0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

14.06.2021 Riešenie EVM spoločnosti NEAR: Aurora

[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]Aurora je 2 vrstva Ethera postavená na protokole NEAR.

Aurora poskytuje v porovnaní s Ethereom a finalizáciou transakcií menej ako 1 000 násobne nižšie poplatky. Aurora je plne interoperabilná s Ethereom, pričom, ako základný token sa používa ETH a všetky existujúce Ethereum nástroje sú použiteľné ihneď.

Aurora kombinuje plne funkčný Ethereum Virtual Machine (EVM) a výkonný most medzi reťazcami. Vývojári tak môžu ľahko spustiť svoje DApps na Aurore prepojením ďalších aktív a zmlúv založených na Ethereu.

Vďaka tomu, že Ethereum slúži viacerým aplikáciám, sa transakčné poplatky tiež prudko zvýšili na rekordné maximá. Aurora pomáha tieto rastúce náklady obísť obmedzením poplatku za gas. Okrem toho zaisťuje, že priemerný poplatok za transakciu zostáva konštantný a nezvyšuje sa donekonečna.

Aurora pracuje na protokole NEAR a využíva výhody mnohých jej jedinečných funkcií, napríklad rozdelenia a odmeňovania vývojárov za gas fee.

Aurora sa skladá z dvoch základných komponentov: runtime Aurora Engine, ktoré umožňuje plynulé nasadenie inteligentných zmlúv Solidity a Vyper a Aurora Bridge (založený na technológii Rainbow Bridge), ktorý zaisťuje bezodplatný prenos tokenov a dát medzi Ethereum a Aurorou.

Ako funguje Aurora?

Aurora je implementovaná ako inteligentná zmluva na blockchaine NEAR, to znamená, že Aurora môže ťažiť z všetkých súčasných aj budúcich výhod NEAR blockchainu, ako napríklad zjednodušenie údržby, modernizácie a správy systému Aurora v ranom štádiu, umožňujúce rýchle odozvy v prípade núdze, napríklad pri odhalení bezpečnostných chýb.

Krátko po spustení je v pláne využiť program SputnikDAO verzie 2, prispôsobiteľný framework riadenia založený na DAO v oblasti NEAR, na spustenie AuroraDAO pre správu ekosystémov.

Inteligentná zmluva Aurora implementuje dve hlavné rozhrania: Execution a Token.

Rozhranie Execution umožňuje používateľom odosielať bežné transakcie Etherea. Pod nimi sa tieto transakcie dekódujú (RLP), overujú sa a vykonávajú sa za behu EVM.

Niektoré operácie povolené za behu EVM sa môžu presunúť na úroveň protokolu NEAR v prípade, že inteligentný kontrakt neprináša cieľový výkon. Momentálne je napríklad naplánovaná aktualizácia protokolu NEAR, ktorá bude obsahovať rozšírené matematické API.

Čo umožnuje?

Aurora tiež umožňuje premostenie tokenov bez povolenia. Používa technológiu Rainbow Bridge na prevody z Etherea a interné prevody tokenov NEAR, aby umožnil prevod NEAR natívnych tokenov do Aurory. Aurora sa tak stáva spojovacím bodom pre Ethereum a NEAR.

V prípade potreby ďalších pred kompilácií bude navrhnutá aktualizácia protokolu na NEAR validátor. Informácie o požadovaných pred kompiláciách sa zhromaždia po vykonaní dostatočného testovania zaťaženia.

Podľa výsledkov diskusie o základnom tokene Aurora bude runtime EVM udržiavať natívne zostatky v ETH. To znamená, že používateľ by mal poslať svoje ETH cez Aurora Bridge pred odoslaním akýchkoľvek ďalších transakcií.

Aby nedošlo k zámene používateľov, tím sa rozhodol, že v zmluve Aurora bude implementované zastupiteľné rozhranie tokenov, ktoré bude predstavovať ETH rovnováhu používateľa v základnom behu NEAR aj v behu Aurora.

Používatelia by mali mať možnosť vyberať a vkladať ETH do NEAR, čo bude implementované ako samostatné rozhranie konektora mosta, ktoré zospodu bude hovoriť o základných zmluvách mosta. To sa stalo možné vďaka rozšíriteľnosti a povoleniu protokolu Rainbow Bridge.

Prečítajte si tiež: Cardano a zájem ze strany společností

ETH na platenie gas fee

Jedným z najpozoruhodnejších dizajnových rozhodnutí je použitie ETH ako základnej meny v rámci Aurory na platbu transakčných poplatkov. Zatiaľ, čo veľa vrstiev Ethereum 2 vyžaduje, aby používatelia a vývojári získali pôvodné tokeny L2, Aurora chce ponúknuť priamy a bezproblémový zážitok pre používateľov a vývojárov z komunity Ethereum.

