0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

08.10.20 Blockchain a umelá inteligencia ako technológie budúcnosti.

[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]Mnohí veria, že budúcnosť blockchainu a AI bude pravdepodobne vzájomne prepojená. Rovnako si veľa ľudí myslí, že budú medzi najvýznamnejšími technológiami nadchádzajúcich desaťročí. Z tohto dôvodu je dôležité bližšie sa pozrieť na to, ako môžu v budúcnosti interagovať.

Čo je umelá inteligencia (AI)?

Umelá inteligencia je schopnosť programu učiť sa. Je to tiež veda a inžinierstvo inteligentných počítačových programov. Tieto algoritmy dokážu porozumieť vzorcom a vyriešiť problémy pomocou veľkých súborov údajov a bez ľudských príkazov. Analyzujú externé vstupné údaje, učia sa z nich a tieto znalosti využívajú na dosahovanie konkrétnych cieľov plnením úloh. Na základnej úrovni existujú dva hlavné typy AI - „narrow AI“ a „strong AI“.

Narrow AI sa zameriava na konkrétne alebo obmedzené úlohy, ako je rozpoznávanie tváre, filtrovanie spamu alebo hranie šachu. Storng AI by na druhej strane dokázala namiesto jednej konkrétnej úlohy zvládnuť širokú škálu úloh. Mohlo by to potenciálne mať poznanie aj na ľudskej úrovni a bolo by schopné dokončiť každú intelektuálnu úlohu, ktorú by človek mohol tiež. Narrow AI dnes existuje, zatiaľ čo strong AI ešte musí vzniknúť, avšak veľa odborníkov si kladie otázku, či je to vôbec možné.

Synergia AI a blockchainu

Vylepšenia AI pre blockchain

Ťažba vyžaduje veľa výpočtovej sily a energie. Distribuované účtovné knihy obetujú účinnosť pre vlastnosti, ako sú nemennosť a odolnosť voči cenzúre. AI môže byť veľmi efektívna pri optimalizácii spotreby energie, čo by sa mohlo hodiť pri vylepšovaní ťažobných algoritmov.

Jedným z hlavných protiargumentov proti používaniu blockchainových systémov je extrémne vysoká energetická náročnosť. Požadované kryptoekonomické a bezpečnostné vlastnosti zavádzajú výpočtové úlohy, ktoré by inak neboli potrebné. Zníženie spotreby blockchainov s funkciou Proof of Work by bolo prospešné pre celé odvetvie a mohlo by podporiť bežné prijímanie blockchainov.

AI by tiež mohla optimalizovať úložné potreby blockchainov. Pretože história transakcií je uložená vo všetkých uzloch, môže sa veľkosť distribuovanej knihy rýchlo pridať až k veľkému množstvu. Ak sú vysoké požiadavky na úložisko, je vyššia aj bariéra vstupu, čo potenciálne znižuje decentralizáciu siete. AI by mohla zaviesť nové techniky delenia databázy, ktoré by zmenšili veľkosť blockchainu a zefektívnili ukladanie dát.

Decentralizovaná dátová ekonomika

Dáta sú čoraz cennejším majetkom, ktorý sa musí nielen bezpečne uchovávať, ale aj vymieňať. Efektívne systémy AI sú silne závislé na dátach, čo môžu blockchainy ukladať s extrémne vysokou mierou spoľahlivosti.

Blockchain je v podstate bezpečná distribuovaná databáza, ktorú zdieľajú všetci účastníci v sieti. Jeho údaje sú uložené v blokoch a každý blok je kryptograficky prepojený s predchádzajúcim. To neskutočne sťažuje úpravu uložených informácií bez toho, aby nejakým spôsobom uniesli konsenzus siete, napríklad prostredníctvom 51% útoku.

Cieľom decentralizovanej výmeny údajov je vytvoriť novú dátovú ekonomiku fungujúcu na vrchole blockchainov. Tieto výmeny umožnia ľahký a bezpečný prístup k údajom a úložisku pre kohokoľvek (alebo čokoľvek). Pri pripájaní k tejto dátovej ekonomike by mohli algoritmy AI používať väčšiu sadu externých vstupov a rýchlejšie sa učiť. Na týchto trhoch by navyše mohli byť vymieňané aj samotné algoritmy. Toto by ich urobilo prístupnejším pre širšie publikum a mohlo by to urýchliť ich rozvoj.

Decentralizovaná výmena dát má potenciál spôsobiť revolúciu v úložnom priestore dát. V zásade by mal ktokoľvek možnosť prenajať si miestne úložisko za poplatok (platený v tokenoch). Existujúci poskytovatelia služieb ukladania údajov by zase museli vylepšiť svoje služby, aby zostali konkurencieschopní.

Niektoré z týchto trhov s údajmi sú už funkčné, aj keď sú v ranom štádiu zrelosti. Motiváciou poskytovateľov dát a ukladacích zariadení k udržiavaniu vysokej integrity dát budú mať výhody aj systémy AI.

Decentralizované superpočítače

Výcvik AI nevyžaduje iba kvalitné dáta z ktorých sa algoritmy môžu učiť, ale aj veľa výpočtového výkonu. Algoritmy AI často používajú typ výpočtového systému známy ako umelá neurónová sieť (artificial neural network - ANN). ANN sa učia vykonávať úlohy na základe mnohých príkladov. Tieto ANN často vyžadujú veľkú výpočtovú silu, aby prešli cez milióny parametrov na vykonanie určenej úlohy.

Ak sa dajú údaje zdieľať v sieti blockchain, prečo by sa nemohol aj výpočtový výkon? V niektorých implementáciách blockchainu môžu používatelia efektívne požičiavať výpočtový výkon svojich strojov na trhu peer-to-peer (P2P) pre tých, ktorí sa snažia vykonávať zložité výpočty. Používatelia sú motivovaní poskytovať výpočtový výkon získavaním tokenov na oplátku.

Systémy umelej inteligencie by sa dali na týchto počítačových platformách trénovať oveľa efektívnejšie a so zníženými nákladmi. Zatiaľ čo prípady skorého použitia sa zaoberajú predovšetkým vykresľovaním 3D počítačovej grafiky, zameranie sa môže pomaly presunúť smerom k AI.

Pri vývoji týchto decentralizovaných aplikácií (DApps) môžu spoločnosti, ktoré poskytujú výpočtový výkon, zaznamenať príliv konkurencie. Tým, že používateľom umožníte získavať príjmy z prenájmu ich nečinného výpočtového výkonu, bude sa ich veľké množstvo využívať efektívnejšie. Teoreticky, keď sa nepoužíva, každý procesor alebo GPU na svete môže pracovať ako uzol v decentralizovanom superpočítači.

Lepšia auditovateľnosť rozhodnutí o AI

Pre človeka môžu byť rozhodnutia, ktoré urobia systémy AI, ťažko pochopiteľné. Tieto algoritmy môžu pracovať s takým množstvom údajov, že by bolo pre človeka prakticky nemožné vykonať audit a replikovať ich rozhodovací proces.

Ak sa rozhodnutia zaznamenávajú na základe každého údajového bodu, existuje zreteľná kontrolná stopa pre ľudí, ktorá by ich mohla skontrolovať, čo by mohlo zvýšiť dôveru v rozhodnutia prijímané algoritmami AI.

Prečítajte si aj : Správa blockchainu

Na záver

Ak tieto dve technológie dokážu naplniť svoj potenciál, nepochybne vytvoria trvalý dopad. Zatiaľ čo ich mnoho spoločností využíva osobitne, existuje niekoľko zaujímavých prípadov použitia, keď sa dajú kombinovať.

Keď sa obe technológie vyvinú ďalej, možno odhaliť viac inovácií prostredníctvom využitia blockchainovej technológie a AI súčasne. Potenciálne výsledky sa ťažko hodnotia, ale je celkom isté, že povedú k zlepšeniu v mnohých aspektoch našej ekonomiky.

Zdroje: academy.binance.com, bbvaopenmind.com, medium.com

 

Disclaimer

Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Mohlo by ťa zaujímať

cart