[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]Vzhľadom na to, že sa vždy objavujú a miznú nové kryptomeny je čoraz ťažšie zistiť, do ktorých sa oplatí investovať a do ktorých nie. Pre tých, ktorí práve začínajú to môže byť trochu skľučujúca úloha, najmä keď sa nevyznáte do technologického žargónu a konceptov. Preto si dnes trochu viac približíme ďalšiu technologickú nováciu, o ktorú sa snaží tím okolo kryptomeny IOTA.
Samotná IOTA je distribuovaná kniha (ledger) s otvoreným zdrojovým kódom, inak známa ako kryptomena, a jej cieľom je uľahčiť bezpečné platby a komunikáciu medzi zariadeniami, ktoré sú súčasťou internetu vecí (IoT).
Namiesto použitia technológie blockchainu, ako je tomu v prípade Bitcoinu, IOTA používa usmernený acyklický graf a tiež umožňuje používateľom obchodovať bez akýchkoľvek poplatkov na rozdiel od iných kryptomien.
Potvrdzovacie a transakčné časy sú rýchlejšie ako na blockchaine a počet jednotlivých transakcií, ktoré systém dokáže spracovať súčasne je neobmedzený, čo je zreteľná výhoda oproti niekedy pomalému blockchainu. Založená bola v roku 2015 Davidom Sonsteboom, Dominikom Schienerom, Dr. Sergueim Popovom a Sergym Ivancheglom.
IOTA Tangle je názov platformy alebo systému, na ktorom IOTA pracuje. Namiesto použitia blockchainu, ako väčšina ostatných významných kryptomien, je nahradený inou koncepciou, ktorá je v tomto prípade hovorovo označovaná ako „Tangle“.
Prečítajte si aj : Internet of Things (IoT)
Je to väčšinou zovšeobecnenie zavedeného blockchainového protokolu a je známe ako typ DAG. IOTA Tangle používa podpis Winternitz, čo je kryptografia založená na hashovaní a používa sa namiesto zvyčajnej kryptografie eliptickej krivky alebo ECC. Tieto podpisy založené na algoritme hashovania poskytujú oveľa rýchlejšie spracovanie než podpisy ECC (kryptografia na základe eliptických kriviek).
V polovici roku 2017 sa v rámci hašovacej funkcie IOTA známej ako Curl objavila chyba zabezpečenia. Zistilo sa, že podpisy sa dajú ľahko sfalšovať, ale vývojári rýchlo nahradili hashovaciu funkciu s Kerlom (verziou SHA-3). Nová hashova funkcia funguje s tromi premennými na rozdiel od binárnych operácií, vďaka ktorej sú IOTA a Tangle oveľa bezpečnejšie.
Tangle a spôsob jeho fungovania tvoria niekoľko základných aspektov:
Vzhľadom na to, ako je protokol Tangle nastavený a implementovaný, je jeho škálovateľnosť takmer nekonečná. Na rozdiel od sietí založených na blockchainoch, ktoré sa pomaly pridávajú, keď sa pridáva viac používateľov, sa Tangle v skutočnosti stáva oveľa rýchlejšie. Je to z toho dôvodu, že rastúci počet používateľov vedie k rýchlejšiemu overeniu doby. Nižší hashovací výkon potrebný na transakcie cez sieť Tangle je tiež ďalším stimulom pre nových používateľov na používanie Tangle.
Tangle nepoužíva bloky a nevyžaduje, aby sa poradové hodnoty adries udržiavali v správnom poradí. To znamená, že všetky transakcie môžu byť uložené na viacerých rôznych zariadeniach, na rôznych miestach, v rôznych príkazoch a dokonca rozdelené a zmiešané.
Keď synchronizujete svoj uzol, systém jednoducho opakuje všetky existujúce transakcie a zoskupuje ich na ich adresy bez ohľadu na poradie. Akonáhle Tangle spracuje všetky transakcie, kniha a adresy zobrazia všetky zostatky a všetko, čo musí užívateľ urobiť je overiť, že medzi adresami neexistujú žiadne nepriaznivé zostatky.
Táto vynikajúca vlastnosť je ideálna na použitie, kde je veľa zariadení prepojených alebo spojených dohromady.
Sú definované ako veľké množstvo transakcií, ktoré sú v reťazci, ale používajú rovnakú adresu. Okrem toho sú tieto reťazce navrhnuté tak, že iba prvá transakcia má hodnotu, zatiaľ čo nasledujúcim transakciám je priradená nulová hodnota. To má za následok situáciu, keď nie je potrebné žiadne „nariadenie“ a nie je potrebné preskakovať transakcie. Čiže v sumáre s Tangle neexistujú žiadne transakčné poplatky pri transakciách v sieti, takže sú možné aj mikro a dokonca aj nano-transakcie.
Ako už bolo spomenuté, Tangle pracuje s „trojitými“ procesormi JINN na rozdiel od typických a rozšírenejších binárnych procesorov.
Sú to procesory na všeobecné použitie, ktoré majú silu a schopnosť spracovať tisíce a tisíce transakcií za sekundu. Je to čiastočne spôsobené skutočnosťou, že na rozdiel od binárnych procesorov môžu cirkulovať okolo 0, čo vedie k vyváženej transakcii, ktorá pomáha budovať efektívnu sebestačnú sieť.
Na rozdiel od iných sietí založených na blockchainoch je Tangle kvantovo odolný. S rozvojom technológie je pravdepodobné, že systémy, ktoré sa považujú za bezpečné, môžu byť v skutočnosti tvorené kvantovými počítačmi. Vzhľadom na astronomický výpočtový výkon, ktorý ponúkajú kvantové počítače, môžu byť niektoré technológie založené na blockchainoch v budúcnosti náchylné na útok. A Tangle používa jednorazové podpisy Winternitz, čiže zatiaľ je možné tvrdiť, že protokol Tangle je kvantovo odolný.
Protokol Tangle tiež umožňuje uzlom vymieňať si medzi sebou autentifikované a šifrované údaje. Kvantovo odolná povaha protokolu Tangle zaisťuje, že údaje odoslané zo jej siete sú tiež odolné voči akýmkoľvek útokom kvantových počítačov. MAM tiež umožňuje zdieľať údaje s konkrétnymi stranami.
Ďalšou kľúčovou vlastnosťou protokolu Tangle je prenos údajov sieťou. IOTA umožňuje používateľom nadviazať komunikačné kanály medzi zariadeniami. Dáta zasielané prostredníctvom týchto komunikačných kanálov sú plne autentizované a chránené proti neoprávnenému zásahu.
Zdroje: bitemycoin.com, mycryptopedia.com, blog.iota.org, investopedia.com
Disclaimer
Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0
Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.
Kontakt :
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber