[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]YFI je natívna kryptomena protokolu Yearn.finance. Je to riadiaci token, ktorý umožňuje používateľom hlasovať, ktorým smerom chcú smerovať protokol. Od svojho spustenia v júli sa YFI stala jedným z najväčších tokenov založených na Ethereum vďaka zameraniu protokolu na stratégie automatického výnosu. V niektorých ohľadoch môžete nahliadať na Yearn.finance ako na robota, ktorý sa vždy snaží nájsť najlepšie výnosy v Ethereum DeFi.
DeFi zaznamenalo parabolický rast, pretože výnosy poskytované protokolmi explodovali vyššie. Dôležitú súčasť tohto rastu možno pripísať zavedeniu riadiacich tokenov, ktoré držiteľom umožňujú určiť smer, ktorým sa majú protokoly vyvíjať. Tokeny riadenia sú zásadným krokom v decentralizácii protokolov DeFi.
Na vlne riadiacich tokenov uviedla spoločnosť Yearn.finance token YFI v júli 2020. Rýchlo zachvátila priestor kryptomien, keď sa za mesiac vyrástla z 3 na 30 000 dolárov.
Predtým, ako sa dostaneme k YFI, stojí za to uviesť kontext o Yearn.finance, označovanej tiež ako yEarn.
Yearn.finance, ktorý spustil Andre Cronje na začiatku roka 2020, je protokol založený na Ethereum. Je zameraný na poskytnutie prístupu jeho používateľov k najvyšším výnosom z vkladov ETH, stablecoinov a altcoinov. Andre Cronje je juhoafrický vývojár finančných technológií, ktorý bol motivovaný vybudovať Yearn.finance potom, čo zistil nezrovnalosti vo výnosoch ponúkaných rôznymi aplikáciami DeFi. Krátko po spustení došlo k zneužitiu a spoločnosť Cronje vykonala generálnu opravu protokolu, aby používateľom poskytla novú sadu produktov.
Hlavná vlastnosť protokolu sa nazýva Vaults. Používateľom umožňuje vkladať kryptomeny a dosahovať výnosy. Uložené prostriedky sú spravované stratégiou, ktorá sa snaží maximalizovať výnosy a minimalizovať riziko. Po spustení boli Vaults zamerané hlavne na stablecoiny. Odvtedy sa však rozšírili o podporu ETH, tokenizovaných bitcoinových produktov, Chainlink a ďalších coinov.
Vaults sú dôležité, pretože zmierňujú vysoké náklady na transakcie na Ethereum. Zhromaždením kapitálu musí iba jeden účet (správca každého trezoru) zaplatiť transakčné poplatky (gas), aby získal farmu.
Yearn.finance ponúka aj ďalšie služby. Earn je zoštíhlená verzia Vaults, ktorá podporuje iba stablecoiny a tokenizované bitcoiny. Zap umožňuje používateľom vymeniť tradičné stablecoiny za tokeny poskytovateľa likvidity predstavujúce stablecoiny.
Yearn.finance v súčasnosti pracuje na ďalších produktoch, ako je yInsure, decentralizovaný poistný protokol pre používateľov DeFi a StableCredit, ktorý uľahčí decentralizované požičiavanie.
Až do júla bola v používani Yearn.finance dosť medzera. Po ťažbe začiatkom roku 2020 a marcovom páde trhu s kryptomenami mnoho používateľov váhalo s použitím vtedy nového protokolu.
To sa zmenilo, keď Cronje zverejnil blogový príspevok na médiu oznamujúcom YFI, spustený token ERC-20, aby používatelia mohli riadiť protokol Yearn.finance.
YFI by sa dalo „obhospodarovať“ pomocou mnohých metód, vrátane poskytovania likvidity spoločnosti Balancer, decentralizovanej výmeny a vkladu kapitálu do produktov spoločnosti Yearn.finance.
Zatiaľ čo príspevok Medium uviedol, že YFI nemá „nijakú skutočnú hodnotu“, trh pokračoval „smerom hore“. Po začatí obchodovania za 3 doláre v poole Balancer, kryptomena raketovo vzrástla, pretože investori videli hodnotu v riadení spoločnosti Yearn.finance, ktorá začala získavať desiatky miliónov vkladov.
