0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

10.04.21 Automated Market Maker (AMM)

[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]Automatizovaného tvorcu trhu by ste si mohli predstaviť ako robota, ktorý vám vždy ochotne ponúkne cenu medzi dvoma aktívami. Niektorí používajú jednoduchý vzorec ako Uniswap, zatiaľ čo Curve, Balancer a iné používajú zložitejšie vzorce. Nielenže môžete obchodovať nedôverčivo pomocou AMM, ale tiež sa môžete stať domovom poskytovaním likvidity do fondu likvidity. To umožňuje v podstate každému stať sa tvorcom trhu na burze a zarábať poplatky za poskytovanie likvidity. AMM si skutočne vybojovali svoje miesto v priestore DeFi kvôli tomu, ako ľahko sa používajú.

Úvod

Decentralizované financie (DeFi) zaznamenali výbuch záujmu o Ethereum a ďalšie inteligentné zmluvné platformy, ako je Binance Smart Chain. Farmárčenie výnosov (yield farming) sa stalo populárnym spôsobom distribúcie tokenov, tokenizované BTC rastú na Ethereu a objemy bleskových pôžičiek sú na vzostupe.

Medzitým protokoly automatizovaného tvorcu trhu ako Uniswap pravidelne zaznamenávajú konkurenčné objemy, vysokú likviditu a zvyšujúci sa počet používateľov.

Ako však tieto výmeny fungujú? Prečo je také rýchle a ľahké vytvoriť trh s najnovšími „potravinovými“ mincami? Môžu AMM skutočne konkurovať tradičným burzovým knihám objednávok?

Prečítajte si aj : Decentralizovaná burza Uniswap

Čo je automated market maker (AMM)?

Po slovesky, automatizovaný tvorca trhu je typ protokolu decentralizovanej výmeny (DEX), ktorý sa pri oceňovaní aktív opiera o matematický vzorec. Namiesto toho, aby sa kniha objednávok používala ako na tradičnej burze, oceňujú sa aktíva podľa cenového algoritmu.

Tento vzorec sa môže líšiť podľa protokolu. Napríklad Uniswap používa x * y = k, kde x je suma jedného tokenu v skupine likvidity a y je suma druhého. V tomto vzorci je k pevná konštanta, čo znamená, že celková likvidita súboru musí vždy zostať rovnaká. Ostatné AMM použivajú iné vzorce pre konkrétne prípady použitia, na ktoré sú zacielené. Podobnosť medzi všetkými z nich však spočíva v tom, že ceny určujú algoritmicky.

Tradičné vytváranie trhov zvyčajne funguje s firmami s obrovskými zdrojmi a zložitými stratégiami. Tvorcovia trhu vám pomôžu získať dobrú cenu a pevné rozpätie ponuky a dopytu v knihe objednávok na burze. Automatizovaní tvorcovia trhu decentralizujú tento proces a nechajú v podstate kohokoľvek vytvoriť trh na blockchaine. Ako presne to môžu urobiť?

Ako funguje automatizovaný tvorca trhu (AMM)?

AMM funguje podobne ako kniha objednávok na burze v tom, že existujú obchodné páry, napríklad ETH / DAI. Na uskutočnenie obchodu však nemusíte mať protistranu (iného obchodníka) na druhej strane. Namiesto toho komunikujete s inteligentnou zmluvou, ktorá pre vás „robí“ trh.

Na decentralizovanej burze, ako je Binance DEX, sa obchody uskutočňujú priamo medzi peňaženkami používateľov. Ak predávate BNB za BUSD, je tu niekto iný na druhej strane obchodu a kupuje BNB s jeho BUSD. Môžeme to nazvať transakcia peer-to-peer (P2P).

Oproti tomu si môžete myslieť, že AMM sú peer-to-contract (P2C). Nie je potrebné, aby zmluvné strany pôsobili v tradičnom slova zmysle, pretože k obchodom dochádza medzi používateľmi a zmluvami. Pretože neexistuje žiadna kniha objednávok, na AMM nie sú ani žiadne typy objednávok. Akú cenu dostanete za aktívum, ktoré chcete kúpiť alebo predať, určuje namiesto toho vzorec. Aj keď stojí za zmienku, že niektoré budúce dizajny AMM môžu pôsobiť proti tomuto obmedzeniu.

Protistrany teda nie sú potrebné, ale ešte niekto musí ešte tvoriť trh. Likviditu v inteligentnom kontrakte musia ešte zabezpečiť používatelia, ktorí sa nazývajú poskytovatelia likvidity (LP).

Čo je to liquidity pool?

Poskytovatelia likvidity pridávajú prostriedky do liquidity poolu (LP), alebo po slovensky skupín likvidity. Skupinu likvidity by ste mohli považovať za veľkú hromadu fondov, s ktorými môžu obchodníci obchodovať. Výmenou za zabezpečenie likvidity protokolu získavajú LP poplatky z obchodov, ku ktorým dochádza v ich združení. V prípade Uniswap vkladajú LP ekvivalentnú hodnotu dvoch tokenov. Napríklad 50% ETH a 50% DAI do fondu ETH / DAI.

Takže tvorcom trhu sa môže stať každý? Áno. Je dosť ľahké pridať prostriedky do fondu likvidity. Odmeny určuje protokol. Napríklad Uniswap v2 účtuje obchodníkom 0,3%, ktoré idú priamo na LP. Iné platformy alebo forky môžu účtovať menej, aby prilákali do svojho fondu viac poskytovateľov likvidity.

Prečo je dôležité prilákať likviditu? Kvôli spôsobu fungovania AMM platí, že čím viac likvidity v združení je, tým menej môže dôjsť k sklzu veľkých objednávok. To zase môže prilákať na platformu väčší objem atď.

Problémy so sklzom sa budú líšiť v závislosti na rôznych dizajnoch AMM. Pamätajte, že cena sa určuje pomocou algoritmu. Zjednodušene sa určuje, o koľko sa po obchode zmení pomer medzi tokenmi v skupine likvidity. Ak sa pomer zmení o veľkú rezervu, dôjde k veľkému sklzu.

Ak to chcete posunúť o niečo ďalej, povedzme, že ste chceli kúpiť všetok ETH v poole ETH / DAI na Uniswap. No nemohli ste. Za každý ďalší ETH by ste museli platiť exponenciálne vyššiu a vyššiu prémiu, stále by ste si však mohli kúpiť všetko z tohto fondu. Prečo? Je to kvôli vzorcu x * y = k. Ak je buď x alebo y nula, čo znamená, že v skupine je nula ETH alebo DAI, rovnica už nemá zmysel.

Toto však nie je úplný príbeh o AMM a združeniach likvidity. Pri poskytovaní likvidity AMM musíte mať na pamäti niečo iné - nestála strata.

Čo je to nestála strata?

Nestála strata nastane, keď sa zmení pomer ceny vložených tokenov po ich uložení do fondu. Čím väčšia je zmena, tým väčšia je trvalá strata. Z tohto dôvodu AMM najlepšie fungujú s pármi tokenov, ktoré majú podobnú hodnotu, ako sú stablecoiny alebo wrapped tokeny. Ak pomer cien medzi párom zostane na relatívne malom rozmedzí, strata je tiež zanedbateľná.

Na druhej strane, ak sa pomer veľmi zmení, poskytovatelia likvidity môžu byť na tom lepšie, keď namiesto pridania finančných prostriedkov do fondu budú jednoducho držať tokeny. Aj napriek tomu boli fondy Uniswap ako ETH / DAI, ktoré sú dosť vystavené tejto strate, ziskové vďaka poplatkom za obchodovanie, ktoré sa im hromadia.

„Impermanence“ predpokladá, že ak sa aktíva vrátia k cenám, na ktoré boli pôvodne uložené, straty sa zmiernia. Ak však vyberiete svoje prostriedky v inom cenovom pomere, ako keď ste ich vložili, straty sú trvalé. V niektorých prípadoch môžu obchodné poplatky zmierniť straty, ale je stále dôležité brať do úvahy riziká.

Pri vkladaní finančných prostriedkov do AMM buďte opatrní a uistite sa, že rozumiete dôsledkom.

Na záver

Automatizovaní tvorcovia trhu sú základom priestoru DeFi. Umožňujú v podstate komukoľvek, aby bezproblémovo a efektívne vytváral trhy. Aj keď majú v porovnaní s burzovými knihami objednávok svoje obmedzenia, prinášajú určitú inováciu kryptomenám.

Zdroje: academy.binance.com, medium.com, digitexfutures.com, cointelegraph.com

 

Disclaimer

Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Mohlo by ťa zaujímať

cart