0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

15.09.2021 Protokol na uľahčenie nákupu a predaja trvalých zmlúv: Perpetual Protocol

Perpetual Protocol je softvér, ktorý sa snaží stimulovať distribuovanú sieť počítačov k prevádzke burzy, kde môžu užívatelia kupovať a predávať zmluvy o derivátoch.

Tento protokol je projekt decentralizovaných financií (DeFi), ktorý umožňuje túto službu prostredníctvom písomného kódu, bez potreby finančných sprostredkovateľov. Perpetual Protocol je navyše jednoduchým súborom programov (inteligentných zmlúv) fungujúcich na blockchaine Ethereum. Boli zostavené tak, aby komunikovali a replikovali služby ponúkané na trhoch s derivátmi.

To znamená, že používatelia Perpetual Protocolu nepotrebujú dôverovať konkrétnej inštitúcii alebo zbierke ľudí na vykonávanie obchodov, stačí im dôverovať, že kód sa bude vykonávať tak, ako je napísaný.

Perpetual Protocol bol inšpirovaný populárnou decentralizovanou burzou Uniswap a platformou syntetických aktív Synthetix. Avšak nie je určený na spotové obchodovanie alebo na získanie expozície voči aktívam v reálnom svete, ale je určený na pákové obchodovanie a krátke pozície.

Na dosiahnutie tohto cieľa používa Perpetual Protocol proces, ktorý obsahuje virtuálneho automatizovaného tvorcu trhu (vAMM) a kolateralizačný trezor. Tieto štruktúry sú navrhnuté tak, aby zúčtovali obchody a umožnili komukoľvek prístup ku komplexným finančným nástrojom, akými sú napríklad trvalé zmluvy.

Perpetual kontrakt je pozoruhodne derivát podobný futures kontraktu, ale bez dátumu expirácie. Na konvenčných trhoch umožňuje futures kontrakt ľuďom špekulovať s cenou podkladového aktíva do konkrétneho dátumu v budúcnosti, kedy bude toto aktívum dodané. V porovnaní s tým sú trvalé zmluvy trvalé, ak predmet zmluvy nebol nikdy doručený. Obchodníci platia určité poplatky za udržanie svojej pozície.

Pri vklade a správe sa navyše používa natívna kryptomena Perpetual Protocol, PERP. Konkrétnejšie, tokeny PERP sa používajú na zabezpečenie jeho trhu a ovplyvnenie budúceho smerovania projektu.

Prečítajte si tiež: Čo je BUSD? 

Ako funguje ?

Perpetual Protocol bol navrhnutý tak, aby uľahčoval nákup a predaj trvalých zmlúv spôsobom, ktorý odzrkadľuje tradičnú výmenu.

Dosahuje to vytvorením novej verzie programu Automated Market Maker (AMM), techniky, ktorá využíva matematickú funkciu na stanovenie ceny a uľahčenie výmeny dvoch alebo viacerých aktív.

Virtual Automated Market Maker (vAMM)

V najbežnejších nastaveniach AMM používatelia vkladajú krypto aktíva do fondov likvidity, ktoré predstavujú určité obchodné páry. Potom používatelia, ktorí obchodujú s aktívami v skupine, zaplatia poplatok, ktorý je rozdelený všetkým poskytovateľom likvidity proporcionálne na základe ich príspevku do skupiny. V tomto nastavení poskytovatelia a obchodníci s DeFi protokolmi určujú cenu za každý pár a uľahčujú skutočnú výmenu aktív.

vAMM Perpetual Protocol je navrhnutý iba na zisťovanie cien, nie na okamžitú výmenu. Aj, keď na určovanie cien používa rovnakú matematickú funkciu ako ostatné projekty DeFi, ako napríklad Uniswap, vo vAMM nie sú uložené žiadne skutočné krypto aktíva. Preto sa to nazýva virtuálny automatizovaný tvorca trhu.

V praxi Perpetual Protocol udržiava inteligentné zmluvy, ktoré slúžia ako Clearing House a Collateralization Vault. Toto umožní pákový efekt na dlhé aj krátke obchody. Clearing House prijíma počiatočné vklady obchodníkov a zaznamenáva povahu ich pozície (výška marže, smer a výška pákového efektu). Následne Clearing House odošle vklady do Collateralization Vault, ktorý pomáha zaistiť a zaistiť obchodné pozície a upozorní vAMM na aktualizáciu cien.

Tím Perpetual Protocol si ručne vybral rôzne trhy dostupné pre obchodníkov, pričom očakávajú, že tento proces bude v budúcnosti vykonávať ich štruktúra decentralizovanej autonómnej organizácie (DAO).

Poistný fond

V prípade neočakávaných strát z dôvodu strát v procese likvidácie alebo z neschopnosti obchodníkov financovať platby za pozície je poistný fond prvou obrannou líniou. Tento fond narastá používaním protokolu, pretože tu je uložených 50% poplatkov za transakcie.

V prípade vyčerpania poistného fondu sa spustí inteligentná zmluva, ktorá razí nový PERP a následne ho predá na zabezpečenie v trezore, aby ochránila solventnosť systému.

Kľúčové vlastnosti Perpetual Protocolu

Obchodníci môžu obchodovať až s 20 -násobným dlhým alebo krátkym pákovým efektom, majú transparentné poplatky a 24/7 garantovanú likviditu.

Každé aktívum je možné podporiť prostredníctvom trvalej zmluvy o trvalom protokole. Či už je to zlato, fiat, BTC, BCH, ETH, ERC-20s, XRP, EOS, LTC, ZEC, XMR a ďalšie. Perpetual Protocol to všetko môže podporovať. Všetko, čo vyžaduje, je cenový informačný kanál pre podkladové aktívum od Oracle.

Na rozdiel od populárnych protokolov DeFi, ktoré používajú AMM, ako sú Uniswap a Balancer, stakeri na Perpetual Protocole netrpia žiadnymi nestálymi stratami spôsobenými kolísaním cien.

Token

Token PERP je natívny token ERC-20 spoločnosti Perpetual Protocol, ktorý napája celý systém dvoma spôsobmi, a to stakovaním a riadením.

Staking

Držitelia PERP môžu zablokovať alebo vložiť PERP, ktoré majú vo svojom vlastníctve, na fixné množstvo času do vkladného fondu. Na oplátku sú stakeri odmenení stimulačným vkladom, ktorý zahŕňa odmeny stakerov denominované na PERP a 50% poplatkov za obchodovanie so sieťou v USDT (zvyšných 50% poplatku za obchodovanie ide do poisťovacieho fondu) .

 

Riadenie

Akonáhle držitelia PERP vložia svoje tokeny, môžu potom použiť svoj vsadený PERP na hlasovanie alebo navrhnutie nových myšlienok. Tieto myšlienky je neskôr možné použiť na zlepšenie protokolu. Jedna vec, ktorú je potrebné poznamenať, je, že pred rozsiahlou distribúciou tokenu PERP budú hlavní prispievatelia protokolu tí, ktorí budú robiť kritické rozhodnutia.

Zdroj: https://www.kraken.com/learn/what-is-perpetual-protocol-perp , https://morioh.com/p/98189ca2fb96 , https://medium.com/perpetual-protocol/what-is-perpetual-protocol-36db9db89169

Disclaimer

Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Twitter : https://twitter.com/Trader_20_
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n

Mohlo by ťa zaujímať

cart