0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

1.9.2022 Kalifornský zákon o kryptomenách

Kalifornský zákon o kryptomenách, nazývaný kalifornská BitLicense, nasleduje po newyorskej regulácii BitLicense, ktorá nadobudla účinnosť v roku 2015.

Návrh zákona vyžaduje, aby burzy digitálnych aktív a krypto spoločnosti mali licenciu na prevádzku v štáte Kalifornia.

Zákonodarcovia v kalifornskom štátnom zhromaždení pomerom 71:0 schválili v utorok 30. augusta zákon o digitálnych finančných aktívach, známy aj ako AB 2269. Návrh zákona je teraz v rukách guvernéra štátu Gavina Newsoma.

Prečítajte si tiež: Je incident Mt. Gox FUD? Čo sa stane so 140 tisíc BTC?

Čo vyžaduje Kalifornský zákon o kryptomenách?

Tento zákon vyžaduje, aby burzy digitálnych aktív a krypto spoločnosti mali prevádzkovú licenciu. Túto licenciu udeľuje ministerstvom finančnej ochrany a inovácií štátu Kalifornia. Akékoľvek operácie mimo uvedenej licencie budú zakázané. Tento zákon nadobudne účinnosť od 1. januára 2025.

Medzi požiadavkami je zákaz, ktorý by bol v roku 2028 postupne zrušený pre subjekty s licenciou v Kalifornií. Vzťahovať sa má na obchodujúce subjekty so stablecoinmi, pokiaľ tieto stablecoiny nevydá banka alebo nie sú licencované kalifornským ministerstvom finančnej ochrany a inovácií. Podobá sa to navrhovanému (a nikdy neschválenému) návrhu zákona v Kongrese USA. Tento zákon mal od emitentov stablecoinov vyžadovať, aby mali bankovú chartu.

Ďalšia klauzula v časti zákona o stablecoinoch by vyžadovala, aby emitenti stablecoinov, ktorí držia cenné papiere ako rezervu, mali sumu nie menšiu ako súhrnné množstvo všetkých ich nesplatených stablecoinov vydaných alebo predaných v Spojených štátoch.

Okrem toho návrh zákona stanovuje, že súhrnná trhová hodnota sa musí vypočítať podľa všeobecne uznávaných účtovných princípov (GAAP) Spojených štátov amerických. GAAP je spoločný súbor účtovných pravidiel, štandardov a postupov vydaných Radou pre finančné účtovné štandardy (FASB).

V prípade nedodržania by páchatelia mohli dostať občiansky trest až do výšky 100 000 USD za každý deň porušenia.

Aký názor má člen zhromaždenia?

Člen zhromaždenia Timothy Grayson (D-Concord), ktorý návrh zákona sponzoroval, predtým uviedol, že chápe vzrušenie okolo kryptomien a digitálnych aktív.

"Som ohromený schopnosťou trhu pomôcť spotrebiteľom cítiť sa splnomocnení na finančné investície a účasť v systéme, ktorý sa im v mnohých prípadoch zdá byť uzavretý."

Grayson však tiež uviedol, že novosť prináša riziká v dôsledku nedostatočnej regulácie.

"Tento zákon poskytne spotrebiteľom základnú, ale potrebnú ochranu a podporí zdravý trh s kryptomenami tým, že bude bezpečnejší pre všetkých."

V súčasnosti je platným zákonom v štáte Kalifornia zákon o prevode peňazí. Tento zákon zakazuje prevod peňazí bez platnej licencie od ministerstva financií a inovácií.

V prípade zavedenia by nový návrh zákona oprávňoval rezort okrem iného aj na vykonávanie prieskumov u držiteľa licencie. Regulačné orgány v Kalifornií aktívne sledujú oblasť kryptomien. V máji Newsom podpísal výkonný príkaz na zosúladenie federálneho a štátneho regulačného rámca pre blockchain.

Prieskum CoinGecko odhaľuje, že Kalifornia je na základe údajov z internetového vyhľadávania štátom s najväčším záujmom o Bitcoin (BTC) a Ethereum (ETH).

Zdroj:https://cointelegraph.com/news/california-state-assembly-passes-bill-for-licensing-and-regulating-crypto-firms, https://fortune.com/2022/09/01/california-bitlicense-law-crypto-exchanges-digital-asset-firms-license-operate-state/, https://www.coindesk.com/policy/2022/09/01/california-assembly-passes-bitlicense-bill/

Mohlo by ťa zaujímať

cart