[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]Mechanizmus konsenzu blockchainu slúži na zabezpečenie dohody medzi účastníkmi o aktuálnom stave blockchainu. Rovnako určuje, kto je schopný pridávať nové bloky transakcií a jedným z jeho primárnych cieľov je zabezpečiť, aby nedošlo k prepísaniu reťazca.
Blockchainy s čistým konsenzom PoW (napríklad Bitcoin) ,môžu mať nové bloky pridané iba ťažiarmi, ktorí nasadia hardvér, ktorý efektívne odhadne odpoveď na matematický problém. Zakaždým, keď baník urobí platný odhad môže skonštruovať blok, ktorý sieť akceptuje. Aj keď si ťažiari môžu zvoliť ťažbu ľubovoľného reťazca, sieť prijme ako legitímny reťazec iba reťazec s najviac nahromadeným dôkazom o práci (t.j. s najväčším počtom hash alebo odhadov). To znamená, že baníci sú motivovaní ťažiť v najdlhšom reťazci a keď uvidia platný nový blok, pokúsia sa nájsť riešenie pre ďalší blok, ktoré im umožní stavať na tom predchádzajúcom.
Ťažkosť s prepísaním blockchainu je to, čo mu umožňuje fungovať ako účtovná kniha pre finančné transakcie. Keď sa transakcia objaví v bloku, ktorý odosiela mince do peňaženky a na tomto bloku bolo postavených niekoľko blokov (potvrdenia) je nepravdepodobné, že bude blok (a transakcia) prepísaný.
Ak entita ovláda dostatok hashovacej sily na prekonanie „poctivého reťazca“, môže blockchain prepísať (alebo reorganizovať) ťažbou na starom bloku namiesto na najnovšom bloku. Tu je zjednodušený popis tohto druhu útoku, tiež známy ako 51% útok:
Útočník strávi v bloku X odoslaním na burzu a potom začne súkromne ťažiť paralelný reťazec (bloky sa nevysielajú do siete). Po uplynutí požadovaného počtu potvrdení útočník vymení mince za niečo iné a vyberie ich z burzy. Keď sa výber zruší, uvoľní paralelný reťazec, a ak má viac PoW (blokov) ako pôvodný reťazec, sieť ho prijme ako legitímny reťazec a verziu histórie predstavovanú pôvodným reťazcom (vrátane vkladu útočníka) zmizne. Útočník potom môže tieto mince opäť minúť.
Keďže baníci sú jedinými entitami, ktoré môžu priamo pridávať bloky do reťazca v kryptomenách založených na PoW, dáva im to silnú úlohu v riadení. Aby mohla byť prijatá akákoľvek zmena v pravidlách konsenzu siete, musí mať podporu väčšiny hashovacích práv. „Soft forky“ vyžadujú dostatok ťažiarov aby rozpoznali novú sadu pravidiel, aby používatelia mohli uskutočňovať transakcie a očakávať, že ich transakcie budú správne spracované a zahrnuté do blokov. „Hard forky“ by rozdelili sieť na dve zložky a podľa všeobecne prijatého pravidla (reťaz s väčšinou PoW je správny reťazec, ktorý treba dodržiavať) by sa ťažiari rozhodli, ktorá z nich je akceptovaná ako legitímna.
Konsenzus PoS je alternatívnou metódou rozhodovania o tom, kto môže pridávať nové bloky a overovať aktuálny stav blockchainu. Namiesto toho, aby baníci súťažili v riešení problému s PoS je ďalší producent bloku blokovaný nejakým procesom založeným na počte mincí držaných v peňaženkách. Tento proces verí, že tí, ktorí majú najväčší záujem urobia zodpovedné rozhodnutia pre celú sieť.
Konsenzus PoS eliminuje potrebu energeticky náročnej ťažby, ale nedostatok významných výdavkov na energiu vytvára ďalší problém, ktorý sa niekedy označuje ako „nothing at stake“. V prípade rozoklaného reťazca sú účastníci PoS motivovaní k validácii blokov v obidvoch reťazcoch, pretože práca na extra reťazci ich stojí veľmi málo a môžu zbierať odmeny na oboch reťazcoch. To predstavuje problém pre sieť, pretože má existovať iba jeden reťazec a dohoda o stave tohto jedného reťazca je jediným účelom mechanizmu konsenzu.
PoS má ďalší problém, pokiaľ ide o distribúciu tokenov. PoW ťažiari majú značné náklady (hardvér, elektrina) a na splnenie týchto nákladov musia zvyčajne predať značnú časť svojich vyťažených mincí. Vďaka tomu je na trhu k dispozícii množstvo vyťažených mincí, ktoré nie sú hromadené ťažiarmi. Účastníci PoS majú veľmi nízke prevádzkové náklady, takže nemusia vyvíjať taký istý tlak na predaj mincí, ktoré dostávajú za údržbu siete. Veľkí držitelia, ktorí sa zúčastňujú na Proof of Stake majú tendenciu zvyšovať svoj podiel na obehových minciach, keď vyberajú blokové odmeny a transakčné poplatky od používateľov siete. Toto sa dalo prirovnať k feudalizmu, podľa ktorého je sieť skutočne vlastnená a prevádzkovaná držiteľmi mincí a používatelia im za jej používanie platia akýsi poplatok. Zvyčajne existuje určité obmedzenie pod ktorým nie je možné zúčastniť sa priamo na Proof of Stake.
Cieľom hybridných systémov Proof of Work a Proof of Stake je zachytiť výhody príslušných prístupov a použiť ich na vyváženie slabých stránok každého. Decred je jednou z mála kryptomien, ktoré využívajú PoW aj PoS v rozpoznateľných formách a spájajú ich dohromady, aby vytvorili viacfaktorový alebo hybridný konsenzuálny mechanizmus.
„Masternode mince“ sú v niektorých ohľadoch tiež hybridy, pretože majú rozpoznateľnú zložku Proof of Work, ktorá plní podobnú úlohu ako v Bitcoine a ďalšiu rolu pre špeciálne uzly. Spravidla existuje požiadavka, aby tieto špeciálne uzly držali určitú časť meny ako zábezpeku aby sa preukázalo, že im možno dôverovať, že budú konať v najlepšom záujme siete čo je podobné ako u PoS. Dash je originálne minca masternode a tento model označuje ako Proof of Service. V tomto článku sa zameriame iba na hybridy s komponentom Proof of Stake a nebudeme sa zaoberať radom mincí, ktoré napodobňujú masternody alebo Proof of Service.
PoW komponent Decred funguje podobne ako iné projekty založené na PoW a využíva hashovaciu funkciu Blake-256. Komponent PoS spoločnosti Decred a spôsob, akým je votkaný do reťazca je celkom jedinečný a stojí za ďalšie vysvetlenie.
Ak sa chcete zapojiť do programu Decred’s Proof of Stake držitelia musia časovo uzamknúť svoje DCR, aby si mohli kúpiť „lístky“. Cena individuálneho lístka je stanovená trhovým mechanizmom pomocou ktorého je systém zameraný na stanovený počet živých lístkov (40 960). Ak je ich viac ako cieľové číslo, cena stúpa, ak ich je menej, klesá . Keď si niekto kúpi lístok, DCR, ktoré použil, sa zablokuje, kým nebude jeho lístok náhodne vyzvaný k hlasovaniu, alebo kým nevyprší jeho platnosť po približne 142 dňoch. Týmto sa pre PoS zavádzajú príležitosti, ktorých cieľom je zabezpečiť, aby voliči PoS mali v hre náskok a konali v najlepšom záujme siete.
Účastníci PoS (označovaní tiež ako voliči alebo zúčastnené strany) majú tri odlišné úlohy: blokové hlasovanie, hlasovanie o zmenách pravidiel konsenzu a hlasovanie o riadení na úrovni projektu pomocou systému návrhov Politeia. Prvý z nich, „blokové hlasovanie“, je spôsob, akým sa voliči PoS najpriamejšie zapájajú do udržiavania konsenzu.
Prečítajte si aj : Čo je PGP?
Keď ťažiar PoW nájde platný blok, odvysiela ho v sieti, ale aby sa tento blok považoval za platný, musí obsahovať hlasy najmenej 3 z 5 náhodne vybraných tiketov. Voliči PoS udržiavajú otvorené peňaženky a sú pripravení odpovedať hlasovaním, keď sa ich tikety vyvolajú. Keď je lístok PoS vyzvaný k hlasovaniu a odpovie, jeho majiteľ dostane odmenu.
Pri volaní lístkov hlasujú za prijatie alebo odmietnutie pravidelných transakcií predchádzajúceho bloku. Uzly v sieti nerozpoznajú nový blok ako platný, kým nebude obsahovať aspoň 3 hlasy. Ak väčšina lístkov vyzvaných na hlasovanie odmietne transakcie predchádzajúceho bloku, vrátia sa do mempoolu. Tieto pravidelné transakcie zahŕňajú odmenu PoW minerov, nie však odmenu voličov PoS.
