[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]Základnou technológiou kryptomien je blockchain. Umožňuje každému klientovi v sieti dosiahnuť konsenzus bez toho, aby si niekedy musel dôverovať.
Myšlienka technológie blockchain bola popísaná už v roku 1991, keď výskumní vedci Stuart Haber a W. Scott Stornetta predstavili výpočtovo praktické riešenie pre digitálne dokumenty s časovou pečiatkou, aby ich nebolo možné zastarávať alebo pozmeniť.
Systém používal kryptograficky zabezpečený reťazec blokov na ukladanie časovo označených dokumentov a v roku 1992 boli do návrhu začlenené stromy Merkle. Tie zefektívňovali umožnenie zhromažďovania viacerých dokumentov do jedného bloku. Táto technológia však zostala nevyužitá a patent stratil platnosť v roku 2004. Teda štyri roky pred vznikom Bitcoinu.
V roku 2004 predstavil počítačový vedec a kryptografický aktivista Hal Finney (Harold Thomas Finney II) systém s názvom RPoW, Reusable Proof Of Work. Systém fungoval tak, že prijal nevymeniteľný alebo nezastupiteľný dôkaz o práci založený na hashcash a na oplátku vytvoril token podpísaný RSA, ktorý sa potom dal prenášať z človeka na človeka.
RPoW vyriešil problém s dvojitým výdajom tým, že nechal vlastníctvo tokenov zaregistrovaných na dôveryhodnom serveri. Ten bol navrhnutý tak, aby používateľom na celom svete umožňoval overovať ich správnosť a integritu v reálnom čase.
RPoW možno považovať za skorý prototyp a významný počiatočný krok v histórii kryptomien.
Prečítajte si aj : História kryptografie
Koncom roku 2008 uverejnila osoba alebo skupina s krycím menom Satoshi Nakamoto whitepaper, ktorý zavádza decentralizovaný elektronický hotovostný systém typu peer-to-peer. Samozrejme ide o Bitcoin. Alebo môžeme tiež povedať, že kryptografický zoznam adries.
Na základe algoritmu Hashcash Proof of work, ale namiesto použitia hardvérovej dôveryhodnej výpočtovej funkcie ako je RPoW, bola ochrana dvojitých výdavkov v bitcoinoch zabezpečená decentralizovaným protokolom peer-to-peer na sledovanie a overovanie transakcií. Stručne povedané, bitcoiny sú „ťažené“ za odmenu pomocou mechanizmu Proof of work od jednotlivých ťažiarov a následne overované decentralizovanými uzlami v sieti.
3. januára 2009 vznikol Bitcoin, keď prvý bitcoinový blok vyťažil Satoshi Nakamoto, ktorý mal odmenu 50 bitcoinov. Prvým príjemcom Bitcoinu bol Hal Finney, ktorý dostal 10 bitcoinov od Satoshi Nakamota v rámci prvej bitcoinovej transakcie na svete 12. januára 2009.
V roku 2013 Vitalik Buterin, programátor a spoluzakladateľ časopisu Bitcoin Magazine uviedol, že Bitcoin potrebuje skriptovací jazyk na vytváranie decentralizovaných aplikácií. Vitalikovi sa nepodarilo dosiahnuť dohodu v komunite, tak zahájil vývoj novej distribuovanej výpočtovej platformy na báze blockchainu. Ako už všetci vieme ide o Ethereum. Sieť, ktorá obsahovala skriptovaciu funkciu nazývanú smart kontrakty.
Inteligentné kontrakty sú programy alebo skripty, ktoré sú nasadené a vykonávané na blockchaine Ethereum. Môžu byť použité napríklad na uskutočnenie transakcie, ak sú splnené určité podmienky. Inteligentné zmluvy sú písané v konkrétnych programovacích jazykoch a kompilované do kódu, ktorý potom môže čítať a spúšťať decentralizovaný virtuálny Turingov stroj s názvom Ethereum Virtual Machine (EVM).
Vývojári sú tiež schopní vytvárať a publikovať aplikácie, ktoré bežia vo vnútri blockchainu Ethereum. Tieto aplikácie sa zvyčajne označujú ako DApps (decentralizované aplikácie). V blockchaine Ethereum už bežia stovky DApps vrátane platforiem sociálnych médií, aplikácií pre hazardné hry a finančných búrz.
Kryptomenu Ethereum, nazývanú aj Ether je možné prenášať medzi účtami a slúži na úhradu poplatkov za výpočtovú silu použitú pri realizácii inteligentných zmlúv.
Dnes si technológia blockchain získava veľkú pozornosť hlavného prúdu a už sa používa v rôznych aplikáciách, nielen kryptomenách. Ak chcete získať viac informácií o blockchaine a ďalších zaujímavých témach, nezabudnite si pozrieť naše videá a hlavne čítať naše články na Trader 2.0.
Zdroje: academy.binance.com, en.wikipedia.org, 101blockchains.com
Disclaimer
Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0
Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.
Kontakt :
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Twitter : https://twitter.com/kubo_kralo
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber