[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]
Atomické swapy alebo atomické cross-chainy sú výmenou jednej kryptomeny za inú kryptomenu bez toho, aby bolo potrebné dôverovať tretej strane. Relatívne nová technológia atómových výmien s krížovými reťazcami má za následok revolúciu v spôsobe, akým používatelia navzájom obchodujú.
Ak by napríklad Barbora vlastnila 5 BTC, ale namiesto toho by chcela 100 LTC, musela by prejsť výmenou s treťou stranou. Avšak s atómovými swapmi, ak Braňo vlastní 100 LTC, ale chce 5 BTC, tak si ich môžu spolu vymeniť. Aby sa zabránilo napríklad tomu, že Barbora prijme 100 LTC od Braňa, ale potom nedokáže odoslať svojich 5 BTC, využívajú atomické swapy tzv. zmluvy typu hash time-lock (HTLC).
Uzatváracie zmluvy s časovo uzamknutým zabezpečením zaisťujú, že proces atómovej výmeny je úplne dôveryhodný tým, že zaisťuje splnenie požiadaviek obchodu. HTLC vyžadujú, aby príjemca platby potvrdil prijatie platby pred stanoveným termínom vygenerovaním kryptografického dokladu o platbe. Ak tak neurobí, príjemca riskuje stratu práva na uplatnenie nároku na platbu, a preto vráti prostriedky späť odosielateľovi.
Preto, aby došlo k obchodu medzi Barborou a Braňom, musia obaja predložiť svoju transakciu svojim príslušným blockchainom, Barbora BTC blockchainu a Braňo LTC blockchainu. Aby mohla Barbora požiadať o 100 LTC odoslaných od Braňa, musí predložiť číslo, ktoré pozná iba ona, ktoré použila na vygenerovanie kryptografického hashu, a tak poskytla dôkaz o platbe. Podobne, aby si Braňo mohol nárokovať 5 BTC, ktoré boli odoslané od Barbory, musí tiež poskytnúť rovnaké číslo, aké sa použilo na vygenerovanie kryptografického hashu.
Čiže ešte raz aby sme pochopili, atomické výmeny predstavujú možnosť užívateľov vymieňať kryptomeny priamo z peňaženky na peňaženku vo forme peer-to-peer, teda rovný s rovným, aj v prípade, keď vymieňajú kryptomeny na rozdielnych blockchainoch. Inak za atomické sú tieto výmeny označované nie z dôvodu, že by sa malo jednať o nejakú výmenu atómov alebo niečo podobné a je dôležité si tieto pojmy nepliesť. Atomické tu znamená, že je výmena vykonaná buď úplne celá, alebo vôbec.
Existujú určité základné požiadavky na kryptomeny, aby mohli úspešne podporovať atómové swapy. Jednou z takýchto požiadaviek je implementácia Lightning network, o ktorej sme si už niečo povedali.
Dá sa uvažovať aj takto, že zmluva hash time lock (HTLC) je prepojením dvoch blockchainov, a rovnako je možné považovať Lighting network za spojenie platobných kanálov. To znamená, aby Barbora a Braňo vzájomne obchodovali, musia byť prepojení platobnými kanálmi, čo umožňuje práve Lighting network.
Okrem toho, aby sa uskutočnila transakcia medzi dvoma rôznymi blockchainmi, je potrebné, aby oba blockchainy zdieľali rovnakú kryptografickú hashovaciu funkciu, ako je napríklad SHA-256. To má umožniť, aby zmluva s hash time lock fungovala správne, pokiaľ ide o užívateľa, ktorý poskytuje číslo, ktoré bolo vygenerované pomocou hashovacej funkcie.
Budúcnosť obchodovania s atómovými swapmi vyzerá celkom dobre. Tvorca Litecoinu, Charlie Lee, úspešne dokončil atómové výmeny pomocou Litecoinu výmenou za Bitcoin, Vertcoin a Decred. S pokračujúcou inováciou je potrebné, aby nám technológia atomických swapov umožňovala uskutočňovať decentralizované výmeny, ktoré budú vhodné pre priemerného používateľa. Na to, aby priemerný užívateľ vykonal atomický swap medzi dvoma kryptomenami, musí si stiahnuť blockchainy daných kryptomien. Tento postup však nie je pre priemerného používateľa príliš praktický. Riešenie tohto problému však môže priniesť úspešné atomické výmeny.
Tím Komodo, ktorý sa v súčasnosti pokúša vybudovať svoju vlastnú decentralizovanú zmenáreň s názvom BarterDEX, úspešne dokončil atómový swap pomocou servera Electrum. Je to dôležité, pretože server Electrum umožňuje používateľovi interagovať s kryptomenitou bez toho, aby musel sťahovať celý blockchain. Tým je vyhliadka decentralizovanej výmeny ešte praktickejšia.
Na záver možno povedať, že existuje niekoľko decentralizovaných zmenárni, ktoré využívajú túto technológiu s cieľom úplne zmeniť spôsob, akým používame a vymieňame si medzi sebou kryptomeny. Napríklad projekty ako Blocknet, ktoré sa snažia vytvoriť internet blockchainov pomocou atomických swapov. Dokonca aj vytvorenie semi-decentralizovaných búrz, ako je Lykke, ktorý si účtujú 0% províziu z obchodov.
Zdroje: cryptocompare.com, themerkle.com, cryptokingdom.cz, coinsutra.com
Disclaimer
Fyzické zlato, alebo obchodovať zlato na burze? Už si nemusíte vyberať! Predaj fyzického zlata bude formou pravidelného mesačného sporenia. Ak však nechcete zlatú tehličku, ale chcete len zašpekulovať na prípadný long/short, tak sa pridajte ku nám na NAGA platformu.
Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.
Kontakt :
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber