0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

10.04.20 Čo znamená halving pre kryptomeny

[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]

Vo svete kryptomien sa termín halving vzťahuje na proces, ktorý znižuje mieru vydávania nových mincí. Presnejšie povedané, halving je pravidelné zníženie blokovej dotácie poskytovanej baníkom. Zaisťuje, že kryptografické aktívum bude sledovať stálu mieru emisie, až kým sa nakoniec nedosiahne jeho maximálna dodávka.

Halving a Bitcoin

Pokiaľ ide o Bitcoin (BTC), nové mince sa generujú nepretržite ako súčasť blokovej odmeny (ktorá sa skladá z blokovej dotácie plus transakčných poplatkov). Takže vždy, keď baník úspešne „objaví“ a potvrdí nový blok, zarobí novo vytvorené mince ako náhradu za svoju prácu.

Proces ťažby je tým, čo zavádza nové Bitcoiny do systému, a to sa deje predvídateľným a kontrolovaným tempom. Nové BTC bloky sa ťažia v priemere každých 10 minút a dotácia blokov sleduje kontrolovanú rýchlosť rozkladu. Na základe toho je polovica tým, čo zaisťuje, že dotácia na blok sa zníži o 50% každých 210 000 blokov (približne každé štyri roky).

Počnúc blokom genézy bola bloková podpora BTC pôvodne stanovená na 50 BTC. Potom sa v roku 2012 znížila na 25 BTC a v roku 2016 na 12,5 BTC. Očakáva sa, že k nasledujúcemu zníženiu na polovicu dôjde v máji 2020, čím sa zníži bloková dotácia na 6,25 BTC. Akonáhle dôjde k 64 zníženiam (halvingom), proces sa zastaví a už sa nevytvoria žiadne Bitcoiny. V tomto okamihu sa dosiahne maximálna dodávka 21 miliónov BTC.

Dôvody halvingu

Prečo vlastne dochádza k poleniu odmien? Odpoveď na túto otázku leží v pochopení tradičného trhu, na ktorom sa dopyt stretáva s ponukou. Keby sa BTC mohlo vyťažiť príliš rýchlo, alebo keby ich nebol obmedzený počet, nakoniec by v obehu bolo toľko BTC, že by mali len veľmi malú hodnotu.

Známy kryptomenový vývojár a jedna z hlavných postáv projektu Ethereum, Vitalik Buterin, popísal dôvod pre polenie Bitcoinu v časopise Bitcoin Magazine, pre ktorý písal už v čase, keď dokončoval strednú školu:

„ Hlavný dôvod je udržať infláciu pod kontrolou. Vo svete fiat mien môžu banky vytlačiť toľko peňazí, koľko sa im zachce, a ak vytlačia príliš veľa peňazí, ich pravá hodnota rýchlo klesne. Bitcoin by mal predstavovať skôr komoditu ako zlato. Na svete je len obmedzené množstvo zlata. S každým novým vyťaženým kúskom zlata je čím ďalej ťažšie, vyťažiť ďalšie. Výsledkom toho je iba obmedzená ponuka zlata, vďaka čomu si zlato udržiava svoju hodnotu čoby sprostredkovateľa zmeny a udržateľnosti hodnoty po viac ako 6 tisíc rokov. "

Keďže ide o zásadnú udalosť v Bitcoinovej sieti, veľa kryptomenových investorov a špekulantov zaujíma, či bude následkom nárast alebo pokles na jeho cene. Odpoveď nie je jasná, pretože nikto netuší, ktorým smerom sa budú trhy uberať zajtra, za mesiac alebo za rok.

Môžeme si však logicky vysvetliť, že ak bude stabilný dopyt po BTC a dôjde k obmedzeniu jeho ponuky, zákonite sa zdvihne jeho cena nahor, pretože záujemcovia budú ochotní zaplatiť za nedostatkovú komoditu viac.

História halvingov

Z historických scenárov sa môžeme zamerať na doteraz jediné dva halvingy, ktoré sa uskutočnili v roku 2012 a 2016. V prvom prípade sa odmena znížila z 50 BTC na 25. V tú chvíľu sa cena BTC pohybovala okolo $ 12,3. Za 5 mesiacov bola cena viac ako desaťnásobná, zhruba $ 127.

Pri druhom halvingu sa odmena opäť skresala o polovicu z 25 na 12,5 BTC. Vtedy sa Bitcoin predával za $ 650. O 5 mesiacov neskôr bola jeho hodnota niečo cez $ 758. Z toho vyplýva, že v oboch prípadoch mohli byť okolnosti k nárastu ceny rôznorodé, avšak nikdy nedošlo k výraznému poklesu na cene. Ďalší halving sa odohrá v máji 2020, takže uvidíme. Momentálne máme cenu v úrovni okolo $ 8 350 (október 2019) v čase 7 mesiacov do tretieho halvingu.

Obrázok – Cykly a fázy halvingu bitcoinu v grafe vývoja jeho ceny

Halving a Litecoin

Podobne ako Bitcoin, tak aj Litecoin prechádza procesom nazývaným halving, ktorý znižuje odmeny pre minerov za ťažbu bloku. Zakaždým, keď sa vyťaží 840 000 blokov LTC sa odmena zníži na polovicu. Táto udalosť sa má uskutočniť každé 4 roky, pretože aktuálny čas generovania blokov je nastavený na približne 2,5 minúty, pričom sa vytvorí 576 blokov denne.

Prvé zníženie odmien sa uskutočnilo 26. augusta 2015 na výške 840 000 blokov. V tom čase odmena za ťažbu klesla z 50 LTC za jeden blok na 25. V čase písania tohto článku sme pribôižne dva mesiace po druhom halvingu, ktorý prebehol 5. augusta 2019. Mineri, ktorí dostávali 25 nových LTC za každý blok, ktorý vyriešia, momentálne s odmeňovaní 12,5 LTC za blok. Cena behom posledných dvoch mesiacov spadla o približne 45% z okolo $100 na $55 (október 2019).

Zdroje: cryptosvet.cz, binance.vision, tradingview.com, tradearena.cz, coininsider.com,

Disclaimer

Fyzické zlato, alebo obchodovať zlato na burze? Už si nemusíte vyberať! Predaj fyzického zlata bude formou pravidelného mesačného sporenia. Ak však nechcete zlatú tehličku, ale chcete len zašpekulovať na prípadný long/short, tak sa pridajte ku nám na NAGA platformu.

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/jakub_kralovansky/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Mohlo by ťa zaujímať

cart