0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

10.09.20 Správa blockchainu

[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]Ľudia majú tendenciu navzájom sa priťahovať a budovať kmene, dediny, mesta a štáty. S tým prichádzajú sociálne normy medzi tými, ktorí žijú spolu alebo blízko seba. Tieto normy majú rôzne spôsoby ako vznikajú. Nezáleží na tom, či sa spravuje skutočný alebo digitálny svet, v obidvoch prípadoch existujú spoločné základné princípy.

Ide o tieto zásady: pravidlá (zákony), vládcovia, účastníci. Správu môže vykonávať vláda, trh, sieť alebo sociálny systém (rodina, kmeň, vývojový tím atď.). Na to, aby proces riadenia fungoval efektívne bude potrebné, aby uvedené tri princípy navzájom spolupracovali. Napríklad pravidlá by mali byť v súlade s celkovými cieľmi účastníkov a vládcovia by mali v rámci tejto riadiacej štruktúry presadzovať pozitívne a negatívne kroky. Teraz, keď máme základné a jednoduché porozumenie správy vecí verejných, pozrime sa, ako sa to deje v štandardnom svete, ako aj vo svete blockchainu.

Štandardná správa

Proces riadenia sa uplatňuje na štáty, korporácie, neziskové organizácie, mimovládne organizácie, partnerstvá, obchodné vzťahy, projektové tímy a akékoľvek iné zoskupenie ľudí s cieľavedomou činnosťou. Aby to nebolo jednoduché, pokúsime sa pokryť štandardnú správu prostredníctvom objektívu, z ktorého sa vyvinula väčšina systémov blockchain. Povieme si o zastupiteľskej aj priamej demokracii.

Zastupiteľská demokracia

Pri zastupiteľskej demokracii máte menšinu, o ktorej hlasujú ľudia. Títo ľudia majú právomoc navrhovať nové pravidlá. O týchto pravidlách potom hlasuje zvolená menšina. Samozrejme existuje mnoho výhod a nevýhod tohto systému správy.

Výhody - je efektívna; prijaté rozhodnutie je väčšinou vyvážené; ľudia si vyberú svojho zástupcu; ľahšie sa riešia problémy, podporuje účasť na nej
Nevýhody - nesprávna dôvera; vlastný záujem (napr. akonáhle sú zvolení vládcovia, tak pracujú vo svoj vlastný prospech); podporuje klamlivé volebné praktiky; nedostatočná zodpovednosť volených úradníkov

Priama demokracia

Striktne priama demokracia je presne taká, priama. O všetkých rozhodnutiach v rámci tejto skupiny budú hlasovať priamo ľudia bez sprostredkovateľa. Dva príklady polopriamych demokracií by boli staroveké Atény už 500 rokov pre Kristom a konkrétne časti súčasného Švajčiarska (švajčiarske kantóny Appenzell, Innerrhoden a Glarus).

Výhody - hlasy sa skutočne počítajú; úplná transparentnosť; presadzuje sa zodpovednosť vlády; podporuje menšiu segregáciu a väčšiu spoluprácu, vládny úradníci môžu byť nahradený rýchlo, ak sa ich konanie nepovažuje za najlepší záujem obyvateľstva; ľudia majú tendenciu mať lepšiu kontrolu nad kvalitou svojho života; hlasovanie sa stáva menej výsadou (ako je to v prípade zastupiteľskej demokracie) a viac zodpovednosťou.

Nevýhody - robiť rozhodnutia môže byť veľmi ťažké; nie každý sa chce zúčastniť; môže byť nákladnejšia (napr. vzdelávanie voličov a prevádzkovanie hlasovacieho procesu); existuje možnosť extrémnej manipulácie; ľudia nie sú vždy rozumní, čo znamená, že určité hlasy by sa mohli zakladať na emóciách; ľudia môžu byť sebeckí a to znamená, že nebudú vždy hlasovať za lepšie dobro všetkých ostatných.

Prečítajte si aj : Prieskumníky blockchainov

Čo je to správa blockchainu?

Všetky organizácie a projekty vývoja softvéru potrebujú spôsob, ako sa dohodnúť a finalizovať každé rozhodnutie podľa určeného plánu (roadmap). Väčšina organizácií je centralizovaná a má vedúci tím. Bolo vyvinutých niekoľko stratégií riadenia decentralizovaného blockchainu.
Efektívne riadenie blockchainu zahŕňa stimuly a metódy koordinácie.

Predtým, ako sa pustíme do podrobností o tom, ako správa vecí verejných funguje na blockchainoch, je dôležité mať jasnú definíciu toho, čo je správa blockchainov. Každý blockchain je vyvíjajúci sa systém, ktorý sa musí zmeniť, aby vyhovoval potrebám jeho používateľov. Ak blockchain nie je relevantný a užitočný, potom neprežije. Musí sa dokázať vyvíjať a prispôsobovať sa.

Aby sa blockchain mohol vyvíjať, musí robiť zmeny a musí nájsť spôsob, ako urobiť konečné rozhodnutia o tom, aké by tieto zmeny mali byť. Organizácie majú zvyčajne vedúci tím alebo generálneho riaditeľa, ktorý je konečnou autoritou pre ich organizáciu. Blockchain je však navrhnutý tak, aby bol svojou povahou decentralizovaný a nebol pod kontrolou žiadnej osoby alebo skupiny. To znamená, že potrebuje iný spôsob, ako sa rozhodnúť o jeho pláne.

Aby bolo riadenie blockchainu efektívne, musí zahŕňať stimuly a metódy koordinácie členov. Bez stimulov sa členovia nezúčastnia na správe vecí verejných a blockchain sa časom menej prispôsobí potrebám používateľov. Bez metódy koordinácie členov nebude možné, aby sieť dospela k dohode o budúcich zmenách.

Stratégie správy blockchainu

Bolo navrhnutých a implementovaných niekoľko rôznych stratégií správy blockchainov pre rôzne blockchainy. Pozrime sa na niektoré z týchto stratégií riadenia blockchainu:

Benevolent Dictator for Life
Pôvodný tvorca alebo hlavný vývojár kryptomeny má posledné slovo vo všetkých rozhodnutiach.
Najjednoduchšou stratégiou správy blockchainu je prezývka „Benevolent Dictator for Life“. V tejto stratégii je tvorca blockchainu konečná autorita vo všetkých rozhodnutiach týkajúcich sa blockchainu. Príkladom tohto typu vedenia je Facebook, kde má Mark Zuckerberg posledné slovo v budúcom pláne platformy Facebook.

Core Development Team
Tím najaktívnejších vývojárov rozhoduje, ktoré funkcie by mali alebo nemali byť zahrnuté.
Kontrola plánu blockchainu je v rukách hlavného tímu. Táto stratégia sa bežne používa v programoch s otvoreným zdrojovým kódom, kde používatelia môžu ponúkať alebo požadovať funkcie, ale vývojári majú posledné slovo o tom, čo bude alebo nebude zahrnuté do oficiálneho vydania.

Otvorené riadenie
Tím, ktorý rozhoduje o riadení blockchainu, si vyberajú užívatelia blockchainu. Niektoré blockchainy používajú metódu otvorenej správy vecí verejných na zvládnutie správy blockchainov. V tomto systéme vyberajú používatelia systému tím, ktorý vykonáva konečné technické rozhodnutia systému.

On-Chain riadenie
Pravidlá fungovania blockchainu sú uložené v reťazci v inteligentných zmluvách so zabudovanou schopnosťou a postupmi pre zmeny. V tejto forme riadenia blockchainu sa pravidlá popisujúce ako by mal blockchain fungovať, ukladajú do samotného blockchainu. Tieto nariadenia sa zvyčajne implementujú ako inteligentné zmluvy o blockchaine so zabudovanými metódami, pomocou ktorých môžu používatelia upravovať pravidlá na základe svojich potrieb a potrieb blockchainu.

Kto skutočne riadi blockchain?

Správa používateľov blockchainu prichádza na používateľov. Hlavné zmeny blockchainu vyžadujú hard fork. Ako už vieme, hard fork je zmena protokolu blockchain, vďaka ktorej je nekompatibilný so starými klientmi. Aby bol úspešný, používatelia musia súhlasiť s jeho dodržiavaním. Taktiež užívatelia môžu odmietnuť nasledovať hard fork a vytvoriť odlišný blockchain.

Napríklad DAO hard Fork na Ethereum vytvorila Ethereum Classic. Napriek oficiálnemu príbehu o tom, kto riadi blockchain, sú konečne užívatelia tí, ktorí skutočne prijímajú konečné rozhodnutia o tom, čo bude alebo nebude zahrnuté do blockchainu. Vďaka obrovskému počtu potenciálnych možností môžu používatelia opustiť blockchain, ktorý robí zmeny, s ktorými nesúhlasia.

Akákoľvek veľká zmena blockchainu vyžaduje „hard fork“. To znamená, že protokol blockchain implementuje zmeny, ktoré nie sú spätne kompatibilné, takže klienti blockchainu, ktorí sa neprepnú, nebudú môcť pracovať na hlavnom blockchaine. Aby táto operácia bola úspešná, používatelia sa musia rozhodnúť aktualizovať svojich klientov tak, aby zahŕňali nové zmeny.

Ak sa všetci používatelia nerozhodnú vykonať prechod po hard forku, môže sa vytvoriť odlišný blockchain. Pretože blockchain je distribuovaná sieť, rozhodnutie implementovať zmeny nespôsobí nefunkčnosť starej verzie blockchainu. Užívatelia, ktorí sa rozhodnú nevyužiť fork, sa môžu rozhodnúť zachovať starý blockchain a fragmentovať sieť blockchainov.

Zdroje: medium.com, blockgeeks.com, watsonlaw.nl

Disclaimer

Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Mohlo by ťa zaujímať

cart