0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

15.09.20 DeFi hack za 8 miliónov dolárov - otrasie to celým sektorom?

[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]Sektor decentralizovaných financií, DeFi, je nepochybne tohtoročným hitom. To, čo dokázal za menej ako pol roka je obdivuhodné, keď sa len od začiatku marca do septembra dokázal zväčšiť takmer 8-násobne. Napriek tomu, že ide o pomerne nový sektor, ktorý stále len rastie, tak sa mu celkom úspešne darilo vyhýbať negatívnym správam ako hacky alebo podvody. Samozrejme, že sa o celom sektore hovorí ako o veľkej bubline, čo na popularite určite nepridáva, avšak to sa potvrdí až pri retrospektívnom pohľade. Posledné udalosti však naznačujú, že DeFi sa môže dostavať pomaly do oveľa väčších problémov.

Hack za 8 miliónov dolárov

Dňa 13.septembra informoval projekt bZx Protocol, že sa nemenovanému útočníkovi podarilo nabúrať do ich systému a využiť chybu, z ktorej vyťažil až 8 miliónov dolárov v kryptomenách ako Ethereum, Chainlink alebo rôzne stablecoiny. Celý problém pritom spočíval v tom, že sa v systéme nachádzala chyba, ktorá umožňovala používateľom duplikovať iTokeny, čím si používatelia mohli umelo navyšovať veľkosť svojho účtu. Následne mohli tieto „umelo“ vytvorené iTokeny vytiahnuť, pričom pôvodné iTokeny ostali na účte a nové už útočníci vedeli zameniť na iné kryptomeny.

Prečítajte si tiež: Je Mind Capital podvod? 

Najviac z tejto chyby vyťažil nemenovaný útočník, ktorému sa takýmto spôsobom podarilo vytiahnuť z bZx Protocolu až 219 199 LINKu, 4 502 ETH a približne 4 milióny dolárov v rôznych stablecoinoch. Na problém pritom veľmi rýchlo upozornil hlavný vývojár projektu Bitcoin.com, Marc Thalen, ktorý osobne kontaktoval tím bZx a poukázal na chybu v programe. Za svoju pomoc si pritom údajne vyslúžil odmenu v hodnote 12 500 dolárov.

Tento hack ani zďaleka nie je prvým, ktorý tento sektor zažil. Avšak ide o najväčší zatiaľ evidovaný útok, pričom množstvo predošlých sa hýbalo radovo v desiatkach až stovkách tisíc dolárov. Ani strata takejto sumy určite nikoho nepoteší, no v niekoľko miliardovom sektore, ktorým už DeFi je, nejde ani zďaleka o to najhoršie, čo sa môže stať.

Prečo hacker vrátil svoj úlovok?

Iba deň po tomto hacku sa na oficiálnom Twitteri projektu bZx objavil tweet, ktorý všetkých používateľov upokojil. Tím sa v ňom vyjadril, že všetky stratené kryptomeny sú vrátené a na svojom pôvodnom mieste a že na odstránený danej chyby sa aktívne pracuje. Či išlo o vrátenie mincí z vlastnej vôle útočníka alebo bol k tomu nejako prinútený nie je jasné, avšak krypto svetom sa šíria dva varianty.

Prvý dôvod, prečo mali byť kryptomeny vrátané má byť fakt, že používateľom sa podarilo vypátrať identitu útočníka. V takom prípade mohlo dôjsť ku vyhrážaniu sa zapletením policajných zložiek do prípadu, ktoré by v tomto prípade mali pomerne ľahkú úlohu daného hackera obviniť. Rovnako sa šíria aj správy o tom, že útočník mal mať svoje účty priamo spojené s burzou Binance, čo by dramaticky znížilo jeho anonymitu.

Druhou možnosťou je takzvaný „etický hacker.“ Podľa niektorých kryptomenových analytikov, mohol byť daný útočník iba etickým hackerom, ktorý sa snažil preukázať na chyby v projekte bZx Protocol, pričom svojimi skutkami tímu dokázal, že sa na takýchto problémoch vedia dostatočne vzdelaní užívatelia tejto platformy obohatiť. Následne však mal na znak dobrej vôle všetky kryptomeny vrátiť. Pri tejto možnosti však nesedí  len to, že útočník nemusel ani zďaleka ukradnúť kryptomeny v hodnote 8 miliónov dolárov. Tímu sa dalo dokázať aj oveľa menšou finančnou škodou, že ich protokol treba zlepšiť. Kde je však pravda zostáva na teraz nejasné.

Zdroje: https://bitcoinist.com/, https://cryptoslate.com/

Disclaimer

Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Mohlo by ťa zaujímať

cart