0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

10.12.2021 Decentralizovaná platforma na Polkadot: Acala

Acala Network je decentralizovaná platforma vytvorená pre ekosystém Polkadot.

Platformu vytvorili za cielom, aby hostila celý rad finančných aplikácií, ktoré využívajú technológiu inteligentných zmlúv, interoperabilnú cross chain funkčnosť a robustné bezpečnostné protokoly.

Acala má kompatibilitu s Ethereom, čo znamená, že aplikácie môžu udržiavať interoperabilitu medzi Polkadot a Ethereum. Rovnako ako mnoho nezávislých blockchainov postavených na vývojovom frameworku Substrate blockchainu špecifickom pre Polkadot.

Acala Network ponúka niekoľko finančných produktov ako:

  • Stable coin s viacerými kolaterálmi (aUSD), krytý krypto aktívami prostredníctvom protokolu Honzon.
  • Dôveryhodný staking (L-DOT) prostredníctvom svojho protokolu tokenizovanej staking likvidity Homa.
  • Decentralizovaná burza s automatickým tvorcom trhu (AMM).

Všetky tri využívajú poplatky za mikro gas, ktoré možno zaplatiť pomocou rôznych krypto aktív. Acala ponúka používateľom prístup k týmto službám prostredníctvom svojej testovacej siete Acala Mandala a nakoniec prejde na  mainnet siete Acala po realizácii parachainu Polkadot platformy.

Spoločnosť Acala Network vybudovala svoj vlastný virtuálny stroj (VM) kompatibilný s EVM na pomoc vývojárom pri vytváraní decentralizovaných aplikácií (dApps) napísaných v kódovacom jazyku inteligentnej zmluvy Solidity špecifickom pre Ethereum a na ťažbu aktív, ktoré fungujú podobne ako ERC tokeny.

Funkcia razenia aktív je kľúčovým aspektom interoperability spoločnosti Acala a medzi vyťažiteľné aktíva spoločnosti Acala patria aktíva s viacerými reťazcami, ako sú DOT, renBTC a natívne tokeny ACA a aUSD.

Transakcie, ktoré prebiehajú v Acala EVM, sú konvertované na transakcie Substrate. Tieto transakcie možno podpísať prostredníctvom rozšírení Polkadot, ktoré následne konvertuje do formátu čitateľného Ethereom.

Prečítajte si tiež: Cross-chain DEX na Polkadot: Polkastarter

Ekosystém

Acala Network zdieľa základnú bezpečnostnú infraštruktúru Polkadot. Táto infraštruktúra zabezpečuje odolnosť voči útokom a môže uľahčiť upgrade bez použitia forku. Platforma Acala je tiež hostiteľom pre celý rad decentralizovaných aplikácií (dApps), ktoré využívajú silu Polkadot na dostupnosť decentralizovaných financií (DeFi) naprieč reťazcom.

Acala EVM

Plne kompatibilný virtuálny stroj Acala EVM s Ethereum slúži na to, aby optimalizoval a maximalizoval úplný potenciál Substrate. Acala EVM poskytuje vývojárom Substrate, Solidity a Web3 plnohodnotnú funkčnosť pomocou jedinej peňaženky.

EVM ponúka plne skladateľné prostredie DeFi, čo znamená, že decentralizované aplikácie (dApps) nasadené v Acala EVM môžu bezproblémovo interagovať s cross chain aktívami. EVM tiež umožňuje vývojárom používať automatický plánovač na reťazci na opakované platby, ako napríklad predplatné.

Okrem toho je Acala EVM vytvorený pre vývojárov. Cross chain aj natívne tokeny integrované cez Acala môžu byť zalistované na decentralizovanej burze (DEX), ktorú prevádzkuje Acala EVM alebo ich môžu  použiť na transakčné poplatky v sieti Acala.

EVM v spojení s vylepšeniami bez forku znamená, že akákoľvek nová paleta Substrate sa dá integrovať s Acala a nulovým trením.