Krátko po uvedení na trh sa komunita dohodla na maximálnej dodávke 30 000 mincí a rozhodla sa ponechať YFI vzácny namiesto toho, aby mu umožnil ďalšie nafukovanie. Používatelia, ktorí neboli spokojní s týmto rozhodnutím, projekt rozdvojili a vytvorili fork, ktorý je v súčasnosti známy ako DFI.money alebo YFII.
Prečítajte si aj : Compound Finance
Zatiaľ čo YFI bol pre Yearn.finance rozhodujúci v tom, že generovala vklady a pozornosť, token mal aj iný účel. Decentralizovať vývoj a kontrolu protokolu medzi užívateľmi.
Mechanizmus yield farmingu umožňoval každému používateľovi, či už mal $ 100 alebo $ 1 000 000 zarobiť YFI v rovnakom čase a za rovnaké náklady. To znamenalo, že ktorýkoľvek používateľ mohol získať YFI, aby ovplyvnil Yearn.finance.
Od spustenia YFI sa spustil komplexný portál pre správu, kde držitelia tokenov môžu hlasovať o rôznych rozhodnutiach navrhovaných členmi komunity. Rozhodnutia, ktoré boli doteraz urobené, zahŕňajú najatie tímu obchodníkov a vývojárov a pridanie určitých stratégií do Vaults.
Držitelia tiež prijali zásadné rozhodnutie poskytnúť držiteľom YFI prístup k časti ziskov z protokolu. Poplatky implementované v rámci produktov Yearn.finance sa hromadia do "štátnej pokladnice", ktorá je následne rozdelená medzi držiteľov YFI a tím. Toto robí z YFI aktívum prinášajúce dividendy, ktoré sa líši od Bitcoinu alebo Ethereum.
Aj keď sa mnohí zameriavajú na cenovú akciu, ktorú zažila spoločnosť YFI, vyzerá to byť najdôležitejšie, pretože to znamenalo posun v tom, ako môžu protokoly stimulovať širšie prijatie. Tvrdilo sa, že uvedenie YFI na trh bolo „najspravodlivejším spustením od Bitcoinu“, pretože ktokoľvek sa mohol podieľať na generovaní tokenu za rovnakú cenu.
Namiesto použitia modelu Initial Coin Offering (ICO), kde používatelia platia určitú cenu za každú novú mincu, sa museli používatelia YFI zúčastniť protokolu. Tento mechanizmus umožnil komunite rýchlo sa rozvíjať okolo projektu, pretože každý používateľ mal rovnakú schopnosť ovplyvňovať Yearn.finance prostredníctvom tokenu riadenia. Aj po počiatočnej volatilite cien má Yearn.finance jednu z najaktívnejších komunít v decentralizovanom finančnom priestore a kryptomenách ako celku.
YFI nie je bez svojich výziev. Pretože Andre Cronje bol tak dlho strojcom spoločnosti Yearn.finance a YFI, investori sledujú jeho kroky veľmi pozorne. To znamená, že ak si vezme voľno, mnohí to môžu považovať za úder pre YFI. Niektorí tvrdia, že projekt je stále sústredený okolo tohto kľúčového hráča (aspoň do istej miery).
Toto bolo zdôraznené začiatkom tohto roka, keď sa objavila správa, že Cronje chce opustiť priestor DeFi. Cena YFI sa postupne prepadala v obavách z ukončenia projektu.
Tento trend „Cronje Premium“ (ako ho niektorí obchodníci nazvali) pomaly stráca na význame, pretože Yearn.finance predstavuje nových členov tímu. Ak už sa decentralizované riadenie bude rozvíjať bez vplyvu Cronje, nemusí to už robiť starosti.
Spustenie spoločnosti YFI znamenalo odvetvový posun v tom, ako projekty kryptomien distribuujú mince. Poskytnutím stimulu pre prvých používateľov môžu projekty získať rýchle prijatie a rast komunity. To je v súlade s konceptom „skin in the game“, ktorý naznačuje, že tí, ktorí majú peňažný alebo emocionálny podiel na investícii, urobia všetko pre to, aby umožnili jej úspech.
Yearn.finance je zaujímavý protokol, ktorý vytvára jedinečné decentralizované finančné produkty. Budúcnosť sa javí ako svetlá, pretože si najímajú tím vývojárov a obchodníkov, avšak až čas ukáže, či sa projektu podarí dlhšie prosperovať v priestore Ethereum DeFi.
Zdroje: academy.binance.com, investopedia.com, ig.com, yield-finance.com
Disclaimer
Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0
Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.
Kontakt :
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber