[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]
Vzhľadom na to, že sa čoraz viac rozšírili kryptomeny, a najmä Bitcoin, hrozí, že tento obmedzujúci účinok bude brzdiť úspech virtuálnej meny. Môže to prispieť k zvýšeniu transakčných poplatkov a dobám čakania na spracovanie.
Vývojári a nadšenci kryptomien pracovali na riešení tohto problému, ale debata o tom, ako dosiahnuť efektívne škálovanie siete je náročná a sporná. V posledných rokoch bolo navrhnutých niekoľko aktualizácií softvéru určených na aktualizáciu limitu veľkosti bloku a celkové zlepšenie spracovania transakcií. SegWit2x bol jednou z navrhovaných inovácií.
Aby sme porozumeli segmentu SegWit2x, je najprv potrebné preskúmať rozdiel medzi hard a soft forkami, ktoré sa týkajú blockchainu. Hard fork odkazuje na prepracovanie pravidiel upravujúcich blockchain. Je to zásadný posun v dizajne, takže nové bloky nie sú považované za platné starým sieťovým softvérom.
Výsledkom tvrdej vidlice je to, že postihnutý blockchain sa trvale delí na dva. Hard forky môžu dokonca rozdeliť sieť na dve, pokiaľ nie sú úplne adoptované; ak je medzi účastníkmi dostatočná účasť, navrhovaný hard fork môže ešte stále rozdeliť blockchain. To bol prípad, keď sa Ethereum rozdelilo v dôsledku hacknutia DAO.
Soft forky na druhej strane znamenajú posun v sieťových predpisoch, ktoré vytvárajú bloky, ktoré sú rozpoznané predchádzajúcim softvérom. V tomto zmysle sú spätne kompatibilné.
Predtým, ako prišiel návrh segmentu SegWit2x, existoval SegWit. Toto bol navrhnutý soft fork, ktorého cieľom bolo riešiť problém škálovateľnosti Bitcoinu. Koncom roku 2015 ho navrhol vývojár s názvom Pieter Wuille.
Mechanizmus systému Segregated Witness bol navrhnutý tak, aby umožňoval oddelenie podpisových údajov od rôznych iných transakčných údajov, pričom výsledkom by bolo, že údaje by sa ukladali rôzne v rámci blokov. Cieľom segmentu SegWit bolo zvýšiť celkovú transakčnú kapacitu prostredníctvom mechanizmu soft forku, ktorý by nevyvolával rozdelenie.
V čase od návrhu segmentu SegWit sa uskutočnili ďalšie diskusie a rozvetvenia BTC siete. Napríklad hard fork, ktorý sa konal v auguste 2017, viedol k vytvoreniu Bitcoin Cashu. V jeho dôsledku sa veľkosť bloku zvýšila bez použitia protokolu SegWit osemkrát. SegWit bol nakoniec aktivovaný 24. augusta 2017, aj keď mnoho BTC sieťových transakcií v tom čase nevyužilo túto inováciu.
Kým SegWit bol návrh na soft fork, SegWit2x bol návrh na hard fork. V čase, keď bol SegWit uvedený do siete v auguste 2017, to bol vlastne iba prvý dvojfázový proces známy ako „New Yorkská dohoda“ odborníkmi a vývojármi v oblasti škálovateľnosti.
Druhou fázou je tzv. Protokol SegWit2x, ktorý by zvýšil blokovanie z 1 megabajtu na 2 megabajty. Navrhovatelia segmentu SegWit2x zvýšením blokovania dúfali, že dokážu zmierniť zvyšovanie poplatkov, ktoré je výsledkom toho, že používatelia platia minerom za transakcie. Na druhej strane by zvýšenie veľkosti bloku tiež zvýšilo zaťaženie prevádzkovateľov uzlov, od ktorých by sa potom vyžadovalo uloženie ďalších údajov.
Proces implementácie segmentu SegWit2x by viedol k zmene pravidiel upravujúcich Bitcoin. Napriek tomu to bolo odlišné od forkov, ktoré viedli k Bitcoin Cashu a Bitcoin Goldu. V týchto prípadoch používatelia očakávali, že samotné transakcie by neboli dramaticky ovplyvnené; skôr tým používateľom, ktorí už vlastnili Bitcoin sa jednoducho poskytla nová kryptomena v čase forku, pričom obe siete pokračovali na odlišných trasách.
Rovnako ako tieto predchádzajúce forky, aj SegWit2x bol alternatívny softvérový protokol, ktorý by vyústil do hard forku a pokusu o zväčšenie veľkosti bloku. Na rozdiel od predchádzajúcich forkov sa však SegWit2x snažil udržať všetkých existujúcich BTC používateľov na jednom blockchaine.
Mineri a startupy, ktorí boli vedúcimi k prijatiu segmentu SegWit2x, mali tendenciu byť najviac hlasnými podporovateľmi nového protokolu. Často tvrdili, že nečinnosť Bitcoinu spôsobuje, že konkurenčné kryptomeny predbiehajú poprednú digitálnu menu a že existujúce vylepšenia nie sú dostatočné na zmiernenie problému.
Na druhej strane vývojári a prevádzkovatelia uzlov často boli proti prijatiu. Navrhli, aby Bitcoin bol uchovávateľ hodnoty na rozdiel od platobného systému a aby rizikovosť nového protokolu prevážila potenciálne výhody. Niektorí sa tiež domnievali, že mineri a podniky by z protokolu mali neprimeraný úžitok.
SegWit2x bol veľmi kontroverzný, čiastočne kvôli jeho postaveniu ako hard forku a vývojári neboli schopní dospieť ku konsenzu o prijatí protokolu. Hard fork bol pôvodne naplánovaný na 16. novembra 2017. Vedúci hnutia SegWit2x ho však 8. novembra 2017 pozastavili v dôsledku prebiehajúcich bojov a nedostatku širšieho konsenzu medzi účastníkmi.
Koncom roka 2017 bola ohlásená ďalšia navrhovaný fork s názvom SegWit2x, hoci sa zdá, že nemá žiadny vzťah k predchádzajúcemu segmentu SegWit2x, okrem názvu.
Zdroje: investopedia.com, coindesk.com, wikipedia.org
Disclaimer
Fyzické zlato, alebo obchodovať zlato na burze? Už si nemusíte vyberať! Od 1.2.2020 spúšťame predaj fyzického zlata. Predaj bude formou pravidelného mesačnéhosporenia. Ak však nechcete zlatú tehličku, ale chcete len zašpekulovať na prípadný long/short, tak sa pridajte ku nám na NAGA platformu.
Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.
Kontakt :
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/jakub_kralovansky/?hl=sk
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]