[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]Niektoré rozvojové ekonomiky sú veľmi závislé od hotovosti pochádzajúcej zo zahraničia, čo robí z remitencií podstatnú súčasť ich ekonomiky. Presuny migrujúcich pracovníkov ako také sú dnes jedným z hlavných zdrojov príjmu mnohých krajín. Napríklad Haiti dostalo medzinárodné prevody, ktoré predstavovali zhruba 29% jeho HDP v roku 2017. Toto percento sa v roku 2018 zvýšilo na 30,7%.
Stručne povedané, remitencie možno definovať ako prevod peňazí na vzdialené miesto, zvyčajne medzi jednotlivcami, ktorí žijú v rôznych krajinách. Vo väčšine prípadov sa jedná o prisťahovaleckého pracovníka, ktorý posiela peniaze do svojej domovskej krajiny. Remitencie dnes predstavujú najväčší tok finančných prostriedkov do rozvojového sveta, ktorý presahuje priame zahraničné investície a oficiálnu rozvojovú pomoc. Podľa skupiny Svetovej banky zaznamenalo odvetvie remitencií v posledných rokoch výrazný rast, a to o 8,8% v roku 2017 a 9,6% v roku 2018.
Svetová banka odhaduje, že súčasné náklady na zaslanie remitencie vo výške 200 dolárov sa pohybujú okolo 7% (globálny priemer). Ak vezmeme do úvahy, že celosvetové remitencie dosiahli v roku 2018 až 689 miliárd dolárov, 7% by sa počítalo s približne 48 miliardami dolárov vyplatenými v prevádzkových nákladoch.
Okrem vysokých poplatkov sa väčšina riešení remitencií spolieha na služby tretích strán a finančné inštitúcie. Potreba viacerých sprostredkovateľov robí súčasný systém veľmi neefektívnym. Nielen preto, že služby sú drahé, ale aj preto, že prevody môžu trvať dni alebo dokonca týždne.
V tejto súvislosti môže technológia blockchain poskytnúť životaschopné a efektívnejšie alternatívy odvetviu remitencií. Tento článok predstavuje niektoré z možností a existujúcich riešení spolu s niekoľkými príkladmi spoločností pracujúcich v tomto priestore.
Prečítajte si aj : Blockchain v praxi: Hry a gaming
Hlavným cieľom spoločností zaoberajúcich sa poukazovaním na blockchain je zjednodušenie celého procesu a odstránenie nepotrebných sprostredkovateľov. Cieľom je poskytnúť takmer okamžité platobné riešenia bez problémov. Na rozdiel od tradičných služieb sa blockchainová sieť nespolieha na pomalý proces schvaľovania transakcií, ktorý zvyčajne prechádza niekoľkými sprostredkovateľmi a vyžaduje veľa manuálnej práce.
Namiesto toho môže blockchainový systém vykonávať celosvetové finančné transakcie na základe distribuovanej siete počítačov. To znamená, že niekoľko počítačov sa zúčastňuje na procese overovania transakcií - a to je možné vykonať decentralizovaným a bezpečným spôsobom. V porovnaní s tradičným bankovým systémom môže technológia blockchain poskytnúť rýchlejšie a spoľahlivejšie platobné riešenia za oveľa nižšie náklady.
Inými slovami, technológia blockchain môže vyriešiť niektoré z hlavných problémov, ktorým čelí remitenčný priemysel, ako sú vysoké poplatky a dlhá doba transakcie. Prevádzkové náklady môžu podstatne poklesnúť jednoducho znížením počtu sprostredkovateľov.
Mnoho spoločností teraz experimentuje s technológiou blockchain, aby prinieslo nové platobné riešenia. Niektoré mobilné krypto peňaženky umožňujú používateľom odosielať a prijímať digitálne aktíva po celom svete a rýchlu výmenu medzi kryptomenami a fiat menami.
Coins.ph je jedným príkladom aplikácie pre mobilnú peňaženku, ktorá poskytuje viac funkcií. Používatelia môžu vykonávať medzinárodné platby, platiť účty, kupovať herné kredity alebo jednoducho obchodovať s Bitcoinom a inými kryptomenami. Niektoré finančné služby tiež nevyžadujú bankový účet.
Niektoré spoločnosti prevádzkujú infraštruktúru, ktorá priamo interaguje s tradičným finančným systémom. Napríklad BitPesa je online platforma, ktorá nasadzuje blockchainovú technológiu v Afrike. Spoločnosť bola založená v roku 2013 a poskytuje platobné riešenia a zmenáreň za nižšie sadzby a vyššiu rýchlosť.
Stellar protokol je ďalším príkladom blockchainovej platformy slúžiacej odvetviu remitencií. Spoločnosť Stellar bola založená v roku 2014 s údajným cieľom propagovať finančný prístup, prepájať ľudí a finančné inštitúcie po celom svete.
Sieť Stellar počíta s distribuovanou knihou, ktorá má svoju vlastnú menu s názvom Stellar lumens (XLM). Ich natívny token je možné použiť ako preklenovaciu menu, ktorá uľahčuje globálne obchody medzi aktívami fiat a kryptomenami. Podobne ako v prípade BitPesa môžu používatelia a finančné inštitúcie využívať platformu Stellar na odosielanie a prijímanie peňazí so zníženými transakčnými nákladmi.
Spolu s mobilnými aplikáciami a online platformami môže používanie bankomatov predstavovať zaujímavé riešenie pre zasielanie a prijímanie peňazí na celom svete. Takýto prístup môže byť obzvlášť užitočný v zaostalých oblastiach, v ktorých stále chýba dobré pripojenie na internet alebo bankový systém.
Spoločnosti ako Bit2Me a MoneyFi vyvíjajú nové systémy poukazovania, ktoré kombinujú technológiu blockchain s bankomatmi. Ich cieľom je vydávať predplatené karty, ktoré podporujú viac funkcií.
Kombinované použitie kníh blockchainu s bankomatmi má potenciál výrazne znížiť potrebu sprostredkovateľov. Používatelia nebudú potrebovať bankový účet a spoločnosti vlastniace bankomaty si v tomto procese pravdepodobne účtujú malý poplatok.
Aj keď je zrejmé, že technológia blockchain môže odvetviu remitencií priniesť veľa výhod, je pred nami ešte dlhá cesta. Nasleduje niekoľko možných prekážok a hlavných obmedzení spolu s možnými riešeniami:
• Konverzia krypto-fiat. Celosvetová ekonomika je stále založená na fiat menách a konverzia medzi krypto a fiat nie je vždy ľahká úloha. V mnohých prípadoch je potrebný bankový účet. Peer-to-peer (P2P) transakcie môžu odstrániť potrebu banky, ale používatelia budú pravdepodobne musieť na použitie peňazí previesť z fiatu na kryptomenu.
• Závislosť od mobilných telefónov a internetu. Milióny ľudí žijúcich v zaostalých krajinách stále nemajú prístup k internetu a veľa z nich nemá smartphone. Ako už bolo spomenuté, súčasťou riešenia môžu byť bankomaty kompatibilné s blockchainom.
• Nariadenia. Regulácie kryptomien sú stále vo veľmi raných fázach. Je to nejasné alebo vôbec v niekoľkých krajinách, najmä v tých, ktoré sa spoliehajú na prílev zahraničných peňazí. Ďalšie prijatie technológie blockchain ale určite posunie reguláciu vpred.
• Zložitosť. Používanie kryptomien a blockchainovej technológie si vyžaduje určité technické znalosti. Väčšina používateľov sa stále spolieha na poskytovateľov služieb tretích strán, pretože samostatné prevádzkovanie a používanie blockchainu nie je ľahká úloha. Aj mnohým kryptomenám a zmenárňam stále chýbajú výukové príručky a intuitívne rozhrania.
• Prchavosť. Trhy s kryptomenami sú stále nezrelé a podliehajú vysokej volatilite. Preto nie sú vždy vhodné na každodenné použitie, pretože ich trhová hodnota sa môže veľmi rýchlo zmeniť. Okrem toho vysoko volatilné meny nie sú ideálne pre ľudí, ktorí chcú iba prevádzať peniaze z jedného miesta na druhé. Tento problém je už menší a stablecoiny môžu ponúknuť životaschopné riešenie.
Remitenčné odvetvie zaznamenalo za posledné desaťročie výrazný rast a v nasledujúcich rokoch bude pravdepodobne pokračovať v expanzii. Jednou z hlavných príčin je pravdepodobne zvýšená miera prisťahovalectva u ľudí hľadajúcich prácu alebo vzdelanie. Podľa Svetovej migračnej správy za rok 2018 bolo v roku 2015 odhadom 244 miliónov medzinárodných migrantov, čo je zhruba o 57% viac ako 155 miliónov odhadovaných v roku 2000.
Avšak priestor remitencií stále trápia neefektívnosť a obmedzenia. V dôsledku toho viac spoločností využíva technológiu blockchain na poskytovanie efektívnejších alternatív a v blízkej budúcnosti sa pravdepodobne dočkáme väčšieho prijatia prisťahovaleckými pracovníkmi.
Zdroje: academy.binance.com, finextra.com, ec.europa.eu, publicpolicy.stanford.edu
Disclaimer
Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0
Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.
Kontakt :
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber