[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]Uniswap je sada počítačových programov, ktoré bežia na blockchaine Ethereum a umožňujú decentralizované výmeny tokenov. Funguje to pomocou "jednorožcov" (ako to ilustruje ich logo). Obchodníci si môžu na Uniswap vymieňať tokeny Etherea bez toho, aby museli niekomu dôverovať svojimi prostriedkami. Medzitým môže ktokoľvek požičať svoje kryptomeny do zvláštnych rezerv nazývaných fondy likvidity. Výmenou za poskytnutie peňazí týmto fondom získavajú poplatky. Ako títo "kúzelní jednorožci" prevádzajú jeden token na druhý? Čo potrebujete na použitie Uniswapu?
Centralizované burzy boli roky chrbticou trhu s kryptomenami. Ponúkajú rýchle časy vyrovnania, vysoký objem obchodov a neustále zlepšovanie likvidity. Existuje však paralelný svet budovaný vo forme dôveryhodných protokolov. Decentralizované burzy (DEX) na uľahčenie obchodovania nevyžadujú sprostredkovateľov alebo správcov.
Kvôli inherentným obmedzeniam technológie blockchain bolo výzvou vybudovať DEX, ktoré zmysluplne konkurujú svojim centralizovaným náprotivkom. Väčšina DEX by mohla vylepšiť výkon aj užívateľskú skúsenosť.
Mnoho vývojárov uvažuje o nových spôsoboch budovania decentralizovanej burzy. Jedným z priekopníkov je Uniswap. Spôsob, akým Uniswap funguje, môže byť o niečo ťažšie pochopiteľný ako tradičnejší DEX. Čoskoro však uvidíme, že tento model prinesie niekoľko atraktívnych výhod.
Vďaka tejto inovácii sa Uniswap stal jedným z najúspešnejších projektov, ktoré sú súčasťou hnutia Decentralized Finance (DeFi).
Pozrime sa, čo je Uniswap, ako to funguje a ako na ňom môžete jednoducho vymieňať tokeny s peňaženkou Ethereum.
Uniswap je decentralizovaný výmenný protokol postavený na Ethereum. Presnejšie povedané, ide o automatizovaný protokol likvidity. Na uskutočňovanie obchodov nie je potrebná žiadna kniha objednávok ani žiadna centralizovaná strana. Uniswap umožňuje používateľom obchodovať bez sprostredkovateľov s vysokým stupňom decentralizácie a odolnosti voči cenzúre.
Uniswap je softvér s otvoreným zdrojovým kódom. Môžete si to vyskúšať sami na Uniswap GitHub.
Dobre, ale ako prebiehajú obchody bez knihy objednávok? Uniswap pracuje s modelom, ktorý zahŕňa poskytovateľov likvidity, ktorí vytvárajú skupiny likvidity. Tento systém poskytuje decentralizovaný mechanizmus určovania cien, ktorý v podstate vyhladzuje hĺbku knihy objednávok. Používatelia môžu bez problémov prechádzať medzi tokenmi ERC-20 bez potreby knihy objednávok.
Pretože je protokol Uniswap decentralizovaný, neexistuje žiadny proces výpisu. Spustiť sa dá v podstate akýkoľvek token ERC-20, pokiaľ bude pre obchodníkov k dispozícii skupina likvidity. Výsledkom je, že Uniswap tiež neúčtuje žiadne poplatky za zaradenie do zoznamu. V istom zmysle protokol Uniswap funguje ako istý druh „verejného dobra“.
Protokol Uniswap vytvoril Hayden Adams v roku 2018. Avšak základnú technológiu, ktorá inšpirovala jeho implementáciu, prvýkrát popísal spoluzakladateľ spoločnosti Ethereum, Vitalik Buterin.
Prečítajte si aj : Automated market maker (AMM)
Uniswap zanecháva za sebou tradičnú architektúru digitálnej výmeny v tom, že nemá žiadnu knihu objednávok. Pracuje s dizajnom s názvom Constant Product Market Maker, ktorý je variantom modelu s názvom Automated Market Maker (AMM).