  1. Na pochopenie ceny ETH gadu za behu Aurory sa používa štandardný koncový bod JSON-RPC `eth_gasPrice`. Vrátená hodnota sa použije na budúcu platbu ETH do uzla RPC (pozri krok 6).
  2. Používateľ podpíše bežnú transakciu Ethereum pomocou svojich známych nástrojov (MetaMask, peňaženka kompatibilná s Wallet Connect) A odošle ju do RPC.
  3. RPC zabalí transakciu Ethereum do transakcie NEAR a pošle ju do zmluvy Aurora.
  4. Na úrovni protokolu sa overuje podpis RPC a počiatočná transakcia Ethereu sa odovzdáva zmluve Aurora Engine.
  5. Zmluva s Aurora Engine analyzuje transakciu s Ethereom a vykoná ju. Na ceste sa počíta s využitím plynu EVM. Na konci realizácie transakcie s Ethereom je už nejaký plyn NEAR spálený (podľa pravidiel protokolu NEAR), zatiaľ, čo plyn ETH je len vypočítaným číslom v zmluve o Aurore.
  6. Na zaplatenie poplatku NEAR za plyn sa používa ETH: zmluva Aurora počíta transakčný poplatok a prevádza ho z používateľského účtu na účet RPC
  7. Vykonáva výplatu v ETH splnomocnencovi v súlade s cenou gas fee

Na tento prístup sa zo strany používateľa pozerá ako na samotné platenie ETH protokolu, zatiaľ, čo v skutočnosti sa na poplatky používa token NEAR a uzly RPC fungujúce ako sprostredkovatelia medzi používateľom a blockchainom NEAR.

Ako prvý krok by RPC dokázalo poskytnúť cenu ETH gasu, ktorá bude dostatočná na zaplatenie prenosovej služby. Okrem toho by sa používatelia mohli na základe odpovedí z viacerých uzlov RPC rozhodnúť, ktorý z nich použijú. V budúcnosti môžu byť služby odovzdávania štruktúrované podobne ako OpenGSN.

Aurora Roadmap

Rok 2021

Nekompromisná kompatibilita s Ethereom. V súčasnosti je k dispozícii niekoľko menších aktualizácií protokolu NEAR, ktoré budú súčasťou nasledujúcej aktualizácie protokolu, aby mohla Aurora dosiahnuť 100% kompatibilitu s Ethereom 1.0.

Formácia DAO. Veríme, že jedinou cestou vpred v projektoch, ako je Aurora, je implementácia skutočne decentralizovaného prístupu k správe a vylepšeniam. Podľa toho založíme DAO, ktorým sa bude riadiť Aurora.

Vznik potenciálneho tokenu. Po vytvorení DAO bude prijaté rozhodnutie týkajúce sa vytvorenia tokenu Aurora. Diskusie budú prebiehať cez leto.

Rýchle prevody tokenov. Z dôvodu obmedzení blockchainu Ethereum (vysoké transakčné poplatky, pomalá konečnosť transakcií a absencia EIP-665) sú prevody cez Rainbow Bridge v smere k Ethereu v súčasnosti pomalé a môže trvať až 16 hodín prevod z NEAR do Ethereum. Tento problém vyriešime pri prevodoch zastupiteľného tokenu.

Pokročilý model účtov NEAR Protocol umožňuje plynulú interakciu s blockchainom aj pre používateľov, ktorí nepoznajú prvky krypto UX, ako sú peňaženky a ďalší softvér. V skutočnosti existuje spôsob, ako úplne skryť podrobnosti blockchainu pred koncovým používateľom.

Poplatok za gas vyjadrený v ERC-20. Spôsob, akým Aurora RPC funguje, nám dáva schopnosť prirodzene navrhnúť používateľovi zaplatiť poplatok za transakciu akýmkoľvek tokenom ERC-20. Inými slovami, používatelia mohli platiť svoje transakčné poplatky v USDT alebo DAI.

Rok 2022

Horizontálne škálovanie. Hlavnou črtou protokolu NEAR je rozdelenie a schopnosť dynamicky škálovať blockchain. Naším konečným cieľom je dodať túto funkcionalitu do ekosystému Etherea umožnením zdieľania pre Auroru.

Technologia Rainbow Bridge

Rainbow Bridge je dôveryhodný, nepovolený a všeobecný protokol na prepojenie blockchainov. Prepojovací protokol odstraňuje potrebu dôverovať každému okrem bezpečnosti pripojených reťazcov. Ktokoľvek môže nasadiť nový most, použiť existujúci most alebo sa zapojiť do údržby existujúceho mosta bez súhlasu kohokoľvek iného.

Most je tiež všeobecný v tom, že umožňuje, aby boli všetky informácie, ktoré sú kryptograficky preukázateľné na serveri NEAR, použiteľné v zmluvách o Ethereu a naopak vrátane možnosti čítať stav a plánovať so spätnými reakciami na druhom reťazci. To napríklad znamená, že používateľ môže hlasovať so svojím zostatkom ETH v okolí DAO bez odoslania transakcie na Ethereum.

Charakter Rainbow Bridge zostáva plne decentralizovaný a je možné ho prispôsobiť akýmkoľvek budúcim zmenám protokolu na ktorejkoľvek strane.

 

Zdroje: https://www.coinspeaker.com/aurora-live-near-protocol/ , https://www.businesswire.com/news/home/20210512005215/en/Aurora-Launches-on-NEAR-Protocol-Providing-Ethereum-Layer-2-Experience , https://near.org/blog/aurora-launches-near/ , https://near.org/blog/the-rainbow-bridge-is-live/

Disclaimer

Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Twitter : https://twitter.com/Trader_20_
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Mohlo by ťa zaujímať

cart