Preto majú voliči PoS právomoc získavať odmeny od baníkov bez toho, aby to ovplyvnilo ich vlastné odmeny. To obmedzuje moc PoW minerov vetovať zmeny v pravidlách konsenzu siete, ktoré hlasujú zúčastnené strany. V skutočnosti môžu voliči PoS odmietnuť akékoľvek správanie baníkov, ktoré sa im nepáči prijatím politiky hlasovania „nie“, keď sa zistí škodlivé alebo neefektívne správanie, čo zabráni zlým ťažiarom PoW písať transakcie a dostávať odmeny.
Táto overovacia vrstva PoS významne zvyšuje zabezpečenie siete a odolnosť voči väčšinovým útokom. Bežnou metódou vedenia útoku na dvojnásobné utratenie väčšiny je prepísanie blockchainu tak, že sa tajne vyťaží alternatívny reťazec, ktorý sa po určitej dobe uvoľní a využije sa anulovanie transakcií v „starom“ reťazci (tj. míňanie svojich vstupov). Pretože bloky Decred vyžadujú, aby sa vstup z náhodne vybraných lístkov považoval za platný a nemôžu ich ťažiari PoW postaviť, kým tento vstup nedostanú Preto ťažiari PoW, nemôžu ťažiť tajne, pokiaľ tiež nekontrolujú významnú časť živých lístkov.
Hybridný model PoW / PoS výrazne zvyšuje náklady na útok na sieť, pretože existujú dva odlišné systémy, ktoré musí útočník obísť. Najmä komponent PoS je nakonfigurovaný tak, že lístky sa dajú získavať iba pomerne pomaly. V každom bloku / intervale je možné kúpiť obmedzený počet lístkov a nákup maximálneho počtu spôsobuje prudký nárast ceny. Po zakúpení týchto tiketov budú navyše finančné prostriedky použité na ich nákup časovo uzamknuté, takže útočník bude vystavený akejkoľvek devalvácii svojich zamknutých mincí, ku ktorej došlo v dôsledku útoku.
Požiadavka, že o každom bloku hlasujú náhodne vybrané zúčastnené strany, znamená, že blockchain musí byť zdieľaný so všetkými účastníkmi tak, ako je ťažený, čo zvyšuje bezpečnosť siete. Hybridný systém spoločnosti Decred bol navrhnutý tak, aby zainteresovaným stranám udelil aj moc nad ťažiarmi PoW.
Spoločnosť Decred sa hneď na začiatku rozhodla, že zo zainteresovaných strán PoS urobí dominantnú rozhodovaciu silu v správe blockchainu. Do pravidiel konsenzu je vpísaný postup ratifikácie aktualizácie prostredníctvom ,ktorého je možné implementovať akúkoľvek zmenu pravidiel konsenzu siete až po jej vykonaní hlasovacím procesom. Zmeny je možné vykonať, iba ak ich schváli najmenej 75% hlasovacích lístkov. Tento proces sa začína, keď určitý podiel baníkov (95%) a voličov (75%) používa inovovaný softvér so skrytými zmenami pravidiel. Ak má návrh 75% podporu, po 4 týždňoch hlasovania je prijatý. Inak je zamietnutý a ak nemá ani jednu nadpolovičnú väčšinu, začína sa opätovné hlasovanie. Ak je návrh prijatý, zmena pravidla sa aktivuje o mesiac neskôr.
Blokové odmeny spoločnosti Decred sa delia medzi PoW minerov (60%), voličov PoS (30%) a Treasury (10%) na financovanie vývoja softvéru s otvoreným zdrojovým kódom, ktorý podporuje ciele projektu. Držitelia tiketov majú zvrchovanosť hlasovať o tom, ako by sa mal tento fond minúť, aké funkcie by sa mali pridať a určovať politiku prostredníctvom platformy Politeia.
Keďže voliči PoS dostávajú 30% blokovej odmeny, nemôžu si udržať relatívny podiel cirkulujúceho DCR iba stakingom. Väčšina novo razených DCR smeruje k ťažiarom PoW výmenou za úlohu, ktorú zohrávajú pri zabezpečovaní siete a zmierňovaní problému čistých systémov PoS. Baníci by zvyčajne museli predať významnú časť odmien, ktoré dostávajú, aby pokryli svoje prevádzkové náklady a zabezpečiť tak, aby na trhu bola k dispozícii spravodlivá ponuka DCR.
Blockchain spoločnosti Decred predstavuje jedinečnú architektúru a je jedným z najvýznamnejších príkladov hybridného systému PoW / PoS. Rovnako, ako sú projekty s konsenzom PoS všeobecné zoskupenie s významnými odchýlkami budú aj budúce projekty, ktoré využívajú hybridné prístupy PoW / PoS jedinečné a nebudú nevyhnutne zodpovedať deklarovanému rámcu.
Zdroje: academy.binance.com, blockchain-council.org, medium.com, decred.org
Disclaimer
Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0
Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.
Kontakt :
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber