[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]Pokiaľ sledujete novinky z kryptomenového sveta, tak ste za posledný týždeň videli asi najviac správ o Infrastructure Bill. Tento nový návrh zákona, ktorý má obohatiť štátnu kasu USA o viac ako 1,2 bilióna dolárov (1,2 trillion dollars) najmä prostredníctvom daní, v sebe totižto obsahuje aj časti, ktoré sa výrazne dotýkajú kryptomenového sveta. A to vôbec nie v dobrom. Aj preto bojovalo za kryptomeny hneď niekoľko senátorov, ktorí sa snažili presadiť rôzne dodatky, ktoré by dopad na kryptosektor aspoň čiastočne zmiernili. To sa im však zatiaľ nepodarilo.
Ešte predtým, ako sa pozrieme na to, o čo všetko v spojení s kryptomenami sa senátori ako Lummis, Toomey či Cruz snažili, si iba v skratke povieme, prečo je aktuálne nastavenie Infrastructure Bill tak zlé voči tomuto sektoru.
V aktuálnom znení Infrastructrue Bill je zadefinovaný Broker (maklér) ako akákoľvek entita, ktorá prijíma transakcie v kryptomenách. Ide tak nielen o kryptomenové burzy či zmenárne, ale akékoľvek malé kryptomenové biznisy, minerov, poskytovateľov uzlov či dokonca akýchkoľvek vývojárov alebo podnikateľov v kryptomenovom svete. Táto entita by podľa návrhu mala všetky transakcie hlásiť Internal Revenue Service (IRS – americká obdoba Daňového úradu). No a tu je ten najväčší problém. Tieto entity ani zďaleka nemajú toľko informácii o daných transakciách, ako by si IRS vyžadovalo. Navyše v drvivej väčšine nie je ani v ich kapacite či právomoci tieto informácie zbierať a tak by sa museli všetky takto postihnuté biznisy presťahovať do iných krajín.
A s tým má pochopiteľne problém značné množstvo senátorov. Niekoľko z nich sa v posledných dňoch všemožne snaží doplniť tento návrh zákona o akýkoľvek dodatok, ktorý by bol voči kryptomenám miernejší. Jeden z prvých návrhov od senátorov Portmana, Warnera a senátorky Simenovej bol kryptomenovým svetom ale vnímaný všelijako. Podľa niekoľkých osobností, medzi ktorých patril napríklad aj Jack Dorsey, bol tento návrh tak zlý, že dokonca celý zákon ešte zhoršil.
Potom ale prišiel návrh zo strany senátorov Toomeyho, Wydena a senátorky Lummisovej, ktorý bol pre kryptomeny oveľa pozitívnejší. Podľa tohto návrhu mali byť všetci mineri a software vývojári vyňatí z definície brokera, čím by sa im výrazne uľahčilo reportovanie daní pre IRS. Ani tento dodatok ale nebol schválený.
Posledné pokusy ešte prišli včera. V nich to dokonca vyzeralo veľmi nádejne, keďže sa tieto dve trojčlenné skupiny senátorov spojili, pričom im pomáhal aj senátor Ted Cruz na tom, aby bol efektívne celý Infrastructure Bill ohľadom kryptomien upravený tak, že pod definíciou brokera by boli iba kryptomenové burzy ako napríklad Coinbase.
Prečítajte si tiež: Čo je to Bakkt? Všetko čo potrebujete vedieť
Senátor Toomey následne predniesol návrh na jednotné hlasovanie (Unanimous Consent), v ktorom bolo potrebné, aby všetci senátori hlasovali za pridanie nového, upraveného dodatku do Infrastructure Bill. Tento dodatok bol podľa mnohých nie ideálny, ale bol určite správnym krokom vpred. Tento návrh bol dokonca podporený aj samotným ministerstvom financií v USA a jeho hlavnou predstaviteľkou Janet Yellen.
„Som veľmi vďačná senátorom Warnerovi, Portmanovi, Sinemovej, Toomeymu a Lummisovej za ich spoločnú prácu na tomto dodatku, ktorý by priniesol viac porozumenia na dôležitých častiach Infrastructure Bill, ktorý by zároveň dával rozumné daňové výnimky v kryptomenovom trhu.“
Tak znelo jej vyjadrenie v pondelok ráno. Navyše s podporou nielen Janet Yellen, ale takisto aj jedného z lídrov senátorov Schumera, či Chairmana Wydena, sa zdalo, že by dokonca mohlo prísť ku presadeniu daného dodatku.
Proti tomu boli ale dvaja senátori. Teda konkrétnejšie, proti danému dodatku od Toomeyho (a celého radu ostatných senátorov) bol senátor Richard Shelby. Ten nesúhlasil s daným dodatkom iba preto, že chcel do daného návrhu zákona presadiť svoj vlastný dodatok, ktorý bol o navýšení financií na vojenskú obranu o 50 miliárd dolárov. Povedal, že pokiaľ príde ku schváleniu jeho dodatku do nového zákona, tak je ochotný zahlasovať za pridanie nového kryptomenového dodatku.
Avšak jeho dodatok sa nepozdával senátorovi Berniemu Sandersovi, ktorý sa rozhodol hlasovať proti nemu a tým pádom zablokoval jeho schválenie, na čo prišla jednoduchá odpoveď zo strany senátora Richarda Shelbyho, ktorý ako jediný zamietol kryptomenový dodatok. No a keďže bolo potrebné, aby došlo ku jednotnému hlasovaniu, daný návrh bol zamietnutý, čo spôsobilo nemalé rozčarovanie hneď niekoľkých senátorov na čele s Toomeym či Cruzom.
Posledný pokus o dodatok ešte predstavil senátor Ted Cruz, ktorý sa snažil vyňať akýkoľvek jazyk spojený s kryptomenami z daného návrhu zákona. Ani to ale neprešlo, keďže senátor Shelby trval na tom, že bez pridania jeho vlastného dodatku neschváli žiaden z iných dodatkov.
Ku koncu celej tejto „šarády“ sa ešte pomerne zaujímavo na celú tému zdaňovania a regulovania kryptomien vyjadril práve senátor Cruz, ktorý podotkol, že zo 100 senátorov, ktorí aktuálne rozhodujú o kryptomenovej budúcnosti v USA, je pravdepodobné, že ani len 5 z nich nevie, ako skutočne kryptomeny fungujú.
Jeho zaujímavý postoj si môžete pozrieť aj na nasledujúcom videu, ktoré veľmi pekne zhrnulo to, ako by sa ku kryptomenám malo/nemalo pristupovať.
Here's the video of Ted Cruz torching the Senate for their incompetence in understanding and legislating the US cryptocurrency industry pic.twitter.com/HtYU018Hbr
— Zack Voell (@zackvoell) August 9, 2021
Aj napriek mnohým negatívam však stále nie je koniec. Daný návrh musí aktuálne prejsť schválením v House of Representatives, kde je stále možnosť na pridanie rôznych dodatkov, pričom je viac ako jasné, že sa kryptomenová komunita v USA bude vo veľkom pokúšať práve o takýto krok.
Na druhú stranu hneď ale niekoľko ľudí z kryptomenového sveta poukázalo na fakt, že je pravdepodobné, že sa žiadne dodatky nebudú schvaľovať, pretože by to mohlo celý proces schvaľovania daného zákona iba predĺžiť, čo je údajne pravý opak toho, o čo sa majú aktuálne politici v USA snažiť. Dopad tohto zákona na kryptomeny bude ale markantný najmä vrámci danej krajiny a preto budeme vývoj Infrastructrure Bill v najbližších dňoch či týždňoch pozorne sledovať.
Zdroje: https://www.cnbc.com/, https://cryptobriefing.com/, https://www.trustnodes.com/, https://www.forbes.com/, https://u.today/
Disclaimer
Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0
Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.
Kontakt :
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber