchain Capital (BCAP) 10. apríla 2017. Spoločnosť získala za jeden deň 10 000 000 dolárov. Odvtedy STO získavali trakciu počas rokov 2018, 2019 až dodnes. Ďalšie spoločnosti, ktoré robili STO – Science Blockchain (sep. 2017), Spice VC (marec 2018), Quadrant Biosciences (máj 2018), OpenFinance Network (jún 2018), Aspen Coin (aug. 2018), The Hub at Columbia (dec. 2018), Sharespost a tZero (jan. 2019)

Spúšťacie platformy STO

Medzi vedúce projekty, ktoré pomáhajú podnikom pri zavádzaní ich STO, patria:

•  Polymath (POLY)
•  Securitize
•  Harbor
•  Swarm

Zvyčajne pomáhajú spoločnostiam s STO v oblasti regulačnej pomoci, procesov, vydávania tokenov a ďalších súvisiacich záležitostí.

Môžete sa zúčastniť aj Vy na STO?

V USA sú napríklad STO určené iba pre akreditovaných investorov. Ak však žijete mimo USA, nevzťahuje sa na vás pravidlo akreditovaného investora a vy sa môžete zúčastniť väčšiny STO. Môžu sa však vyskytnúť špecifickejšie obmedzenia, preto sa pred investovaním nezabudnite poradiť s miestnou jurisdikciou.

Zdroje: cryptonews.com, bitcoinwiki.org

Disclaimer

Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Mohlo by ťa zaujímať

cart