0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

14.10.21 Coin Bureau sa obáva CBDC - aké má na to dôvody?

Tento týždeň je v kryptomenovom svete pomerne špecifický a to z jedného, nie úplne nápadného dôvodu. Veľmi pomaly sa počas posledných dní totižto začína rozširovať hate na CBDC (central bank digital currencies – digitálne meny centrálnych bánk). Nie že by tu odpor či nenávisť voči týmto „digitálnym menám“ doteraz nebola. Avšak zdá sa, že za posledných pár dní sa rozhodlo hneď niekoľko podstatných infuencerov nielen z kryptomenového sveta poukázať na to, aké problémy by mohlo ľudstvo zažiť v prípade, že by ku adopcií CBDC došlo. Teraz sa na ne podrobna pozrel jeden z najznámejších kryptomenových influencerov vôbec.

Coin Bureau rozobral BIS report

Guy z Coin Bureau, jeden z najznámejších a najväčších kryptomenových influencerov či analytikov sa vo svojom poslednom videu poriadne zahryzol do CBDC. Vo videu nižšie, ktoré vám všetkým vrelo odporúčame, rozobral posledný report centrálnej banky centrálnych bánk – Bank for International Settlements.

Tá sa v danom reporte, ktorého zhrnutie nájdete na tomto linku, pozerala na množstvo aspektov spojených s digitálnymi menami centrálnych bánk. Tie okrem iného zahŕňali dizajnové možnosti CBDC, risky či benefity CBDC, spôsob adopcie týchto nových digitálnych mien či možný dopad danej technológie na existujúci finančný systém. No a Guy z Coin Bureau poukázal hneď na niekoľko pasáži či výrokov z daného reportu, ktoré kryptomenovému fanúšikovi môžu spôsobiť vrásky na čele.

V danom reporte sa napríklad hovorí, že CBDC môže mať schopnosť ovplyvňovať rôzne aspekty či rozhodnutia, ktoré nemajú finančný charakter. Mohlo by ísť o čokoľvek napríklad v spojení s ESG, avšak samotný problém spočíva v tom, že mena či peniaze by mala byť využívaná na presadzovanie myšlienok, presvedčení či ideálov nefinančného charakteru a to prostredníctvom centrálnej banky.

Rovnako sa v ňom napríklad spomínalo, že retail CBDC (digitálne meny centrálnych bánk určené pre bežných obyvateľov) by mohlo mať odlišné pravidlá pre odlišné skupiny ľudí. Aké pravidlá, či aké skupiny ľudí spomenuté nebolo, no Guy veľmi rozumne poukázal na to, že pokiaľ by k takémuto niečomu došlo, tak centrálna banka by mohla ľudí deliť do skupín na základe svojich podmienok a tým ovplyvňovať životy každého z nás oveľa intenzívnejšie ako doteraz.

Anonymita a CBDC

Samostatnou témou pri CBDC je anonymita či akékoľvek súkromie. Každému normálne zmýšľajúcemu človeku je jasné, že pokiaľ by mal účet priamo u centrálnej banky (prostredníctvom CBDC) tak nemá možnosť na akúkoľvek anonymitu. Už iba otvorenie takéhoto účtu by bolo samozrejme spojené s AML a KYC pravidlami a tak by centrálna banka vedela o každej jednej transakcii.

Napriek tomu ale BIS spomenulo, že jednou z výhod CBDC má byť práve anonymita. Centrálna banka vraj totižto nemá žiadnu potrebu či dôvod zbierať informácie či dáta o transakciách používateľov. Zvláštne protichodné tvrdenia nie? Na jednu stranu sa centrálna banka tvári, že poskytne používateľovi anonymitu, na druhú stranu to nepôjde bez KYC či AML pravidlám.

Prečítajte si tiež: Ťažba Bitcoinu sa presunula z Číny do USA

Navyše bolo v danej správe aj spomenuté, že CBDC by malo byť v súlade s „Travel rule.“ Toto pravidlo bolo zavedené inštitúciou FATF (Financial Action Task Force) a v skratke hovorí o tom, že transakcie nad určitú sumu sú automaticky sledované. Ako sa v takomto systéme dá zachovať anonymita je takmer všetkým jasné – nijako.

Ako prinútiť ľudí aby CBDC akceptovali?

BIS sa zamyslela aj nad tým, ako ľudí prinútiť  k tomu, aby ich CBDC používali. Už teraz im je pritom jasné, že to nebude ľahká úloha, pretože ľudia nemajú ani jeden dôvod na to, aby CBDC museli či mali chcieť používať.

Podľa BIS by mala adopcia CBDC mať tri kroky, ktoré by mohli pomôcť. CBDC by mali napĺňať potreby používateľov. Aké potreby, ale z reportu už nevieme. Rovnako by mala splniť network effect (sieťový efekt). Priamo v danom reporte sa ale píše, že sa neočakáva extrémne veľké rozšírenie CBDC a tak ani sami netušíme, ako by k danému sieťovému efektu malo prísť. No a poslednou výhodou by mala byť možnosť zachovania si aktuálnych zariadení. Guy ale logicky upozornil, že netuší na koľko je toto výhodou alebo dôvodom na adopciu.

Daný report bol naozaj plný ešte poriadne bizarných vyjadrení. Aj napriek tomu, že CBDC môžu vyzerať ako dystopický scenár pre našu budúcnosť, aj v samotnej správe sa uvádza, že implementácia takýchto „technológii“ bude viac ako náročná. Preto určite treba dúfať, že k nej nikdy nepríde alebo že aj keby ku nej prišlo, tak to bude fiasko, ktoré iba pomôže kryptomenám.

Disclaimer

Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Twitter : https://twitter.com/Trader_20_
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n

Mohlo by ťa zaujímať

cart