Acala Dollar (aUSD)

Multi kolateralizovaný stablecoin aUSD poháňa natívne Acala decentralizované aplikácie (dApps) a decentralizované financie. Patria sem pôžičky, úročenie a obchodovanie so syntetickými aktívami.

Token aUSD sa rovná jednému americkému doláru. Vďaka tomu je užitočným obchodným párom a spoľahlivým uchovávateľom hodnoty. Sieť Acala ponúka viacero spôsobov, ako využiť výnosy z aUSD pomocou balíka Acala Mandala DeFi.

 

Decentralizované suverénne investičné fondy

Sovereign Wealth Fund (dSWF) slúži ako model ekonomického financovania využívajúci multi kolateralizované zabezpečenie na zabezpečenie budúceho rozvoja siete.

Acala má za cieľ fungovať ako trvalo udržateľná sieť prostredníctvom dSWF a to znamená, že kontrolu siete majú v rukách držitelia tokenov.

Acala Mandala

Mandala ponúka balík aplikácií a protokolov pre decentralizované financie.

Mandala zatiaľ funguje v testovacej sieti a ktokoľvek môže interagovať aplikácie na platformu. Stojí však za zmienku, že na interakciu s Mandala musí byť nainštalovaný Polkadot.js.

Polkadot.js je zadarmo a možno si ho stiahnuť ako rozšírenie prehliadača a implementovať ho v priebehu niekoľkých sekúnd.

Keď sa pripojíte k peňaženke Web3 (ako je MetaMask), domovská stránka sa odomkne a zobrazia sa všetky dostupné protokoly. Grafické používateľské rozhranie (GUI) je intuitívne, jednoduché a ľahko sa v ňom pohybuje. Stĺpec ponuky vľavo popisuje zoznam rôznych spôsobov interakcie s Mandala. Tie obsahujú:

  • Požičanie aUSD
  • Swap (decentralizovaná burza)
  • Zarábanie prostredníctvom poskytovania likvidity
  • LDOT Liquid Staking (Stake DOT na razenie LDOT)
  • Cena Oracle (zobrazenie ceny tokenu z viacerých informačných kanálov Oracle)
  • Riadenie (návrhy a harmonogramy pre rôzne rady, vrátane Generálnej rady, Honzonovej rady, Homa rady a Technického výboru)

Honzon Stablecoin Protocol

Protokol stabilných coinov Honzon využíva aUSD, ktorý je fixovaný v pomere 1:1 k americkému doláru.

Jadro Honzonu tvorí vyrovnávanie ponuky a dopytu, algoritmus automatického riadenia rizík, komunitné riadenie a rôzne stimuly. Protokol bral inšpiráciu od  spoločnosti MakerDAO, ktorá sa preslávila svojimi kolateralizovanými dlhovými pozíciami. Keď používateľ vloží krypto aktíva ako napríklad polkadot (DOT), bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) alebo iné, tak otvorí CDP. Proces kolateralizovanej dlhovej pozície funguje takto:

Uloženie kolaterálu

Používateľ vloží svoje kryptomeny do protokolu (za účelom vytvorenia nového CDP naraz možno zabezpečiť len jeden typ aktíva). Uzamknuté aktívum slúži ako kolaterál v rámci CDP.

Otvorenie CDP a požičanie aUSD

Používateľ si potom požičia určitú sumu aUSD, ktorá nemôže prekročiť celkovú hodnotu sumy kryptomeny, ktorú pôvodne vložil do CDP. Zábezpeku možno odstrániť, až po splatení pôžičky v aUSD.

Splatenie aUSD

Keď používateľ uzavrie svoje CDP, musí vložiť požadovanú sumu aUSD na splatenie dlžného zostatku a zaplatiť malý poplatok za stabilitu (vo forme ACA alebo aUSD).

Uzavretie CDP

Keď protokol úspešne prijme poplatok za stabilitu a nesplatený aUSD, vkladateľ môže získať späť svoj kolaterál a CDP sa uzavrie.

Protokol Honzon sa skladá z funkcie CDP, ktorá funguje ako komplexný manažér rizík, systém núdzového vypnutia a likvidátor. Modul CDP riadi riziká pozícií používateľov tým, že berie do úvahy koeficienty zabezpečenia a likvidácie protokolu.

Honzon využíva oracle na údaje o cenách v reálnom čase prostredníctvom Chainlink a menovým trezorom, ktorý uchováva rôzne typy používateľských aktív, ako napríklad aUSD, ACA a kolateralizované aktíva ako BTC, ETH a DOT. Menový trezor je externe pripojený k Acala DEX a ďalším blockchainovým sieťam, ako sú Polkadot, Ethereum a Bitcoin prostredníctvom mostov.

Stablecoiny, ktoré fungujú na sieti (napríklad aUSD) vytvorili tak, aby ich používatelia mohli prenášať do všetkých blockchainov v sieti Polkadot.

Karura

Založená nadáciou Acala Foundation s cieľom vytvoriť dokonalú súpravu DeFi typu all in one pre Kusamu. Karura, označovaná ako sesterská sieť Acala, ponúka takmer rovnaké bezproblémové používateľské prostredie ako Acala.

Kusama však ponúka rýchlejšie spustenie nových aplikácií s rýchlejšími parametrami správy ako Polkadot. Po spustení mosta medzi Kusama a Polkadot budú Acala a Karura plne interoperabilné. Cieľom spoločnosti je ponúkať aplikácie decentralizovaného financovania (DeFi) v rámci celého ekosystému siete Kusama.

Aplikácia ponúka staking, požičiavanie, natívnu decentralizovanú burzu (DEX) a stablecoiny kUSD. Podobne ako aUSD je aj kUSD multi kolateralizovaný. Okrem toho ponúka podobné poplatky za transakcie s mikro gasom za obchody. Používatelia navyše môžu zaplatiť poplatok za mikro gas takmer v akomkoľvek tokene.

Acala token

ACA je prirodzeným aktívom siete Acala a umožňuje niekoľko použití a mechanizmov riadenia v rámci širšieho ekosystému. ACA možno použiť na zaplatenie poplatkov za sieťové transakcie, poplatkov za stabilitu ako úroky z aUSD pôžičiek pri využívaní Honzonu a sankčných poplatkov pri likvidácii. Tieto rôzne poplatky za platformu môže používateľ zaplatiť aj v aUSD, ktoré sa následne vymenia do ACA prostredníctvom vstavanej výmennej funkcie protokolu.

Po prijatí ACA ako platby za poplatky za platformu sa spáli a natrvalo odstráni z tokenu, čím sa aktívum stane deflačným. ACA sa páli aj pri likvidáciách na platforme.

Token má tiež prevziať čoraz dôležitejšiu úlohu v správe platforiem, pretože Acala plánuje implementovať postupný, viacfázový decentralizačný prístup, ktorý sa presunie od centralizovaných rád v reťazci cez nadáciu Acala Foundation k decentralizovanejšej forme správy založenej na referende prostredníctvom držiteľov tokenov ACA.

ACA sa používa na navrhovanie sieťových doplnkov, potenciálnych úprav parametrov rizika a dokonca aj ako núdzové riešenie v dôsledku náhleho kolapsu cien aktív v nedostatočne zabezpečených kolateralizovaných dlhových pozíciách (CDP). Ak by k takémuto kolapsu došlo, aktíva ACA by sa automaticky rozriedili a predali na trhu, aby pomohli dosiahnuť rekapitalizáciu siete.

Zdroj: https://academy.moralis.io/blog/what-is-acala-and-the-aca-token , https://www.gemini.com/cryptopedia/acala-network-aca-polkadots-decentralized-finance-powerhouse#section-the-honzon-stablecoin-protocol

Disclaimer

Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Twitter : https://twitter.com/Trader_20_
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n

Mohlo by ťa zaujímať

cart