0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

15.09.21 MicroStrategy dokúpilo Bitcoin a vlastní už viac ako 114 000 BTC - je to problém?

MicroStrategy patrí ku najviac kryptomenovo orientovaným firmám posledného roka. Pokiaľ by sme odhliadli od všetkých kryptomenových a blockchainových spoločností, tak by sme kľudne mohli povedať, že táto spoločnosť verí kryptomenám najviac. To neustále vidno aj z jej CEO, Michaela Saylora, ktorý je už známym Bitcoin býkom a maximalistom. Jeho spájanie sa s Bitcoinom ale má aj svoje odopstatnenie a tým sú neustále dokupovania BTC, ktoré jeho spoločnosť „predvádza.“ Jedno z nich sa pritom udialo iba v posledných dňoch a opäť tým vzbudilo niekoľko otázok.

MicroStrategy dokúpilo viac ako 500 BTC

Podľa najnovšej 8-K filling form, ktorú spoločnosť odovzdala americkému regulátorovi SEC, sa MicroStrategy medzi 1.júlom a 12. septembrom postarala približne o kúpu 8 957 BTC celkovo za 420 miliónov dolárov. Priemerná nákupná cena týchto bitcoinov bola na hranici 46 875 dolárov (všetky poplatky zahrnuté v danej cene). Väčšinová kúpa mala pritom nastať iba tento pondelok, kedy sa MicroStrategy postarala o nákup 5 050 BTC za priemernú cenu 48 099 BTC a celkovú investíciu vo výške 240 miliónov dolárov.

Ako informoval Michael Saylor na svojom Twitteri, tak aktuálne táto spoločnosť drží približne 114 042 BTC, ktoré boli zakúpené za priemernú sumu 27 713 dolárov za jeden bitcoin. Celková výška investovaných peňazí tejto spoločnosti sa tak má hýbať približne na sume 3,16 miliardy dolárov. Aktuálna cena tejto investície sa ale hýbe až na sume viac ako 5,2 miliardy dolárov, čím sa jasne ukazuje to, ako dobrý krok to zo strany Michaela Saylora bol.

Prečítajte si tiež: Apple by mohol otvoriť dvere v iOS ku krypto platbám

Všetko má svoje proti

Už niekoľkokrát sme sa ale vyjadrili, že Michaelovi Saylorovi sa takáto taktika síce oplatí, ale z dlhodobého hľadiska to môže pre kryptomeny znamenať problém. Najmä teda pre Bitcoin. Hoci sa o centralizácii určite ešte hovoriť nedá, samotný fakt, že iba jedna spoločnosť už teraz vlastní viac ako 0,5 % BTC nie je vôbec pozitívny. Rovnako tomu nenapomáha ani fakt, že Grayscale Bitcoin Trust vlastní až viac ako 3,1% zo všetkých BTC, ktoré budú kedy vyťažené. V tomto prípade ale ide čiastočne o iný prípad, keďže Grayscale poskytuje iné finančné produkty spojené s kryptomenami, zatiaľ čo MicroStrategy skupuje BTC iba pre seba.

Čo by sa totižto stalo, ak by takýto krok spravili spoločnosti ako Amazon, Google (Alphabet) či Apple? Razom by sa mohlo stať, že Bitcoin by sa stal nástrojom iba tých najmocnejších a že domácnosti či jednotlivci by sa ocitli v situácii, kedy by z jeho pozitív nemali ako benefitovať. A to nehovoríme vôbec o tom, čo by sa stalo, ak by Bitcoin vo veľkom skupovali centrálne banky či vlády, i keď pre niektorých Bitcoin maximalistov je aj toto prekvapivo scenár, s ktorým počítajú.

Otázne ale je, či nie je problematický. Bitcoin by sa totižto takýmto spôsobom určite nestal nástrojom pre „unbanked“ či „underbanked“ ľudí, ale skôr mocenskou hračkou tých, ktorí si to môžu dovoliť. Aj preto je síce fajn, že Michael Saylor robí najväčšej kryptomene osvetu, na druhú stranu ale určite platí, že všetkého veľa škodí. Pokiaľ by sa tak neustále objavovalo na súvahe MicroStrategy viac a viac BTC, tak by to čoskoro naozaj mohlo vyzerať veľmi nepekne z pohľadu centralizácie či dopadu na cenu. MicroStrategy by malo určite možnosť s ňou manipulovať, čo je opäť niečo, čomu sa chce kryptomenový svet vyhnúť, pretože by to z nijakého pohľadu nemohlo byť brané pozitívne.

Čo si o tejto problematike myslíte vy? Sú kroky Michaela Saylora pozitívne či negatívne? O vaše komentáre sa neváhajte podeliť na našich sociálnych sieťach či prostredníctvom sekcie komentárov nižšie.

Zdroje:  https://bitcoinmagazine.com/, https://cointelegraph.com/, https://cryptopotato.com/, https://cryptobriefing.com/

Disclaimer

Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Twitter : https://twitter.com/Trader_20_
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

Mohlo by ťa zaujímať

cart