Automatizovaní tvorcovia trhu sú inteligentné zmluvy, ktoré obsahujú rezervy na likviditu (alebo skupiny likvidity), s ktorými môžu obchodníci obchodovať. Tieto rezervy sú financované poskytovateľmi likvidity. Poskytovateľom likvidity môže byť ktokoľvek, kto do fondu vloží ekvivalentnú hodnotu dvoch tokenov. Obchodníci na oplátku zaplatia združeniu poplatok, ktorý sa potom rozdelí poskytovateľom likvidity podľa ich podielu na združení. Poďme sa podrobnejšie venovať tomu, ako to funguje.
Poskytovatelia likvidity vytvárajú trh vložením ekvivalentnej hodnoty dvoch tokenov. Môžu to byť buď ETH a token ERC-20, alebo dva tokeny ERC-20. Tieto fondy sú obyčajne tvorené stablecoinami ako DAI, USDC alebo USDT, ale nie je to požiadavka. Na oplátku poskytovatelia likvidity dostanú „likviditné tokeny“, ktoré predstavujú ich podiel na celej skupine likvidity. Tieto tokeny likvidity je možné vyplatiť za podiel, ktorý predstavujú v skupine.
Zoberme si príklad skupinu likvidity ETH / USDT. ETH časť fondu nazveme x a USDT časť y. Uniswap vezme tieto dve veličiny a vynásobí ich na výpočet celkovej likvidity v skupine. Hovorme tomu k. Základnou myšlienkou Uniswapu je, že k musí zostať konštantné, čo znamená, že celková likvidita v skupine je konštantná. Vzorec pre celkovú likviditu v združení teda je:
x * y = k
Povedzme, že Alice nakupuje 1 ETH za 300 USDT pomocou fondu likvidity ETH / USDT. Týmto zvýši časť USDT fondu a ETH časť fondu. To v skutočnosti znamená, že cena ETH stúpa. Prečo? Po transakcii je v poole menej ETH a vieme, že celková likvidita (k) musí zostať konštantná. Tento mechanizmus určuje ceny. Cena zaplatená za tento ETH nakoniec závisí od toho, ako veľmi daný obchod posúva pomer medzi x a y.
Stojí za zmienku, že tento model sa nemení lineárne. V skutočnosti platí, že čím je objednávka väčšia, tým viac sa posúva rovnováha medzi x a y. To znamená, že väčšie objednávky sa v porovnaní s menšími objednávkami exponenciálne predražujú, čo vedie k väčšiemu a väčšiemu sklzu. Znamená to tiež, že čím väčšia je skupina likvidity, tým ľahšie sa vybavujú veľké objednávky. Prečo? V takom prípade je posun medzi x a y menší.
Ako sme už písali, poskytovatelia likvidity získavajú poplatky za poskytovanie likvidity obchodníkom, ktorí môžu „swapovať“ medzi tokenmi. Je ešte niečo, o čom by poskytovatelia likvidity mali vedieť? Áno. Existuje efekt nazývaný nestála strata.
Povedzme, že Alice vkladá 1 ETH a 100 USDT do fondu Uniswap. Pretože tokenový pár musí mať ekvivalentnú hodnotu, znamená to, že cena ETH je 100 USDT. Zároveň je v skupine spolu 10 ETH a 1 000 USDT. Zvyšok je financovaný inými poskytovateľmi likvidity, ako je napríklad Alice. To znamená, že Alica má 10% podiel v skupine. Naša celková likvidita (k) je v tomto prípade 10 000.
Čo sa stane, ak cena ETH stúpne na 400 USDT? Pamätajte, že celková likvidita v skupine musí zostať konštantná. Ak je teraz ETH 400 USDT, znamená to, že sa zmenil pomer medzi tým, koľko ETH a koľko USDT je v skupine. V skutočnosti je teraz v skupine 5 ETH a 2 000 USDT. Prečo? Obchodníci s arbitrážami pridajú do fondu USDT a odstránia z neho ETH, kým pomer neodráža presnú cenu. Preto je nevyhnutné pochopiť, že k je konštantné.
