0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

13.08.2021 Blockchain, ktorý má iba 22kb: Mina Protocol

[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]Zatiaľ, čo väčšina blockchainov neustále rastie, blockchain Mina zostáva statický na úrovni približne 22 kilobajtov. Na druhej strane to pomáha poskytovať dôležitú infraštruktúru pre budúcnosť bezpečných a decentralizovaných financií (DeFi).

Čo je Mina Protocol?

Mina je prvým kryptomenovým protokolom so stručným blockchainom. Súčasné kryptomeny, ako Bitcoin a Ethereum uchovávajú stovky gigabajtov dát a postupom času sa ich blockchainy budú len zväčšovať. V prípade Miny však bez ohľadu na to, ako používanie narastá, zostáva blockchain vždy rovnakej veľkosti, a to približne 20 kilobajtov. To znamená, že k Mine je možné získať dôveryhodný prístup z akéhokoľvek zariadenia vrátane telefónov a prehliadačov a umožňuje integráciu kryptomeny do aplikácií pre vývojárov.

Tento prielom je možný vďaka zk-SNARK  typu stručného kryptografického dôkazu (succinct cryptographic proof). Zakaždým, keď uzol Mina vygeneruje nový blok, generuje tiež dôkaz SNARK, ktorý overuje či bol blok platný. Všetky uzly v sieti potom môžu uložiť tento dôkaz ďalej a nemusia si robiť starosti s nespracovanými dátami bloku. Tým, že sa protokol Mina nemusí starať o veľkosti blokov, umožňuje výrazne väčšiu priepustnosť v sieti a umožňuje blockchain, ktorý je vo veľkej miere decentralizovaný.

Ako Mina Protocol funguje ?

Mina je protokol prvej vrstvy a je predstavený ako skutočne decentralizovaný, škálovateľný a bezpečný blockchain.

V starších blockchainoch, ako sú bitcoiny a ethereum, sa vždy, keď sa pripojí nový miner alebo účastník, aby overil sieťové bloky, musia overiť každú a každú transakciu od začiatku siete vo výške stoviek GB údajov, ktoré sa majú spracovať a tieto možnosti spracovania údajov nie sú pre bežných ľudí možné.

Väčšina ľudí si nemôže dovoliť výpočtový výkon potrebný na vlastné overenie týchto ťažkých reťazcov, a preto sú nútení dôverovať stále silnejšej skupine sprostredkovateľov, ktorá narúša étos decentralizácie a robí siete náchylnejšie na cenzúru.

Tu je protokol Mina efektívnejší a ponúka magické riešenie nahradením blockchainu ľahko overiteľným kryptografickým dôkazom konzistentnej veľkosti, ktorý znižuje množstvo dát, ktoré si každý používateľ potrebuje stiahnuť. Namiesto overovania celého reťazca od začiatku času účastníci plne overujú sieť a transakcie pomocou rekurzívnych dôkazov s nulovými znalosťami nazývaných zk-SNARK.

Čo je zk-SNARKs ?

Mina blockchain zachytáva stav celého blockchainu, ako ľahký prehľad a vysiela ho do celého reťazca. Takže teraz, keď je nový blok vytvorený v sieti, vezme ako pozadie snímku seba spolu so snímkou ​​predchádzajúceho stavu blockchainu. Táto snímka sa následne použije ako kulisa pre nasledujúci blok, a tak ďalej a tak ďalej. Táto snímka zostáva vždy rovnakej veľkosti, aj keď môže naďalej poskytovať dôkaz o nekonečnom množstve informácií.

Pickles Snark

Pickles SNARK bol spustený v roku 2020 počas testovacej siete Mina 3.3. To umožnilo inteligentným zmluvám fungovať na blockchaine Mina. Pickles navyše umožňuje vývojárom navrhnúť a nasadiť súkromné ​​inteligentné zmluvy s obrovskou škálovateľnosťou.

Nevyžaduje žiadne nastavenie a bol navrhnutý špeciálne pre protokol Mina, aby vývojárom umožnil vytvárať inteligentné kontraktové aplikácie (Snapps) na vrchole blockchainu Mina.

Pickles protokol má dve zložky. Po prvé, jadrový protokol zk-SNARKS ponúka rekurzívne zloženie a nie je potrebné žiadne dôveryhodné nastavenie. Za druhé, je to súprava na vývoj softvéru (SDK) Pickles s knižnicou obsahujúcou široké spektrum funkcií na vysokej úrovni. Vývojové nástroje Pickles SNARK tiež obsahujú indukčný dôkazový systém Pickles.

Pickles core protokol zk-SNARK je vylepšením predchádzajúceho Minovho protokolu, rekurzívneho SNARKu na báze Groth16. Základný protokol Pickles je kombináciou rôznych optimalizácií, vrátane dávkovej techniky, vytvorených nad argumentom vnútorného produktu Halo. Pickles Inductive Proof System navyše robí vytváranie rekurzívnych dôkazových systémov prístupnejších pre vývojárov.

Aplikácia Snapps

Mina vyvinula nový typ decentralizovanej aplikácie (dApp). Tieto aplikácie poháňané systémom SNARK sú známe ako Snapps.

Snapps sú aplikácie s podporou SNARK podporujúce Turing, postavené pomocou zk-SNARKS. zk-SNARKS (Zero-Knowledge Succinct Non-Interactive Argument of Knowledge) je typom dôkazu nulovej znalosti, ktorý poskytuje vylepšené zabezpečenie a súkromie.

Tieto aplikácie budú navyše môcť fungovať pomocou overených dátových kanálov priamo z internetu. Dôvodom je, že Snapps môže dôveryhodne a súkromne overovať údaje z akéhokoľvek webu podpísaného podpisom HTTPS. Doteraz to žiadny iný blockchain nedokázal dosiahnuť s rovnakou úrovňou súkromia a zabezpečenia.

Snapps je navyše možné použiť v celom rade nových prípadov použitia. To zahŕňa súkromný prístup k internetovým službám a webovým veštcom bez povolení. Snapps tiež uľahčuje jediné súkromné ​​prihlásenie na internet. Všetky tieto aplikácie sú navyše navrhnuté s ohľadom na súkromie používateľov.

Prečítajte si tiež: Čo sú to likvidity pooly a ako fungujú? 

Tri hlavné úlohy

Protokol Mina sa spolieha na veľmi jedinečný prístup zapojenia viacerých typov účastníkov do svojej siete na vykonávanie jedinečného typu funkcií ako aktéra systému, a to overovateľov, výrobcovia blokov a snarkers.

Overovatelia

Mina očakáva, že veľká väčšina účastníkov siete bude schopná overenia. Overovatelia interagujú s rekurzívnymi zk-SNARKS, ktoré sa zaoberajú osvedčovaním informácií o konsenze a koreňom Merkle na najnovší stav hlavnej knihy. V tejto situácii môžu overovatelia požiadať o cestu Merkle do príslušných častí hodnôt

Overením cesty Merkle overovatelia zabezpečia, aby časti hodnoty, o ktorí sa zaujímajú (napríklad zostatky na účtoch), boli skutočne obsiahnuté v tej istej knihe, ktorá je certifikovaná zk-SNARK

Výrobcovia blokov

Rovnako ako baníci alebo stakers pôsobiaci v iných blockchainových sieťach, účastníci Miny vystupujúci, ako výrobcovia blokov sú odmeňovaní distribúciami protokolov vo forme blokových odmien, alebo transakcií ako aj sieťovými poplatkami platenými používateľmi.

Producenti blokov nie sú motivovaní hrozbou sekania, aby sa zúčastnili, pretože Mina používa konsenzuálny mechanizmus Ouroboros, takže okrem priameho vkladania môžu jednotlivci svoj podiel delegovať aj na iného výrobcu blokov.

Ak chce výrobca blokov pridať 10 transakcií na koniec fronty (aby mohol požadovať transakčné poplatky), musí SNARKOVAŤ 10 transakcií z prednej časti fronty. Môžu vyrábať tieto SNARKy sami alebo majú možnosť použiť tie, ktoré vytvorila špeciálna skupina účastníkov nazývaná snarkers.

Snakers

Snarkers sú účastníci siete, ktorí sú zodpovední za výrobu zk-SNARK, ktoré overujú transakcie v sieti. Snarkers môže uviesť svoju ponuku (poplatok) za výrobu SNARK, výrobca blokov tieto poplatky platí z celkových transakčných poplatkov za používanie týchto SNARK

Vzhľadom na to, že mnoho rôznych Snarkerov môže účtovať poplatky za jednu transakciu a výrobcovia blokov sú motivovaní minimalizovať poplatky, ktoré platia za prácu SNARK, vytvára to prirodzene trh, na ktorom účastníci súťažia o výrobu nákladovo najefektívnejších dôkazov zk-SNARK.

Mina Token

Natívny token MINA bol navrhnutý tak, aby znížil výpočtové požiadavky vývojárov pri vytváraní aplikácií na blockchaine Mina. Token MINA sa tiež používa na zabezpečenie siete Mina. Token MINA sa používa ako súčasť konsenzuálneho mechanizmu Ouroboros Samisika Proof-of-Stake. Vložením tokenu MINA majú uzly väčšiu šancu, že budú vybratí ako výrobcovia blokov. Šanca stať sa výrobcom blokov je úmerná množstvu vložených žetónov MINA.

Využitie Mina Protocolu

Keďže má Mina víziu stať sa zabezpečeným mostom medzi skutočným svetom a kryptomenami, aby účastníci mohli vo svojej blockchainovej sieti konať demokraticky má rôzne využitie.

Ochrana osobných údajov medzi koncovými bodmi, od online po reťazec:

Používatelia protokolu Mina majú prístup k dôležitým reťazcovým službám bez zdieľania svojich osobných údajov. Dá sa využiť Mina na vývoj decentralizovaných aplikácií, ktoré používajú zk-SNARK na zaistenie súkromia, bez toho, aby boli údaje používateľov vystavené verejnému blockchainu.

Minimalizácia transakčných poplatkov:

Dá sa budovať dôveryhodný elektronický obchod a globálne transakcie typu peer-to-peer bez použitia centralizovaných sprostredkovateľov alebo platenia drahých transakčných poplatkov.

Získanie globálneho prístup k svojim peniazom:

Používatelia môžu využiť reťazec Mina s veľkosťou 22 kb Mina na prístup k peer-to-peer stablecoinom a tokenom prostredníctvom smartfónu a priniesť ťažko zarobené peniaze kdekoľvek.

Vybudovanie podnikového riešenia s požadovanou interoperabilitou:

Protokol Mina je možné použiť na kombináciu nákladovej efektívnosti a súkromia súkromného reťazca s interoperabilitou verejného reťazca na vybudovanie zabezpečených podnikových riešení.

Stačí jedno súkromné ​​internetové prihlásenie:

Používatelia môžu ľahko pristupovať k akémukoľvek internetovému webovému portálu alebo službám súkromne bez vytvorenia účtu a odovzdania svojich osobných údajov.

Užívatelia sa môžu bezpečne prihlásiť pomocou Miny. Žiadny centralizovaný poskytovateľ služieb ich nemôže zablokovať. A vývojári naprieč reťazcami môžu túto súkromnú a bezpečnú možnosť integrovať do svojich služieb.

Zdroj: https://morioh.com/p/3f4d31b8fbe6 , https://academy.ivanontech.com/blog/what-is-mina-protocol-and-the-mina-token , https://www.publish0x.com/cryptowise/what-is-mina-protocol-and-how-does-it-workupdated-xqmkndk

Disclaimer

Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Twitter : https://twitter.com/Trader_20_
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Mohlo by ťa zaujímať

cart