0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

11.06.2021 Near Protocol

[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]Blockchainy, ktoré dokážu prevádzkovať smart kontrakty, nie sú nič nové. Fungujú od roku 2015 zavedením mainnetu Ethereum a v súčasnosti funguje viac ako tucet podobných platforiem.

Ale aj napriek rýchlo rastúcemu dopytu po decentralizovaných aplikáciách (dapps) a vytváraniu čoraz prepracovanejších a schopnejších dapps, ich prijatie stále obmedzuje niekoľko hlavných problémov.

NEAR je nováčik, ktorý sa zameriava na riešenie obmedzení starších systémov prostredníctvom komunitne riadenej horizontálnej blockchainovej platformy s jadrom interoperability a škálovateľnosti.

Čo je Near Protocol?

NEAR je decentralizovaná vývojová platforma navrhnutá tak, aby poskytovala ideálne prostredie pre aplikácie dapps prekonaním niektorých obmedzení konkurenčných systémov, ako je nízka priepustnosť, nízka rýchlosť a slabá krížová kompatibilita.

NEAR Protocol vývojársky priateľský blockchain proof-of-stake , ktorý obsahuje množstvo noviniek na zvýšenie škálovateľnosti a zníženie nákladov pre vývojárov a koncových používateľov. Medzi jeho inovácie patrí jedinečný prístup k zdieľaniu a nový výkonný mechanizmus konsenzu známy ako Doomslug.

Buduje ju spoločnosť NEAR Collective, celosvetová komunita výskumníkov, vývojárov a mysliteľov, ktorá napísala pôvodný kód protokolu NEAR a pokračuje v podpore projektu vydávaním opráv chýb, aktualizáciami a budovaním okolitého ekosystému NEAR. Pretože kód pre NEAR je otvorený zdroj, môže sa ktokoľvek pridať a začať prispievať k jej vývoju.

Technológia akú používajú

S rastom popularity dApps čelila krypto komunita rastúcemu problému so škálovateľnosťou.

Škálovateľnosť v tomto kontexte označuje schopnosť blockchainu zvládnuť veľké množstvo transakcií s primeranou rýchlosťou a nákladmi. Ethereum čelilo výzvam spojené so škálovateľnosťou najmä kvôli vysokému dopytu po jeho použití.

Zatiaľ, čo sa niektorí ľudia zasadzujú za to, aby sa škálovateľné riešenia stavali na Ethereum (riešenia vrstvy 2), iné projekty, ako NEAR sa rozhodli vybudovať úplne nové blockchainy s rôznymi architektúrami.

Riešením tohto problému so škálovateľnosťou, ktoré navrhuje protokol NEAR, je implementácia rozdelenia.

Tri hlavné funkcie blockchainových uzlov spracúvajú transakcie, komunikujú overené transakcie a dokončené bloky do ďalších uzlov a ukladajú stav a históriu celej siete. Ako sa zvyšuje preťaženie siete, tieto úlohy sú pre uzly čoraz náročnejšie.

Rozdelenie na menšie časti znižuje výpočtové zaťaženie rozdelením alebo rozdelením siete na zlomky. Pri tejto taktike nie je od každého uzla vyžadované spustenie celého sieťového kódu iba kódu, ktorý je relevantný pre jeho zlomok, takže zlomky môžu vykonávať výpočty navzájom paralelne, čím sa zvyšuje kapacita siete ako počet uzlov v sieti.

Na dosiahnutie konsenzu medzi uzlami v sieti NEAR používa systém PoS. V prípade PoS musia uzly, ktoré sa chcú stať validátormi transakcií, vložiť svoje tokeny NEAR, aby sa mohli zúčastniť.

Držitelia tokenov, ktorí nechcú prevádzkovať uzol, môžu svoj vklad delegovať na validátorov podľa svojho výberu. NEAR používa aukčný systém na výber validátorov a validátori, ktorí majú väčšie podiely, majú väčší vplyv na proces konsenzu.

Niektorí validátori sú zodpovední za validáciu blokov a agregácie transakcií zo zlomku zatiaľ, čo iní majú za úlohu vyrábať bloky, ktoré obsahujú bloky zo všetkých zlomkov.

Ostatné uzly nazývané rybári sledujú sieť a zisťujú a hlásia škodlivé správanie. Ak sa validátor bude chovať zle, jeho podiel bude znížený.

Prečítajte si tiež: PancakeSwap

Ako to funguje?

Podobne ako Ethereum, Cardano a TRON možno NEAR označiť za blockchain základnej vrstvy, čo znamená, že je základom, na ktorom sú postavené a nasadené ďalšie aplikácie.

Spoločnosť NEAR používa na dosiahnutie svojich schopností obrovskej priepustnosti technológiu známu ako Nightshade. Riešenie škálovania umožňuje jednotlivým sadám validátorov spracovávať transakcie paralelne naprieč viacerými rozdelenými reťazcami, aby sa zlepšila celková kapacita transakcií blockchainu.

