[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]Nody (uzly) a masternody sú diskutovanou témou okolo blockchainu. A správne, keďže uzly sú kritickou súčasťou nielen tejto infraštruktúry. Bez uzlov by údaje v blockchainue neboli prístupné. Z určitého hľadiska by sa dalo povedať, že uzly sú blockchain.
Blockchain existuje kvôli blokom údajov (dát). Tieto bloky dát sú uložené v uzloch. Uzly môžu byť ľubovoľné zariadenia (väčšinou počítače, notebooky alebo aj väčšie servery) a tvoria infraštruktúru blockchainu. Všetky uzly v blockchaine sú navzájom prepojené a neustále si vymieňajú medzi sebou najnovšie dáta v blockchaine, takže všetky uzly zostávajú aktuálne. Ukladajú, rozširujú a uchovávajú údaje, takže teoreticky, blockchain existuje na uzloch. Plne fungujúci uzol je v podstate zariadenie, ktoré obsahuje úplnú kópiu histórie transakcií na blockchaine.
Keď sa miner (baník) pokúsi pridať nový blok transakcií do blockchainu, vysiela blok do všetkých uzlov v sieti. Na základe legitimity bloku (platnosť podpisu a transakcií) môžu uzly blok prijať alebo odmietnuť. Keď uzol akceptuje nový blok transakcií, zálohuje a vloží ho nad ostatné bloky, ktoré už uložil. Stručne povedané, tieto nody výkonávajú:
• kontrolujú či je blok transakcií platný a akceptujú ho alebo odmietnu.
• zálohujú a ukladajú bloky transakcií (ukladajú históriu transakcií blockchainu).
• vysielajú a šíria túto históriu transakcií do ďalších uzlov, ktoré môže byť potrebné synchronizovať s blockchainom (je potrebné aktualizovať históriu transakcií).
Prečítajte si aj : Čo je a ako funguje blockchain?
Miner (ťažiar) musí vždy prevádzkovať plne fungujúci nod, aby správne vybral platné transakcie na vytvorenie nového bloku. Bez úplného nodu nemôže určiť, ktoré navrhované transakcie sú platné podľa aktuálnej histórie transakcií blockchainu, pretože nemá prístup k celej histórii blockchainu. Miner je preto vždy aj úplným uzlom. Nod však nemusí nevyhnutne prevádzkovať iba miner. Rôzne zariadenia môžu spustiť úplný uzol prijímaním, ukladaním a vysielaním všetkých údajov o transakciách (podobne ako server) bez toho, aby skutočne vytvorili nové bloky transakcií. V tomto prípade to funguje skôr ako priechodný bod s adresárom, zatiaľ čo miner sa súčasne pokúša vytvoriť aj nové bloky transakcií.
Definícia nodu (uzla) v blockchaine: Celý uzol je úplná kópia histórie transakcií blockchainu na akomkoľvek zariadení.
Uzly môžu byť online alebo offline. Online uzly prijímajú, ukladajú a vysielajú všetky najnovšie bloky transakcií z a do iných uzlov, zatiaľ čo offline uzly nie. Keď sa offline uzol vráti do režimu online, bude potrebné najskôr dobehnúť zvyšok blockchainu stiahnutím všetkých blokov, ktoré boli pridané do neho od doby, keď sa uzol prepol do režimu offline. Tento proces sa často označuje ako synchronizácia s blockchainom.
Celý blockchain môže teoreticky bežať na jednom uzle, ale keďže by jeho história bola uložená iba na jednom zariadení, bola by mimoriadne zraniteľná vo veciach, ako sú výpadky napájania, hackeri alebo systémové zlyhania. Čím viac uzlov prevádzkuje blockchain, tým lepšia je jeho odolnosť voči takýmto veciam.
Niektoré blockchainy majú tisíce uzlov súčasne online. Ktokoľvek môže spustiť uzol jednoduchým stiahnutím histórie transakcií blockchainu. Mnoho nadšencov pre kryptografiu a blockchain prevádzkuje uzly dobrovoľne. Robia to preto, aby prispievali komunite okolo blockchainu, k jej rozvoju, bezpečnosti a integrite. Prevádzka uzla je považovaná za pomerne jednoduchú pre niekoho, kto je technicky dôvtipný a nevyžaduje veľa prostriedkov. Niektoré blockchainy však teraz obsahujú také veľké množstvo transakčných údajov, že na spustenie celého uzla v zariadení skutočne potrebujete veľa pamäte. Mnoho používateľov kryptomien, ktorí chcú používať blockchain, preto používajú aplikácie peňaženiek. Tieto aplikácie im umožňujú vysielať transakcie zo svojej peňaženky bez toho, aby museli sťahovať celú históriu blockchainu na svojom vlastnom zariadení.
Niektoré blockchainy môžu obsahuvať masternody. Masternody sú zvyčajne viac vybavené ako normálne uzly. Okrem potvrdzovania, ukladania a vysielania transakcií môžu niekedy uľahčovať aj iné udalosti týkajúce sa blockchainu v závislosti od ich povahy, ako napríklad riadenie udalostí hlasovania, vykonávania protokolových operácií a presadzovanie zákonov príslušného blockchainu. Masternódy sú zvyčajne vždy online (24/7) a napomáhajú k oveľa väčšej pamäti ako bežné nody. Dalo by sa povedať, že masternode je ako hosťovanie veľmi veľkého servera v sieti.
Masternode však nemôže spustiť hocikto. Sila ovládania masternodu môže byť zneužitá a preto si vyžaduje, aby hostiteľ vložil minimálne (často dosť veľké) množstvo kryptomien ako kolaterál. Tento kolaterál sa považuje za rukojemníka, ak hostiteľ masternodu porušuje pravidlá blockchainu. Úroková sadzba, ktorú hostiteľ masternodu dostane, sa počíta z vkladu kolaterálu.
Bitcoin beží na nodoch. Tieto nody obsahujú všetky informácie o transakciách pre jeho blockchain, a mineri overujú transakcie a vyberajú s nimi spojené poplatky. Samotný bitcoinový uzol pre svojho vlastníka negeneruje žiadne poplatky, pokiaľ nie je tiež baníkom.
Dash používa masternode. Každý, kto chce vlastniť masternode Dash, musí zamknúť 1 000 mincí Dash, aby tak mohol urobiť. Dáta pre blockchain prechádzajú masternodom a tiež overujú transakcie. Každý, kto je hostiteľom masternodu, ktorý spracováva transakciu, dostane odmenu.
Zdroje: medium.com, bitsgap.com, developcoins.com
Disclaimer
Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0
Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.
Kontakt :
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber