0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

14.08.20 Dopad COVID-19 na ekonomiky v EÚ

[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]V dnešnom článku si ukážeme konkrétne čísla dopadu pandémie na ekonomiky v Európe. baviť sa budeme najmä o HDP a jeho poklese. V súčasnosti sa stále viacej skloňuje druhá vlna pandémie, ktorá môže nakoniec ekonomické výsledky ešte zhoršiť. Aké sú však výsledky už teraz po niekoľkých mesiacoch?

Rekordný prepad

Ekonomika Európskej únie v druhom štvrťroku najmä kvôli koronavírusovým obmedzeniam klesla o rekordných 14,1 percenta. V medzikvartálnom porovnaní sa hrubý domáci produkt prepadol o 11,7 percenta. Vo svojej spresnenej správe to dnes uviedol európsky štatistický úrad Eurostat.

Prepad je miernejší, než uvádzal rýchly odhad z konca júla. V ňom úrad odhadoval pokles voči druhému štvrťroku minulého roka 14,4 percenta a oproti prvému kvartálu 11,9 percenta. Ekonomika eurozóny klesla medziročne o 15 percent a oproti prvému štvrťroku o 12,1 percenta, s čím počítal aj prvý rýchly odhad.

Kvartálny a ročný prepad?

Úrad v dnešnej správe zdôraznil, že ide zďaleka o najvýraznejší prepad od roku 1995, kedy sa tieto štatistiky začali viesť. Najväčšie prepady si pripísali krajiny na juhozápade Európy. Ekonomika Španielska klesla medziročne o 22,1 percenta, nasleduje Francúzsko (19 percent), Taliansko (17,3 percenta) a Portugalsko (16,3 percenta). Slovensko sa teda drží lepšie ako priemer eurozóny aj EÚ. Najlepšie sa darilo Litve, Fínsku a možno tak trochu prekvapivo aj Poľsku.

Slovensko je s 12-percentným poklesom v tej horšej polovici krajín Európskej únie, ktoré zverejnili aktuálne dáta. Podobné čísla ako slovenská ekonomika dosahuje aj Nemecko. Susedné Česko má v medziročnom porovnaní nižší prepad, naopak medzikvartálne sa o niečo lepšie darilo Slovensku.

Naša ekonomika si však počínala ďaleko lepšie ako jej predpovedali prognózy. „Rozhodujúci podiel na oživení slovenského priemyslu majú štyri automobilky a ich subdodávateľský reťazec,“ myslí si Július Kostolný, podpredseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory.

Disclaimer

Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Mohlo by ťa zaujímať

cart