Toto riešenie sa trochu líši od systému zdieľania, ktorí používajú iné blockchainy, v tom, že každý zlomok produkuje zlomok nasledujúceho bloku známy ako chunk. Tieto sú spracované a nemenne uložené v blockchaine NEAR na dokončenie transakcií.

Je navrhnutý tak, aby vývojárom zjednodušoval veci a zároveň im poskytuje výkonnú sadu nástrojov na vytváranie aplikácií novej generácie.

Pretože NEAR používa model účtu založený na zmluve, vývojári môžu vytvárať pokročilé aplikácie, ktoré môžu podpisovať transakcie v mene používateľov, čo im umožňuje vykonávať dohody bez toho, aby musel byť používateľ fyzicky k dispozícii na potvrdenie.

Čo je iné?

NEAR je navrhnutý ako platforma novej generácie pre dapps. Aby sa to dosiahlo, rieši niektoré z najdlhšie trvajúcich problémov v blockchaine ako aj niektoré, ktoré sa prejavili až relatívne nedávno.

Pre jedného je NEAR neuveriteľne rýchly. Je schopný spracovať niekedy rádovo 100 000 transakcií za sekundu a dosahuje konečnosť transakcií takmer okamžite vďaka 1-sekundovej kadencii bloku.

Podľa spoločnosti NEAR jej technológia znamená, že môže dosiahnuť transakčné poplatky, ktoré sú 10 000-krát nižšie ako v prípade Etherea, čo je v podstate zanedbateľné.

Aj, keď sú jeho technické výhody pravdepodobne jeho najsilnejšou stránkou, NEAR má byť prístupný aj pre tých, ktorí o blockchaine vedia len veľmi málo, a to vďaka takzvanému zdravému rozumu.

To znamená, že bežní používatelia budú mať prístup k dapps postaveným na NEAR s podobným registračným tokom, s akým už majú skúsenosti. To by mohlo pomôcť vývojárom osloviť širšie publikum, ktorí sú už zvyknutí používať dapps.

NEAR poskytuje vývojárom množstvo modulárnych komponentov, ktoré im pomáhajú rýchlo sledovať ich vývoj a rýchlo dostávajú svoje projekty do praxe. Patria sem napríklad implementácie nezastupiteľných tokenov (NFT), faucety, zmluvy o tokenoch, knihy návštev a ďalšie.

Near token

Rovnako, ako drvivá väčšina blockchainov má NEAR aj svoj vlastný natívny obslužný token pomenovaný NEAR. Je to token používaný na stimuláciu uzlov v sieti NEAR a tiež sa používa na napájanie transakcií a mnohých inteligentných zmlúv NEAR.

Ako komunitne riadená platforma sa držitelia tokenov NEAR môžu podieľať na riadení platformy NEAR na reťazci alebo môžu mať v ich mene hlas overovateľa.

V súčasnosti sa na fóre pre správu vedú diskusie o vývoji a marketingu výrobkov NEAR a okolitého ekosystému. Používatelia môžu tiež odoslať svoje návrhy do úložiska NEAR Enhancement Proposals (NEP) na serveri Github.

Prečo sú potrebné škálovateľné blockchainy typu NEAR?

Pokiaľ ide o blockchainy druhej a tretej vrstvy, to, čo skutočne určuje jeho vrodenú hodnotu, je ekosystém dapp. Väčšina z týchto blockchainových platforiem neustále konkuruje ostatným, aby prilákala, čo najviac vývojových pracovníkov.

Problém súčasných platforiem však spočíva v tom, že nemajú sofistikovanosť potrebnú na hosťovanie vysoko kvalitných aplikácií. Problém je v tom, že tu máme vývojárov, ktorí sa snažia vytvárať hry pre systém PS4 na platforme rovnocennej so systémom Windows 98. Preto musia výrazne kompromitovať celkovú funkčnosť svojich aplikácií dApps.

Navyše je tu treba brať do úvahy ešte jeden faktor. Rýchlosť je zásadným faktorom, pokiaľ ide o použiteľnosť aplikácie. Nakoniec, prečo budú používatelia používať aplikáciu, ak nie je vôbec použiteľná? Vývojári požadujú, aby určitý počet používateľov neustále používal svoje aplikácie skôr, ako dosiahne kritické množstvo.

Preto je pre bežné prijímanie blockchainových a inteligentných zmlúv dôležitá blockchainová platforma, ktorá je škálovateľná ako NEAR.

NEAR umožňuje vývojárom iba nasadiť svoju aplikáciu bez toho, aby príliš premýšľali o tom, ako funguje alebo sa mení škálovateľná infraštruktúra, ktorá sa podobá moderným cloudom ako Amazon AWS, GCP, alebo Azure, ktoré poháňajú takmer všetky súčasné webové aplikácie.

Zdroj: https://www.gemini.com/cryptopedia/near-protocol-near-token-near-crypto-blockchain , https://decrypt.co/resources/what-is-near-protocol , https://learnnear.club/what-is-near-protocol/

Disclaimer

Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Twitter : https://twitter.com/Trader_20_
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Mohlo by ťa zaujímať

cart