0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

14.09.21 Čo sa včera stalo s Litecoinom?

Včera sme boli svedkami celkom zaujímavej cenovej akcie kryptomeny Litecoin. Samozrejme, že „pumps and dumps“ nie sú v kryptomenovom svete ničím výnimočným, ale takéto pohyby sa zvyknú diať hlavne u menších projektov. Preto je včerajší pohyb Litecoinu, kedy sa iba za niekoľko minút podarilo tejto kryptomene narásť o 40 %, pomerne zaujímavý a to aj preto, že bol celý tento nárast veľmi rýchlo zrazený naspäť nadol. Prečo sa tak ale stalo?

Fake news ukázali svoju silu

Všetok cirkus ohľadom ceny Litecoinu začal včera poobede, keď sa nielen kryptomenovým svetom začala šíriť správa o tom, že Walmart sa rozhodol implementovať Litecoin ako platobnú možnosť pre všetky e-commerce služby a produkty. Podľa tejto správy od spoločnosti Globenewswire (ktorá je už ale vymazaná) sa tak malo stať od 1.októbra tohto roku. Správy z tohto zdroja sa rýchlo dostali aj do takých médií ako Reuters a CNBC a tak sa nemôže nikto čudovať tomu, že sa Litecoinu podarilo aj na základe týchto noviniek dostať približne zo sumy 175 dolárov takmer až na hranicu 240 dolárov.

Radosť fanúšikov tejto kryptomeny ale netrvala dlho. Oficiálne vyhlásenie Walmartu, ktoré bolo tentokrát aj skutočne od danej spoločnosti prostredníctvom hovorcu Randyho Hargrova znela úplne inak, ako novinky z portálu Globenewswire. Randy Hargrove poprel, že by sa Walmart zaujímal o pridanie platobnej možnosti do svojej ponuky. Rovnako podotkol, že Walmart sa už začína aj informovať o tom, ako sa takáto správa dostala na verejnosť a je viac ako možné, že v prípade odhalenia autora budú proti nemu aj zahájené právne kroky.

Prečítajte si tiež: Apple by mohol otvoriť dvere v iOS ku krypto platbám

Ako sa dalo očakávať, tak na tieto správy ihneď reagovala aj cena Litecoinu. Ten tak isto rýchlo ako vyletel na sumu približne 240 dolárov, tak rovnako rýchlo aj spadol naspäť na sumu približne 180 dolárov, na ktorej sa drží doteraz. Pri pohľade na graf tejto kryptomeny to naozaj aj vyzerá ako by prišlo ku pump and dump akcii nejakej veľkej skupiny na Telegrame či Reddite.

Zaujímavé tiež bolo vidieť, ako rýchlo na túto správu reagoval aj Bitcoin, aj celková trhová kapitalizácia kryptomien. Bitcoin sa takmer okamžite po zverejnení tejto „fake news“ dostal takmer na hranicu 47 000 dolárov. Avšak vyjadrenia Randyho Hargrova, ktorý uviedol všetko na pravú mieru, ho opätovne zostrelili naspať pod sumu 43 500 dolárov, aby sa následne postupne dostával rastom na 46 000 dolárov, kde sa nachádza aj teraz. Celková trhová kapitalizácia kryptomien zažila rovnako pestré pohyby, keď najprv narástla o približne 80 miliárd, aby sa následne prepadla o zhruba 100 miliárd dolárov. All in all sa ale včera nezmenilo z dlhodobého hľadiska takmer nič, keďže ceny všetkých hlavných kryptomien sú plus mínus na tých istých leveloch, na akých boli pred oznámením tejto falošnej správy.

Čo si z toho zobrať?

Hoci nie sú takéto pohyby v kryptomenovom svete vôbec neobvyklé, tak ten včerajší bol minimálne špeciálny tým, ako rýchlo bol vyvolaný len na základe jednej neoverenej správy. Samozrejme, že sa hovorí „buy the rumours, sell the news“ ale treba mať stále na pamäti to, že takýto prístup či už ku krátkodobému tradingu alebo nebodaj ku dlhodobému obchodovaniu je veľmi riskantný. Človek musí počítať s tým, že pri takýchto pohyboch na tak volatilnom trhu, ako sú kryptomeny, sa jednoducho nepodarí každý takýto obchod a niektoré z nich môžu aj nepekne zabolieť.

Aj preto si treba overiť občas aspoň z časti to, aké zdroje informujú o daných správach. Samozrejme, že včera informovali o tejto fake novinke aj také portály ako Reuters či CNBC, ktoré sa nezvyknú takto výrazne mýliť, ale v tomto prípade išlo skôr o výnimku ako o pravidlo. Každopádne ale treba byť pri takýchto veľkých správach, akou by určite bola adopcia Litecoinu vo Walmarte, počkať aj na vyhlásenia danej firmy, či iných dôveryhodných  zdrojov z kryptomenového sveta. Hlavne pri tradingu to vie ušetriť nemalé peniaze.

Zdroje: https://cointelegraph.com/, https://cryptopotato.com/

Disclaimer

Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Twitter : https://twitter.com/Trader_20_
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

Mohlo by ťa zaujímať

cart