Alica sa teda rozhodne vybrať svoje prostriedky a získa 10% fondu podľa jej podielu. Vďaka tomu získa 0,5 ETH a 200 USDT, spolu 400 USDT. Zdá sa, že mala pekný zisk. Ale vydržte, čo by sa stalo, keby nevložila svoje prostriedky do fondu? Mala 1 ETH a 100 USDT, spolu 500 USDT.
V skutočnosti by Alici bolo lepšie, keby iba „hodlovala“, ako by ich vkladala do fondu Uniswap. V tomto prípade je nestála strata v podstate nákladom príležitosti spojenia tokenu, ktorý sa zhodnocuje na cene. To len znamená, že vkladom finančných prostriedkov do Uniswap v nádeji, že si zarobí poplatky, môže Alice prísť o ďalšie príležitosti.
Upozorňujeme, že tento efekt funguje bez ohľadu na to, akým smerom sa cena od okamihu vkladu zmení. Čo to znamená? Ak cena ETH poklesne v porovnaní s časom vkladu, môžu sa tiež zosilniť straty. Ak chcete získať ďalšie technické vysvetlenie, prečítajte si o ňom článok spoločnosti Pintail.
Uniswap je decentralizovaný protokol. Všetky poplatky idú poskytovateľom likvidity a žiaden zo zakladateľov nedostane škrt cez obchody, ktoré sa dejú prostredníctvom protokolu.
V súčasnosti je transakčný poplatok vyplatený poskytovateľom likvidity 0,3% za obchod. Štandardne sa tieto poplatky pridávajú do skupiny likvidity, ale poskytovatelia likvidity ich môžu kedykoľvek uplatniť. Poplatky sa rozdeľujú podľa podielu každého poskytovateľa likvidity na skupine.
Časť poplatkov môže byť v budúcnosti venovaná vývoju Uniswap. Tím Uniswap už nasadil vylepšenú verziu protokolu s názvom Uniswap v2 a pripravuje sa aj v3.
Uniswap je protokol typu open-source, čo znamená, že si preň môže ktokoľvek vytvoriť svoju vlastnú front-end aplikáciu. Najčastejšie sa však používa app.uniswap.org alebo uniswap.exchange.
UNI je natívnym tokenom protokolu Uniswap a oprávňuje jeho držiteľov na práva správy. To znamená, že držitelia UNI môžu hlasovať o zmenách protokolu. Skôr sme spomínali to, ako protokol už funguje, ako druh verejného dobra. Token UNI túto myšlienku upevňuje.
Pri vzniku bola vyťažená 1 miliarda tokenov UNI. 60% z nich bolo distribuovaných existujúcim členom komunity Uniswap. 40% z nich bude k dispozícii členom tímu, investorom a poradcom v priebehu štyroch rokov.
Časť komunitnej distribúcie sa deje prostredníctvom ťažby likvidity. To znamená, že UNI bude distribuované tým, ktorí poskytujú likviditu týmto fondom Uniswap:
Kto sú však členovia komunity Uniswap? Akákoľvek adresa Etherea, ktorá interagovala so zmluvami Uniswap.
Uniswap je inovatívny výmenný protokol postavený na Ethereu. Umožňuje komukoľvek s peňaženkou Ethereum vymieňať si tokeny bez zapojenia akejkoľvek centrálnej strany.
Aj keď má táto technológia svoje obmedzenia, môže mať zaujímavé dôsledky pre budúcnosť výmeny dôveryhodných tokenov. Len čo v sieti začnú fungovať riešenia škálovateľnosti Ethereum 2.0, Uniswap by z nich pravdepodobne tiež mohol mať úžitok.
Zdroje: academy.binance.com, coindesk.com, decrypt.co, uniswap.org, medium.com
Disclaimer
Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0
Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.
Kontakt :
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber