0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

12.10.21 Prečo treba mať FOMO pod kontrolou?

Kryptomenový trh je jedným z najrýchlejších trhov vo finančnom svete. Áno, rýchlosť ani zďaleka nebýva spojená s finančnými trhmi, avšak v tomto prípade určite všetci viete, čo by mala predstavovať. To, ako rýchlo sa dokáže zmeniť sentiment, či to, ako rýchlo si ktorákoľvek kryptomena dokáže pripísať či odpísať desiatky percent. Adopcia, rôzne implementácie či inovácie by sa takisto dali merať prostredníctvom rýchlosti, avšak to už by bola iná debata (pre niektorých právom oveľa podstatnejšia, ako debata o cenách). Práve to, ako rýchlo sa ale vedia veci v kryptomenovom svete zomlieť, ale môže spôsobiť, že investori, traderi či ľudia vstupujúci do tohto trhu prestanú konať racionálne a dajú prednosť svojim emóciám. Veď kto by chcel dobrovoľne ostať mimo trhu, ktorý má spraviť 5-násobok či 10-násobok? Problémom ale môže byť FOMO.

Čo je to FOMO?

FOMO je jeden z najbežnejších pocitov, či strachov, ktoré ľudia (nielen v kryptomenách, či na finančných trhoch) pociťujú. Fear of missing out (strach z chýbania/nedostatku či jednoducho strach zo zmeškania niečoho) je úplne bežným javom, ktorý môžete pozorovať kdekoľvek. Boli vaši kamaráti v piatok večer na párty a vy nie? Na scénu môže prísť FOMO. Bola vaša rodina na super dovolenke a vy ste sa jej nemohli zúčastniť? FOMO. FOMO je ale taktiež vidno aj na internete či v digitálnom svete, kedy môže mať jednotlivec tento pocit v prípade, ak je dlhšie bez internetu a tak nevie, čo sa v digitálnom svete deje.

Aj napriek tomu, že v žiadnom z vyššie zmienených prípadoch nie je FOMO príjemným pocitom (FOMO samo o sebe drvivou väčšinou nie je pozitívna emócia) na finančných trhoch môže FOMO spôsobiť doslova katastrofu.

Určite to poznáte aj vy. Sledujete nejaký coin už dlhšie, ale čakáte, že sa ešte trošku prepadne na to, aby ste ho mohli dokúpiť lacnejšie. Daný coin dlhšie stagnuje, aby následne začal postupne rásť. To vám ale nevadí, pretože veríte, že ide iba o Fake breakout či pumpu. Tá ale stále smeruje iba hore, postupne daný coin pridáva desiatky percent a vy, zo strachu že by ste zmeškali tieto zisky, vstúpite do pozície práve v momente, kedy sa sentiment na danej minci otočí a vám ostanú iba oči pre plač. Následná strata je tak iba dôsledkom jednej veci – reakcie pod vplyvom emócii spojených s FOMO.

Ako sa pocitu FOMO vyvarovať?

Najhoršia na pocite FOMO vie byť skutočnosť, že je extrémne ťažké si ju uvedomiť. Hlavne na finančných trhoch sa tento pocit vie bez problémov schovať za indikátory, technickú či fundamentálnu analýzu, či mnoho iného. V čase, kedy akýkoľvek projekt robí desiatky percent je totižto veľmi ľahké si nájsť dôvody na to, aby ste do neho vstúpil aj vy s nádejou, že takto zarobí aj vám.

Prečítajte si tiež: Line Blockchain

Či sa pritom pozriete na grafy, na novinky spojené s danou kryptomenou či na nejaký prevratný fundament, v podvedomí s vami jednoducho môže iba manipulovať „FOMO,“ ktoré vás tlačí do toho, aby ste aj vy nakúpili a aby ste tým neprichádzali o potenciálne zisky. Tie však nie sú založené na žiadnej analýze či obchodnom pláne, ale iba na emóciách. A tie na trhoch ani zďaleka nerobia dobrú službu.

Stačí sa pritom pozrieť iba na často používaný Fear and Greed Index (Index Strachu a Chamtivosti). Ten je aktuálne na hodnote 78 (0 predstavujúca úplný strach a 100 predstavujúcich úplnú chamtivosť), čo znamená, že na trhu aktuálne prevažuje chamtivosť. Práve v takýchto časoch sa zvykne FOMO dostávať do popredia a ľudia nakupujú len preto, že vidia ceny rásť alebo len preto, že vidia nakupovať ostatných. To však ale nie je ani investovanie, ani obchodovanie. Skôr ide o čistý gambling a hazard a to je presný opak toho, čo by sa na trhoch malo robiť.

Aj preto si dávajte najmä v najbližších týždňoch pozor na to, do akých pozícii a z akých dôvodov vstupujete. Množstvo ľudí totižto predpovedá extrémne pozitívny Q4, čo sa kľudne môže naplniť, avšak aj v takom prípade je treba vedieť, kedy vstupovať a kedy vystupovať  z pozícii a ako manažovať svoj risk a peniaze.

Disclaimer

Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Twitter : https://twitter.com/Trader_20_
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n

Mohlo by ťa zaujímať

cart