Qtum je verejná blockchainová platforma s otvoreným zdrojovým kódom postavená na sieti peer to peer a mechanizme Proof of Stake.
Využíva transakčný model Bitcoinu s pridanou flexibilitou inteligentných zmlúv. Projekt poskytuje celý rad zdrojov pre vývoj blockchainu a decentralizovaných aplikácií ako aj ekosystém viacerých peňaženiek.
Okrem využívania schopností globálneho fondu s otvoreným zdrojovým kódom tím Qtum spolupracuje s výskumníkmi na popredných univerzitách. Aplikácie Qtum spájajú blockchain so skutočným svetom a cieľom projektu je uspokojiť potreby podnikov poskytnutím vývojového prostredia priaznivého pre podnikanie a prispôsobených riešení blockchain pre podnikových klientov.
Qtum je softvér pre kryptomeny, ktorého cieľom je spojiť rôzne časti modelov dizajnu Bitcoinu a Etherea.
Je to, preto, že napriek niektorým všeobecným podobnostiam sa Bitcoin a Ethereum líšia v špecifikách toho, ako ich blockchainy fungujú a, ako zaznamenávajú a aktualizujú zostatky, ktoré majú používatelia.
Pokusom o dizajn, ktorý kombinuje jedinečné aspekty týchto dvoch sietí, si Qtum dáva za cieľ ponúknuť alternatívu k Ethereu, ktorá môže konkurovať v programovaní, pri zachovaní kompatibility s Bitcoinom a ponúka niečo ako najlepšie riešenie blockchainu z oboch svetov.
Aby dosiahol svoju ambicióznu víziu, tím Qtum upravil kód Bitcoinu, aby jeho užívatelia mohli na neho písať aplikácie pre inteligentné zmluvy podobné Ethereum.
Zjednodušene povedané, jeho základná vrstva kopíruje transakčný model Bitcoínu (UTXO), zatiaľ, čo ďalšia vrstva na vrchole funguje podobne, ako virtuálny stroj Ethereum (EVM), prvok, ktorý vykonáva svoje inteligentné zmluvy a decentralizované programy.
Rovnako, ako Ethereum aj Qtum postavil svoj vlastný virtuálny stroj, ktorý vývojárom umožňuje písať a spúšťať programy v rámci distribuovanej siete počítačov.
Úroveň abstrakcie účtu (AAL), podpisová technológia Qtum, je prvkom, ktorý umožňuje blockchainu Qtum komunikovať medzi týmito dvoma vrstvami.
Úpravou základného kódu bitcoinu pomocou sady nových príkazov umožňuje AAL vytváranie, vykonávanie a manipuláciu s inteligentnými zmluvami, ktoré fungujú viac ako v prípade Ethereum.
Nakoniec AAL aktualizuje knihu blockchainu potom, čo spracuje transakcie inteligentných zmlúv a každú transakciu pridá do nových blokov.
Na udržanie synchronizácie svojej siete používa Qtum variáciu konsenzu o proof-of-stake (PoS) nazývanú mutualized proof-of-stake (MPoS).
Aby uzly mohli validovať a spracovávať transakcie, musia vložiť QTUM do peňaženky. Na oplátku za overenie, spracovanie a zaznamenanie transakcií tieto uzly dostanú odmenu vo forme novo razeného QTUM spolu s transakčnými poplatkami (zaplatenými v QTUM) zahrnutými v bloku.
Každá nová odmena za blok je rovnomerne rozdelená medzi uzly produkujúce blok a deväť predchádzajúcich. Projekt tvrdí, že to znižuje pravdepodobnosť útoku maskovaním okamžitej čiastkovej odmeny od potenciálnych útočníkov.
Prečítajte si tiež: Sieťový efekt
V roku 2020 tím Qtum dokončil architektúru Neutronu, novo navrhnutého univerzálneho prekladača virtuálnych počítačov, ktorý funguje ako middleware pre balík vývoja softvéru.
Neutron bol vytvorený na preklad rôznych kódovacích jazykov VM do ľahko čitateľného rámca, ktorý môže blockchain Qtum spracovať. Toto je určené na zefektívnenie vykonávania inteligentných zmlúv a ich schopnosti aktualizovať, pričom sa Neutron stáva spojivovou vrstvou medzi blockchainmi s podporou inteligentných zmlúv.
Taktiež používa na inteligentné zmluvy programovací jazyk Rust, aby poskytol zvýšený výkon a bezpečnosť. Rozhranie aplikačného programovania Neutron tiež umožňuje vzájomnú komunikáciu rôznych vrstiev architektúry Qtum.
Middleware hrá zásadnú úlohu pri poskytovaní pokročilých funkcií pre protokoly nižšej úrovne, ako je sieťová vrstva, bloky a transakcie.
Spoločnosť Qtum využíva konsenzuálny mechanizmus Mutualized Proof of Stake. Toto je vylepšenie programu Proof of Stake 3.0, ktorý chráni pred útokmi s dvojnásobným vynaložením peňazí odmeňovaním účastníkov, ktorí vkladajú svoje mince dlhšie, než tých, ktorí nechávajú peňaženku offline.
MPoS tiež chráni pred útokmi nevyžiadanej pošty zdieľaním blokových odmien medzi uzlami produkujúcimi bloky a oneskorením platieb. Tí, ktorí pomôžu zaistiť sieť Qtum vkladom, budú odmenení inteligentnými zmluvnými poplatkami za gas, transakčnými poplatkami za QTUM a novo razeným QTUM. Na vklad nie je potrebné žiadne minimálne množstvo QTUM, ale väčšie množstvo vsadených mincí s väčšou pravdepodobnosťou vyhrá blokové odmeny.
Časy Qtum patria k najrýchlejším, a to približne každých 32 sekúnd pri 70 transakciách za sekundu pričom odmeny za bloky sú každé štyri roky polovičné, podobne ako v prípade Bitcoinu.
Držitelia QTUM môžu používať poplatky za transakcie (nazývané poplatky za gas) za inteligentné zmluvy alebo prevody QTUM. Používatelia môžu tiež nasadiť QTUM a hlasovať o úpravách siete prostredníctvom systému riadenia reťazca Qtum, Decentralized Governance Protocol (DGP).
Qtum umožňuje držiteľom tokenov vkladať svoje mince do siete na overovanie transakcií a blokov produktov. Stakeri majú potenciál dostávať blokové odmeny (známe ako odmeny za vklad alebo infláciu) výmenou za uzamknutie ich tokenov v protokole.
Spoločnosť Qtum implementovala systém riadenia v reťazci, ktorý nazýva Protokol decentralizovaného riadenia (DGP), na vykonávanie zmien konkrétnych parametrov siete.
Tieto parametre spadajúce do pôsobnosti DGP zahŕňajú veľkosť bloku a základné náklady na poplatky za gas. Účastníci nesú zodpovednosť za schválenie týchto úprav pomocou svojich tokenov QTUM buď, ako prejav podpory alebo nespokojnosti s návrhom.
DGP bude môcť vydávať schválené zmeny prostredníctvom softvéru (kedykoľvek je to možné), čím sa zabráni akýmkoľvek prerušeniam siete, ktoré sa často vyskytujú počas inovácií na hard forku.
Významnejšie inovácie, ktoré by si vyžadovali implementáciu hard forku, by namiesto toho prešli procesom riadenia mimo reťazca spoločnosti Qtum.
Proces DGP má štyri kroky:
Spoločnosť Qtum vytvorila prvý blockchain Proof of Stake, ktorý používa transakčný model UTXO s pridanou funkciou inteligentných zmlúv. Cieľom projektu je spojiť bezpečnosť Bitcoinu s funkčnosťou Etherea, a to všetko s využitím efektívnejšieho konsenzuálneho mechanizmu Proof of Stake (MPoS).
Unikátna aplikácia technológií Decentralized Governance Protocol a Account Abstraction Layer je to, čo umožňuje tento pragmatický prístup k návrhu a poskytuje výkonnostnú výhodu oproti iným blockchainom.
Pri určovaní poplatku zaplateného ťažiarom považuje Qtum bitcoinový blockchain za nedostatočný, pretože sa spolieha iba na veľkosť transakcie. Projekt, ako taký prijíma gas model Etherea, pretože umožňuje vrátenie nevyužitého plynu po transakcii.
Spoločnosť Qtum však očakáva, že cena za gas sa bude výrazne líšiť od ceny Etherea a vytvorí model poplatkov na voľnom trhu, v ktorom môžu ťažiari aj používatelia optimalizovať.
Zdroje: https://www.kraken.com/en-us/learn/what-is-qtum , https://www.gemini.com/cryptopedia/qtum-crypto-and-blockchain-evm , https://kriptomat.io/qtum/ , https://messari.io/asset/qtum/profile
Disclaimer
Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0
Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.
Kontakt :
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Twitter : https://twitter.com/Trader_20_
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber