0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

09.03.20 Čo je SegWit (Segregated Witness)?

[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]

V tomto článku sa bližšie pozrieme na možno záhadnejšiu, ale určite veľakrát počutú skratku SegWit. Čo to znamená a aký ma vplyv na Bitcoin si poďme rozobrať nižšie.

Čo je SegWit?

SegWit je názov aktualizácie protokolu Bitcoinu (BTC), ktorá bola implementovaná 23. augusta 2017. Jeho koncept bol sformulovaný vývojárom BTC Pieterom Wuille.

Rovnako ako v prípade akýchkoľvek decentralizovaných blockchainov, ak je potrebné aktualizovať algoritmus BTC, je na vývojárov a prispievateľoch BTC, aby sa dohodli, ako a kedy spoločne vykonať zmeny. Týmto spôsobom bola aktualizácia protokolu SegWit navrhnutá tak, aby pomohla škálovaniu BTC a opraveniu niektorých chýb, ktoré predstavovali riziko. SegWit je najznámejší pre spôsob, akým aktualizuje spôsob ukladania údajov na BTC blockchain.

SegWit je proces, ktorým sa limit veľkosti bloku na blockchaine zvyšuje odstránením podpisových údajov z BTC transakcií. Ak sa odstránia určité časti transakcie, uvoľní sa tým priestor alebo kapacita na pridanie ďalších transakcií do reťazca.

  • SegWit je akcia týkajúca sa BTC, ktorá je navrhnutá tak, aby pomohla zvýšiť limit veľkosti bloku na blockchainu.

  • SegWit pomáha zvýšiť limit veľkosti bloku vytiahnutím podpisových údajov z BTC transakcií.

  • Pojem SegWit sa vzťahuje na oddeľovanie (segregated) a na svedkov (witnesses), ktorí sú podpísaní za transakciami.

 

Pochopenie SegWit-u

Bitcoin blockchain pozostáva z viacerých systémov distribuovaných v sieti typu peer-to-peer. Tieto systémy sa nazývajú uzly a slúžia ako správcovia BTC transakcií. Všetky transakcie uskutočňované v BTC sú duplikované naprieč týmito uzlami, takže je prakticky nemožné preniknúť do transakcie a poškodiť ju.

Dáta o transakciách, ktoré sú zdieľané vo viacerých uzloch, pozostávajú z dvoch komponentov - vstupov a výstupov. Do transakcie môže byť zapojený jeden alebo viac vstupov a výstupov. Výstupom je verejná adresa príjemcu. Vstupom je verejná adresa odosielateľa. Odosielateľ potrebuje verejnú adresu príjemcu, aby mu mohol zaslať finančné prostriedky. Väčšina priestoru v transakcii pozostáva z podpisu, časti vstupu, ktorý overuje, či odosielateľ má potrebné prostriedky na uskutočnenie platby. Bitcoin sa teda presúva zo vstupov na výstupy pre každú prenášanú transakciu. Akonáhle každý z uzlov overí transakciu ako platnú, transakcia je zahrnutá do bloku, ktorý je pridaný do reťazca, alebo hlavnej knihy pre verejný prístup.

Výzvy pre BTC platformy

Problém, ktorému čelí BTC platforma, spočíva v tom, že keďže sa vykonáva stále viac transakcií, je potrebné do reťazca pridať viac blokov. Bloky sa generujú každých 10 minút a sú obmedzené na maximálnu veľkosť 1 MB. Kvôli tomuto obmedzeniu možno do bloku pridať iba určitý počet transakcií. Váha transakcií predstavovaných blokmi váži sieť a spôsobuje oneskorenie pri spracovaní a overovaní transakcií. V niektorých prípadoch trvá niekoľko hodín, kým sa transakcia potvrdí. Predstavte si všetky BTC transakcie, ktoré sa uskutočnili od vzniku BTC v roku 2009, keby sedeli na blockchaine a stále sa hromadili. Z dlhodobého hľadiska by systém nebol udržateľný, ak by nedošlo k radikálnej zmene.

Na základnej úrovni je SegWit proces, ktorý mení spôsob ukladania údajov, čím pomáha bitcoinovej sieti bežať rýchlejšie a plynulejšie.

SegWit navrhnutý ako riešenie

Vývojár BTC Dr. Pieter Wuille naznačuje, že na vyriešenie tohto problému je potrebné oddeliť digitálny podpis od údajov o transakciách. Tento proces je známy ako „segregovaný svedok“ alebo SegWit. Digitálny podpis predstavuje 65% priestoru v danej transakcii. SegWit sa pokúša ignorovať údaje pripojené k podpisu odstránením podpisu zvnútra vstupu a jeho presunutím do štruktúry ku koncu transakcie. To by zvýšilo limit 1 MB pre veľkosti blokov na niečo pod 4 MB. Okrem mierneho zväčšenia kapacity blokov, SegWit rieši aj problém, keď prijímač môže zachytiť a upraviť identifikátor transakcie odosielateľa v snahe získať viac mincí od odosielateľa. Pretože by sa digitálny podpis oddelil od vstupu, bezohľadná strana by nemala možnosť zmeniť ID transakcie bez zrušenia platnosti digitálneho podpisu.

Prečo je prijatie SegWit-u stále neúplné?

SegWit nebol úplne prijatý všetkými účastníkmi BTC siete, pretože to nie je povinné, ale aj z dôvodu rôznych stimulov medzi používateľmi v ekosystéme. Napriek výhodám segmentu SegWit ho nie všetci účastníci siete BTC implementovali, aby sme pochopili a oboznámili sa s mnohými úlohami, ktoré ľudia hrajú v BTC ekosystéme a ako sa niekedy protichodné podnety navzájom protirečia.

Napríklad BTC nie je iba „upgrade“ - spolieha sa na peňaženky, burzy a spoločnosti, ktoré ho používajú na inováciu a podľa toho zasielajú zmeny do siete. Nikto nezaväzuje prijatie segmentu SegWit. Je na inžinierskych tímoch, aby svoje organizácie postrčili správnym smerom, a nie vždy sa to dá očakávať.

V čase, keď sa SegWit vynoril, už boli za BTC miliardy, takže podniková byrokracia zaznamenala len malú časť z týchto spoločností, ktorá konala agilne. Konečné rozhodnutie o tom, či „skĺznuť loďou“ pomocou nových aktualizácií softvéru a ekonomiky alebo zachovať súčasný stav, je v rukách častokrát neochotných vedúcich pracovníkov a nie nadšencov. Ďalším nevyváženým stimulom je motivácia minerov, ktorí uprednostňovali používanie firmvéru AsicBoost, ktorý bol nekompatibilný so segmentom SegWit, ale údajne im pomohol overiť transakcie až o 20% rýchlejšie.

Keď cena BTC stúpa a tento priestor sa stáva rušnejším, používatelia sa priťahujú k efektívnejším riešeniam s podporou SegWit, čo núti spoločnosti, aby sa prispôsobili.

BTC sa pomaly zotavuje z pádu v rokoch 2018 - 2019, poplatky, ktoré používatelia platia za transakcie, tiež stúpajú. Použitie peňaženky s podporou SegWit je výhodné, pretože bloky transakcií spracované minermi obsluhujúcimi tieto peňaženky majú vyššiu váhu (t.j. hustotu transakcií), čo vedie k rýchlosti a nákladovej efektívnosti. Migrácia používateľov na tieto peňaženky a nástroje SegWit sa rýchlo zrýchlila. Od tohto roku minulého roka sa spotreba segmentu SegWit zvýšila z 39% na viac ako 50,5%.

 

Zdroje: investopedia.com, cointelegraph.com, wikipedia.org

Disclaimer

Fyzické zlato, alebo obchodovať zlato na burze? Už si nemusíte vyberať! Od 1.2.2020 spúšťame predaj fyzického zlata. Predaj bude formou pravidelného mesačnéhosporenia. Ak však nechcete zlatú tehličku, ale chcete len zašpekulovať na prípadný long/short, tak sa pridajte ku nám na NAGA platformu.

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/jakub_kralovansky/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Mohlo by ťa zaujímať

cart