[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]Čína a zákaz. Spojenie týchto dvoch slov má extrémny vplyv na cenu Bitcoinu. A v tomto prípade to nie je iba preto, ako veľká Čína je. Je to aj preto, že aktuálne sa v Číne nachádza extrémne množstvo minerov Bitcoinu (a iných kryptomien), ktorí profitujú z nízkych nákladov na elektriku, či z toho, ako jednoducho sa vedia dostať ku výbave potrebnej na ťažbu. Podľa niekoľkých od seba nezávislých prieskumov sa aktuálne odhaduje, že ťažba v Číne tvorí až viac ako 65% celkovej hash rate, čo je aj jeden z argumentov, ktorý býva veľmi často používaný kryptomenovými odporcami. Decentralizovaná kryptomena, ktorá je závislá na centralizácii ťažby? Niečo na tom bude. Ako sa však zdá, aktuálne sa situácia v Číne vyostruje a napriek tomu, že to na prvý pohľad môže vyzerať pre Bitcoin zle nedobre, opak je pravdou.
Už v úvode sme spomenuli, že pokiaľ ide o ťažbu Bitcoinu, tak žiaľ slovíčko decentralizovanosť s najväčšou pravdepodobnosťou nemáme právo použiť. Extrémne množstvo mining poolov či súkromných mining spoločností sa totižto nachádza práve v Číne. Teoreticky to ale spôsobuje aj iný problém a tým je náchylnosť na 51% útok. Určite tým nechceme povedať, že by to daní mineri plánovali alebo že by sa im to dokonca mohlo podariť aj keby spolu kooperovali. Ale teoreticky, naozaj čisto teoreticky, by na to mali kapacitu.
Samozrejme, že nie je v záujem nikoho z nich takýmto spôsobom napadnúť Bitcoin a zlikvidovať si tak vlastný zdroj príjmu. Práve o likvidáciu ich príjmu sa ale aktuálne snaží vláda vrámci tejto krajiny, ktorá postupne, provinciu po provincii, zakazuje ťažbu kryptomien. Iba v posledných dňoch bola zakázaná ťažba kryptomien napríklad v provincii Yunnan, ktorá dala do konca mesiaca minerom čas na to, aby si svoj biznis z provincie presťahovali inam. Táto provincia bola pritom vrámci Číny doteraz štvrtou najväčšou provinciou, čo sa týka ťažby BTC, a aj z tohto dôvodu je táto novinka určite „big deal.“
Prečítajte si tiež: Čínske vyhľadávače údajne blokujú spoločnosti Binance, OKEx či Huobi
Čo je na prvý pohľad ale väčším problémom je to, že Yunnan nie je ani zďaleka jedinou provinciou, v ktorej došlo ku takémuto kroku. Iba za posledných pár mesiacov sa museli mineri presťahovať z provincii ako Xinjiang, Inner Mongolia či Qinghai. Takto rozsiahli zásah do ťažby môže pritom z krátkodobého hľadiska spôsobiť minimálne dve reakcie.
Prvá je samozrejme fakt, že mineri, ktorí sa budú musieť presťahovať do iných krajín budú predávať svoje kryptomeny na to, aby boli schopní tento prechod finančne zvládnuť. Tento krok je pritom očakávaný, keďže sa nedá predpokladať, že by sa situácia v Číne v blízkej (či ďalekej) budúcnosti zmenila. Podľa niektorých už mineri z Číny nielen vo veľkom predávajú svoje BTC (čím sa aj oni mohli spolupodieľať na posledných prepadoch), ale takisto predávajú aj svoje vybavenie. Upozorňuje na to napríklad Robert Van Krik, popredný predstaviteľ spoločnosti Kaboomracks.
Druhý efekt je taktiež „problémom“ najmä z krátkodobého hľadiska. Pokiaľ totižto príde ku uzatvoreniu väčšieho množstva mining fariem je viac ako pravdepodobné, že poklesne hashing power. To ovplyvní rýchlosť a cenu transakcii, pričom je jasné, že schvaľovanie transakcii bude trvať dlhšie, kvôli čomu sa pravdepodobne cena za transakcie následne vyšplhá nahor. Tento problém bude ale z dlhodobého hľadiska vyriešený opätovným zapojením minerov naspäť od siete po ich presťahovaní do iných krajín.
Otázka tak ale znie, prečo sa Čína rozhodla takto extrémne opäť zasiahnuť voči Bitcoinu? Vplyv tejto krajiny na BTC je pravdepodobne spomedzi všetkých krajín absolútne najvýraznejší. Dôvody sú na to momentálne minimálne dva.
Prvý z nich je snaha o prechod na „zelenú energiu.“ Čína má cieľ do roku 2060 stať sa „carbon-neutral,“ k čomu určite ťažba Bitcoinu nijako pozitívne neprispeje. Navyše aj napriek argumentom kryptomenových podporovateľov nie je ťažba v Číne z obnoviteľných zdrojov vôbec štandardom, ale skôr výnimkou, čo určite prispelo k rozhodnutiu o zatlačenie na minerov.
Druhý dôvod sa môže zdať z pohľadu politiky ale oveľa „agresívnejší.“ Čína totižto dlhodobo pripravuje svoju vlastnú CBDC (central bank digital currency - digitálna mena centrálnych bánk), ktorá je už vo finálnych fázach testovania a je viac ako pravdepodobné, že bude spustená do menej ako 12 mesiacov. A práve preto je z pohľadu Číny nelogické nechávať si v krajine minerov, ktorí produkujú decentralizovanú kryptomenu, ktorá bude priamym konkurentom ich centralizovaného shitcoinu (zvaného či už e-yuan, e-RMB alebo DC/EP). Tento dôvod sa zdá byť oveľa podstatnejší, keďže došlo v posledných mesiacoch ku obrovským posunom vrámci vývoja tejto digitálnej meny, čo určite prinútilo regulátorov či vládu samotnú k tomu, aby sa postarali o „vyhostenie“ minerov z krajiny.
Napriek tomu, že na prvý pohľad sa bude väčšine zdať, že tieto správy ani zďaleka nie sú pozitívne, nájde sa hneď niekoľko dôvodov, prečo je na mieste domnievať sa, že tento prístup Číny je v skutočnosti pre Bitcoin skvelý.
Bitcoinu môže totižto presun ťažby z Číny prospieť minimálne v troch aspektoch. Prvým je fakt, že Čína už ani zďaleka nebude môcť tak jednoducho rozširovať FUD ako doteraz. Pokiaľ totižto príde o výraznú centralizovanosť ťažby vrámci krajiny, tak ani tá najvážnejšia novinka už nebude mať na kryptomeny taký dopad, ako doteraz, čo je prvou skvelou správou.
Ruka v ruke s prvým bodom ide zvýšenie decentralizácie z pohľadu ťažby. Minimálne tej geografickej. Mineri, ktorí sa aktuálne nachádzajú v Čine sa budú musieť presťahovať do iných krajín (pokiaľ nechcú svoje mining farmy úplne zavrieť). No a s určitosťou vieme povedať, že sa nepresťahujú všetci do jedného štátu. Aktuálne sa podľa všetkého pozerajú najmä na prechod do susedných štátov ako Kazachstan či Mongolsko. Rovnako však vyjadrujú aj záujem o presun do USA, Kanady či Švédska a Nórska. Je tak viac ako jasné, že centralizovanosť ťažby by sa v prípade takéhoto presunu minerov do rôznych štátov na svete prestala skloňovať ako jeden z hlavných problémov Bitcoinu, čo je pre budúcnosť tejto kryptomeny opäť pozitívom.
No a posledným dôvodom, pre ktorý by takýto krok bol pre Bitcoin dobrou správou je fakt, že Bitcoin opäť ukáže, že je schopný sa adaptovať, nech sú podmienky akékoľvek. Konkrétne v tomto prípade to preukážu síce najmä mineri, ale tí ťažia predovšetkým Bitcoin a či už sa presťahujú do iných krajín alebo skončia s ťažbou úplne, Bitcoin týmto iba ukáže, že sa vie adaptovať. Šanca na to, že by sa všetci mineri v Číne rozhodli naraz vypnúť svoje stroje a poškodiť tak Bitcoin je viac ako mizivá a preto je aj napriek snahe všemožných regulátorov či vlád aj v tomto prípade víťaz len jeden – Bitcoin.
Táto téma je pochopiteľne extrémne rozsiahla a jeden článok ani zďaleka neobsiahne všetko, čo by sa dalo o nej napísať. Preto chceme vyzdvihnúť napríklad video nižšie, v ktorom sa jeden z najznámejších kryptomenových influencerov, Coin Bureau (a v hlavnej úlohe Guy), rozhodol venovať práve tomuto problému. Rozobral ho však do oveľa väčších detailov a práve preto ho odporúčame pozrieť všetkým, ktorý sa o tejto problematike chcú dozvedieť viac.
Disclaimer
Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0
Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.
Kontakt :
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Twitter : https://twitter.com/Trader_20_
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]