0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

13.09.2021 Blockchain, ktorý skopíroval kód Bitcoinu a upravil ho: Decred

Jedna z prvých kryptomien, Decred skopírovala kód Bitcoinu a upravil ho v snahe posilniť a odmeniť držiteľov tokenov, ktorí prispeli k zmenám v jeho sieti.

Decred týmto spôsobom experimentoval so spôsobmi, ako podporiť účasť používateľov na svojom procese správy a ponúkol nový nápad, ako to urobiť.

S ohľadom na to tím Decred navrhol Decred ako mechanizmus hybridného konsenzu s komponentmi z Proof of Work (PoW) a Proof of Stake (PoS). Ťažitelia PoW overujú transakcie a stavitelia PoS navrhujú a hlasovanie o aktualizáciách siete.

Decred používa na prepojenie tohto systému návrhový systém s názvom Politeia. V ňom zainteresované strany hlasujú o financovaní projektu, nových iniciatívach a rôznych ďalších zmenách v kódexe protokolu.

Natívna kryptomena projektu, Decred (DCR), konkuruje iným kryptomenám, ako sú Bitcoin (BTC), Dogecoin (DOGE) alebo Litecoin (LTC), pričom pridáva ďalšie funkcie, ako je schopnosť podieľať sa na riadení, interagovať s komunitou a použiť ho na financovanie aktualizácií siete.

Decred bol vytvorený skopírovaním kódu Bitcoinu, a preto kryptomena ponúka podobné funkcie s rôznymi úpravami.

Ako funguje?

Centrom Decred je jeho hybridný konsenzuálny mechanizmus Proof of Work (PoW) a Proof of Stake (PoS). Tento mechanizmus udržuje synchronizovanú distribuovanú sieť počítačov so systémom blockchain.

Podobne, ako ostatné kryptomeny PoW aj Decred tažiari vynakladajú energiu na riešenie výpočtových hádaniek na validáciu transakcií a pridávanie blokov do blockchainu.

Decred PoS potom umožňuje tým ktorí majú záujem o DCR, overiť a potvrdiť tieto transakcie a tiež sa zúčastniť procesu správy siete.

Stakery dostávajú lístky, čo sú neprenosné aktíva špecifické pre sieť Decred, pričom v každom bloku je k dispozícii 20 lístkov. Päť z týchto lístkov sa potom vyberie náhodne a ich majitelia potom overia správnosť blokov navrhnutých tažiarmi.

Akonáhle sú bloky konečne vysporiadané a pridané do blockchainu, je bloková odmena udelená zúčastneným stranám nasledovne: 60% baníkom, 30% stakerom a 10% do pokladnice.

Politeia

Politia je systém riadenia implementovaný spoločnosťou Decred, ktorého cieľom je vytvoriť otvorené prostredie pre nové nápady a hlasovací systém pre ich prijatie a implementáciu.

Používatelia, ktorí chcú ponúknuť potenciálne inovácie alebo zmeny politík, to môžu urobiť prostredníctvom webovej platformy verejného návrhu Politeia, ktorá uľahčuje odosielanie, sledovanie a diskusiu o navrhovaných zmenách v Decred.

Prečítajte si tiež: Bitcoin ETF

Ako sa líši od Bitcoinu?

Zabezpečenie

Decred sa ukazuje byť drahším na útok než čistý PoW vďaka hybridnému modelu PoW+PoS, ktorý zosúlaďuje stimuly medzi tažiarmi a voličmi. To zaisťuje dlhodobú stabilitu.

Adaptabilný

Decred má vstavanú formalizovanú správu, ktorá mu umožňuje vykonávať zmeny v pravidlách konsenzu a vyhýbať sa ťažkým problémom.

Udržateľný

Decred je financovaný prostredníctvom blokových odmien. Iba zainteresované strany so skutočnou kožou v hre môžu hlasovať za schválenie výdavkov od štátnej pokladnice, čo robí projekt dlhodobo udržateľným.

Proof of Stake a bezpečnosť

Ťažba PoW vytvára rovnaké centralizované zdieľanie výpočtového výkonu ako u Bitcoin.

Kombinovaný mechanizmus PoS to však popiera tým, že sa decentralizované uzly rozšíria po celom svete a zavedie sa hlasovanie držiteľa lístka, do ktorého musí každý člen komunity vložiť svoje DCR, aby sa zhromaždil v reťazci aj mimo neho. hlasovacie lístky.

Na získanie kontroly nad sieťou Decred by jednotlivec musel získať 51% ťažobnej sily a 51% hlasovacích lístkov Decred. Vďaka tomu je útok na Decred niekoľkonásobne ťažší ako na už tak robustný Bitcoin, čo znamená, že jeho napadnutie je virtuálne nemožné.

Návrhy na Politea sú časté a majú vysokú kvalitu, čo ukazuje, že správa komunity môže byť v budúcnosti veľkým prínosom pre krypto projekty.

Ďalšou výhodou, ktorú prináša konsenzus Decred Proof of Stake, je vkladanie odmien.

Držitelia tokenov musia najskôr uzamknúť svoje DCR na platforme, na ktorej dostanú hlasovacie lístky. Používatelia potom môžu odoslať svoje lístky a po určitom čase uzamknutia sa stať voličom.

Pri hlasovaní o návrhoch v Politea sú odmenení podielom 30% na celkovej blokovej odmene v DCR.

Rovnako, ako v prípade Bitcoinu sa bloková odmena časom znižuje, ale pri Decred je tento proces postupnejší, takže nedochádza k dramatickému zníženiu.

Vďaka mixéru ochrany osobných údajov v rámci kódovej základne Decred chránia anonymitu držiteľa lístka.

Táto implementácia ochrany osobných údajov taktiež zamlžuje a chráni identitu tých, ktorí používajú Decred ako platobnú mincu. Čím sa zvyšuje počet praktických nástrojov dostupných pre používateľov.

Riadenie komunitou

Decred je často chválený za úspešne decentralizované riadenie.

Tím nielenže začal s ideálom, že komunita, ako celok musí schváliť všetky transakcie a zmeny protokolu, ale podarilo sa im to implementovať do reality.

To sa dosahuje tým, že každý držiteľ mince DCR od Decredu má potenciál byť pozvaný na hlasovanie bez ohľadu na to, koľko mincí vlastní.

Hlasovanie v reťazci prebieha prostredníctvom piatich náhodne vybraných hlasovacích lístkov v každom vyťaženom bloku. Hlasovania mimo reťazca, ktoré sa týkajú smerovania projektu, môže navrhnúť ktokoľvek na účelovo vytvorenej platforme Politea.

Najbežnejší mechanizmus hlasovania v iných reťazcoch považuje štandardne veľkých držiteľov tokenov za zodpovedajúcim spôsobom väčší hlas.

Aj, keď to v súčasnej dobe nemusí v kryptomenach spôsobovať veľké problémy. Predpokladá sa, že blockchainy budú v čoraz globalizovanejších spoločnostiach hrať stále dôležitejšiu úlohu. Všetky siete, ktoré úspešne prijmú a používajú milióny ľudí, by preto mali aj naďalej reagovať na potreby väčšiny.

Zdroj: https://www.kraken.com/en-gb/learn/what-is-decred-dcr , https://noahpierau.medium.com/what-is-decred-dcr-why-was-this-cryptocurrency-created-4e5cae085bc7 , https://www.exodus.com/blog/what-is-decred/

Disclaimer

Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Twitter : https://twitter.com/Trader_20_
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n

Mohlo by ťa zaujímať

cart