[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]
Sidechain je oddelený blockchain, ktorý je pripojený k svojmu materskému blockchainu pomocou obojsmerného „háku“. Tento obojsmerný hák umožňuje zameniteľnosť aktív za vopred určenú sadzbu medzi materským blockchainom a sidechainom. Pôvodný blockchain sa zvyčajne označuje ako „hlavný reťazec“(mainchain) a všetky ďalšie blockchainy sa označujú ako „vedľajšie reťaze“(sidechains). Platforma Ardor blockchain označuje svoje postranné reťazce ako „detské reťaze“(childchains).
Užívateľ v mainchaine musí najprv poslať svoje mince na výstupnú adresu, kde sa mince zamknú, takže ich používateľ nemôže minúť inde. Po dokončení transakcie sa prostredníctvom reťazcov oznámi potvrdenie, po ktorom nasleduje čakacia lehota na ďalšie zabezpečenie. Po čakacej dobe sa na sidechain uvoľní ekvivalentný počet mincí, čo užívateľovi umožní prístup. Spätný chod nastane, keď sa vraciate zo sidechainu do mainchainu.
Federácia je skupina, ktorá slúži ako prechodný bod medzi hlavným reťazcom a jedným z jeho vedľajších reťazcov. Táto skupina určuje, kedy boli užívateľ a mince uzamknuté a kedy uvoľnené. Tvorcovia sidechainu si môžu zvoliť členov federácie. Problém so štruktúrou federácie je v tom, že pridáva ďalšiu vrstvu medzi hlavný reťazec a vedľajší reťazec.
Flexibilita. Vedľajší reťazec (sidechain) zvyšuje rýchlosť transakcií a približuje rôzne typy kryptomien. Užívateľ môže kombinovať, testovať ich pred transakciami, zmeniť ich z primárneho reťazca na vedľajší reťazec a naopak. Majiteľ digitálneho majetku sa pri svojich činnostiach stáva slobodnejším.
Možnosti experimentov. Vedľajšie reťazce sa môžu široko používať pri testovaní aktualizácií základného softvéru alebo akéhokoľvek softvéru súvisiaceho so blockchainom. To má potenciál pre budúce technológie.
Federácie. Táto skupina definuje stav použitých mincí v sidechaine, či sú pripravené na prístup a prenos, alebo nie. Je to jediná úroveň medzi hlavným reťazcom a jedným z jeho vedľajších reťazcov. V podstate je to ďalšia úroveň kontroly, ale tvorcovia sidechainu si môžu sami zvoliť účastníkov federácie.
Decentralizovaný web. Technológia sidechainov má priestory na rozšírenie jednej z hlavných hodnôt blockchainov - decentralizácie dôvery. Za transakciami nie je potrebná centrálna štruktúra - držitelia kryptomeny môžu slobodne používať svoje aktíva tak, ako chcú. Sidechainy robia ich obchody ešte viac chránenými a spoľahlivejšími.
Problémy s bezpečnosťou. Podobne ako blockchain, aj sidechain potrebuje prácu baníkov (minerov), aby zostal v bezpečí pred útokmi. Bez dostatočnej sily sidechain zraniteľný proti útoku. Ak bude počítač hacknutý, bude poškodený iba vedľajší reťaz (sidechain), zatiaľ čo hlavný reťazec (mainchain) zostane nedotknutý a je pripravený pokračovať v práci. Ak hlavný reťazec spadne pod útok, postranný reťazec stále funguje, ale bez hodnoty obojsmerného háku.
RSK (skratka pre Rootstock) vytvorila pre svoje vedľajšie siete testovaciu sieť s otvoreným zdrojovým kódom nazvanú Ginger. Má dvojcestný hák s bitcoinovým blockchainom a odmeňuje bitcoinových baníkov prostredníctvom zlúčenej ťažby. Cieľom RSK je umožniť bitcoinovým blockchainom disponovať inteligentnými zmluvnými schopnosťami a uskutočňovať platby oveľa rýchlejšie.
Ardor Blockchain ako platforma služieb pre podnikanie: Ardor používa mechanizmus konsenzu „Proof of Stake“. Nazýva svoje sidechainy ako childchainy a sú pevne začlenené do hlavného reťazca. Bezpečnosť je zvýšená, pretože všetky transakcie sú spracovávané a zabezpečené pomocou rodičovských (hlavných) reťazcov. Väčšina transakcií je posunutá nadol na úroveň childchainov a materský mainchain si zachováva minimálne funkcie. Globálne subjekty, ako sú aktíva a meny naprieč reťazcami, sú prístupné prostredníctvom childchainov.
Sidechainy umožňujú vzájomné interakcie kryptomien. Pridávajú flexibilitu a umožňujú vývojárom experimentovať s beta verziami kryptomien alebo aktualizáciami softvéru pred ich presunutím do hlavného reťazca. Tradičné bankové funkcie, ako je vydávanie a sledovanie vlastníctva akcií, sa môžu otestovať na vedľajších reťazcoch pred ich presunutím do hlavných reťazcov. Ak budú posilnené bezpečnostné mechanizmy pre sidechainy, ich technológia má prísľub rozsiahlej škálovateľnosti blockchainu.
Zdroje: hackernoon.com, bitcoinwiki.com
Disclaimer
Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0
Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.
Kontakt :
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber