[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]Bitcoin sa často označuje ako digitálna hotovosť, ale toto je otázne prirovnanie. Ak Alica zaplatí Bobovi desať dolárov v hotovosti, Bob netuší odkiaľ peniaze prišli. Ak ich neskôr dá Karol, ona nebude môcť usúdiť, že Alica ich kedysi vlastnila. Bitcoin sa líši kvôli svojej inherentnej verejnej povahe. Históriu danej mince (presnejšie nevyčerpaný transakčný výstup alebo UTXO) môže triviálne sledovať každý. Je to niečo podobné ako napísať sumu transakcie a mená účastníkov na účet zakaždým, keď sa použije.
To znamená, že pseudonymita verejnej adresy zaisťuje, že totožnosť používateľov sa nedá ľahko odhaliť. Bitcoin napriek tomu nie je úplne súkromný. Blockchainová analýza je čoraz sofistikovanejšia a je schopná čoraz efektívnejšie prepájať adresy s identitami. Popri iných technikách sledovania môže vyhradená entita deanonymizovať používateľov kryptomeny. Aby sa to napravilo, v priebehu rokov sa objavili techniky odpojenia transakcií.
Všeobecne povedané, miešanie mincí by sa mohlo vzťahovať na každú činnosť, ktorá spočíva v zahmlievaní finančných prostriedkov ich nahradením inými. V priestore kryptomien ,však miešanie mincí bežne označuje službu poskytovanú treťou stranou. Poskytovatelia služieb zvyčajne berú mince používateľov (a malý poplatok) a vracajú mince, ktoré na odoslané mince nijako nesúvisia. Tieto služby sú tiež známe ako miešačky.
Bezpečnosť a anonymita takýchto centralizovaných služieb je samozrejme otázna. Používatelia nemajú žiadnu záruku, že im peniaze mixér vráti alebo že mince, ktoré im vrátia, nebudú nejako pošpinené. Ďalším aspektom, ktorý je potrebné vziať do úvahy pri použití mixéra je skutočnosť, že adresy IP a bitcoiny môžu byť zaznamenávané treťou stranou. Používatelia sa nakoniec vzdajú kontroly nad svojimi prostriedkami v nádeji, že dostanú späť neprepojené.
Pravdepodobne zaujímavejší prístup existuje vo forme transakcií CoinJoin, ktoré vytvárajú značnú mieru pravdepodobnej popiera teľnosti. To znamená, že po CoinJoin nemôžu nijaké dôkazy spojiť používateľa s istotou s jeho predchádzajúcimi transakciami. Mnoho riešení CoinJoin poskytuje decentralizovanú alternatívu k mixérom. Aj ,keď môže byť zapojený koordinátor, používatelia nemusia obetovať správu svojich finančných prostriedkov.
Transakcie CoinJoin pôvodne navrhol vývojár Bitcoinu Gregory Maxwell v roku 2013. Vo svojom vlákne podáva stručný prehľad o tom, ako sú tieto transakcie štruktúrované a ako je možné dosiahnuť obrovské prírastky súkromia bez akýchkoľvek zmien protokolu.
CoinJoin v podstate zahŕňa kombináciu vstupov viacerých používateľov do jednej transakcie. Predtým, ako vysvetlíme ako, pozrime sa na štruktúru základnej transakcie.
Bitcoinové transakcie sú tvorené vstupmi a výstupmi. Ak chce používateľ uskutočniť transakciu, vezme svoje UTXO ako vstupy, určí výstupy a vstupy podpíše. Je dôležité poznamenať, že každý vstup je podpísaný nezávisle a používatelia môžu nastaviť viac výstupov (smerujúcich na rôzne adresy).
Ak sa pozrieme na danú transakciu zloženú zo štyroch vstupov, (každý po 0,2 BTC) a dvoch výstupov (0,7 BTC a 0,09 BTC), môžeme urobiť niekoľko rôznych predpokladov. Prvým je to, že sledujeme, ako prebieha platba - odosielateľ zasiela niekomu jeden z výstupov a vracia zmeny sebe. Pretože použili štyri vstupy, väčší výstup je pravdepodobne pre príjemcu. Upozorňujeme, že na výstupoch nám chýba 0,01 BTC, čo je poplatok daný minerovi.
Je tiež možné, že odosielateľ chce z veľkých vytvoriť menšie UTXO, takže konsoliduje menšie vstupy a získa požadovaný výsledok 0,7 BTC.
Ďalší predpoklad, ktorý môžeme urobiť je založený na skutočnosti, že každý vstup je podpísaný nezávisle. Táto transakcia ,môže mať až štyri rôzne strany, ktoré podpisujú vstupy. A v tom spočíva princíp, ktorý robí CoinJoining efektívnym.
Existuje myšlienka, že na vytvorení transakcie sa bude koordinovať viac strán, z ktorých každá poskytuje vstupy a požadované výstupy. Pretože sú všetky vstupy kombinované, je nemožné s určitosťou povedať, ktorý výstup patrí ktorému používateľovi. Pozrite sa na nasledujúci diagram:
Máme tu štyroch účastníkov, ktorí chcú prerušiť väzbu medzi transakciami. Koordinujú sa medzi sebou (alebo prostredníctvom špecializovaného koordinátora), aby oznamovali vstupy a výstupy, ktoré by chceli zahrnúť.
Koordinátor vezme všetky informácie, prevedie ich do transakcie a pred vysielaním do siete nechá každého účastníka ich podpísať. Po podpísaní používateľmi nie je možné transakciu upraviť bez toho, aby sa stala neplatnou. Preto neexistuje riziko, že by koordinátor vyčerpal prostriedky.
Transakcia slúži niečo ako čierna skrinka na miešanie mincí. Takto UTXO efektívne ničíme, aby sme vytvorili nové. Jediným spojením medzi starým a novým UTXO je samotná transakcia, ale samozrejme nemôžeme rozlišovať medzi účastníkmi. V najlepšom prípade môžeme povedať, že účastník poskytol jeden zo vstupov a je možno novým vlastníkom výsledného výstupu.
Ale ani to nie je v žiadnom prípade zaručené. Kto povie, že pri pohľade na vyššie uvedenú transakciu sú štyria účastníci? Posiela táto osoba svoje prostriedky na štyri zo svojich vlastných adries? Dvaja ľudia, ktorí uskutočnili dva samostatné nákupy a vrátili každý po 0,2 BTC na svoje vlastné adresy? Štyria ľudia posielajú novým účastníkom alebo späť sebe? Nemôžeme si byť istí.
Samotná skutočnosť, že existujú implementácie CoinJoin stačí na to, aby vyvrátili pochybnosti o metódach používaných na analýzu transakcií. Môžeme odvodiť, že CoinJoin sa uskutočnil v mnohých prípadoch, ale stále nie ste o nič múdrejší v tom, kto vlastní výstupy. S rastúcou popularitou je oslabený predpoklad, že všetky vstupy vlastní ten istý používateľ, čo predstavuje obrovský skok v ochrane súkromia v širšom ekosystéme.
Prečítajte si aj : Kvantové počítače a kryptomeny
V predchádzajúcom príklade hovoríme, že transakcia mala anonymitu nastavenú na 4 - vlastníkom výstupu mohol byť ktorýkoľvek zo štyroch zúčastnených účastníkov. Čím väčšia je anonymita, tým menšia je pravdepodobnosť, že transakcie môžu byť prepojené s pôvodným vlastníkom. Našťastie nedávne implementácie CoinJoin umožňujú používateľom bezvýhradne zlúčiť svoje vstupy s desiatkami ďalších, čo poskytuje vysoký stupeň popretia. Úspešne už bola vykonaná transakcia pre 100 osôb.
Nástroje na miešanie mincí sú dôležitým doplnkom arzenálu každého používateľa, ktorý vážne myslí na svoje súkromie. Na rozdiel od navrhovaných aktualizácií ochrany osobných údajov (napríklad dôverné transakcie) ,sú kompatibilné s protokolom v súčasnej podobe.
Pre tých, ktorí dôverujú integrite a metodológii tretích strán, sú mixovacie služby ľahkým riešením. Pre tých, ktorí uprednostňujú overiteľnú a nezáväznú alternatívu, je lepší CoinJoin. Možné vykonať to je pre technicky zdatných používateľov alebo pomocou softvérových nástrojov, ktoré odstraňujú zložitejšie mechanizmy. Existuje už niekoľko týchto nástrojov, ktoré si popularitu ďalej len rozširujú, keď sa používatelia snažia o väčšie súkromie.
Zdroje: academy.binance.com, news.bitcoin.com, investopedia.com
Disclaimer
Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0
Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.
Kontakt :
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber