0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

08.08.20 Mimblewimble protokol

[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]Pojem „Mimblewimble“ je v krypto komunite v poslednom čase trendom. Ak ste fanúšikom Harryho Pottera, pravdepodobne ste narazili na toto slovo. Mimblewimble je kliatba na viazanie jazyka, ktorá viaže jazyk cieľového jazyka, aby im zabránila hovoriť o konkrétnej téme alebo predmete. A v krypto svete je to názov protokolu.

Čo je Mimblewimble?

Testovaná po desaťročia, Mimblewimble používa kryptografiu s eliptickou krivkou, ktorá vyžaduje menšie kľúče ako iné typy kryptografie. V sieti, ktorá používa protokol Mimblewimble, nie sú na blockchaine žiadne adresy a sieťové úložisko údajov je vysoko efektívne.

Mimblewimble potrebuje asi 10% požiadaviek na ukladanie údajov v bitcoinovej sieti. Vďaka tomu je Mimblewimble vysoko škálovateľný na ukladanie blockchainu, podstatne rýchlejší a menej centralizovaný. Okrem toho povaha protokolu umožňuje súkromné transakcie, ktoré sú vysoko anonymné.

Zrodenie Mimblewimble

Mimblewimble whitepaper bol prvýkrát publikovaný v júli 2016 vo výskumnom kanáli Bitcoinu pod anonymným menom autora Tom Elvis Judisor.

Čoskoro po zverejnení whitepaper-u, koncom roku 2016, začal ďalší anonymný užívateľ s pseudonymom „Ignotus Peverell“ s projektom na Gitub-e s použitím protokolu Mimblewimble. Tento projekt sa nazýva Grin, ktorý vydal svoju sieť 15. januára 2019. Odvtedy už bola vydaná ďalšia implementácia Mimblewimble, Beam, o ktorých si povieme ďalej v článku.

Ako protokol funguje?

Aby sme pochopili Mimblewimble, najprv musíme vysvetliť bitcoinový UTXO (nevyčerpaný transakčný výstup) model. Ak platíte fiat peniazmi, použijeme príklad Alice a Bob uvedený nižšie. Ak Alice dá Bobovi 1 USD, bude to vyzerať takto:

Alice: - 1 USD
Bob: + 1 USD

V bitcoinovej sieti to nie je to isté. Transakcie BTC sa vykonávajú z niekoľkých vstupov a výstupov, ktoré prechádzajú z odosielateľa na prijímateľa. Ak ste skontrolovali svoje nedávne bitcoinové transakcie, pravdepodobne ste videli vstupy aj výstupy na webovej stránke prieskumníka blockchainu.

Bitcoin teda funguje nasledovne: Alice chce poslať 1 BTC Bobovi. Namiesto toho, aby sa iba odpočítal jeden BTC z Alicinej peňaženky, sieť zoskupuje viac vstupov z predchádzajúcich transakcií BTC, ktoré boli poslané Alice na vyrovnanie jednej mince, ktorú Alice posiela Bobovi. Preto by táto bitcoinová transakcia mohla vyzerať takto:

Alice: - (0,1 + 0,25 + 0,35 + 0,3) BTC, kde A + B + C + D sú všetky vstupy, ktoré boli zhromaždené
Bob: + 1 BTC

V tomto príklade bola Alice 1 BTC zložená zo štyroch vstupov. V bitcoinovej sieti sú však prípady, keď jedna transakcia má stovky vstupov. Okrem toho, ak je súčet vstupov väčší ako suma transakcie, prevod vytvorí ďalší výstup. Týmto spôsobom bude prvý výstup obsahovať presnú čiastku, ktorá pôjde prijímateľovi a zvyšok sa vráti odosielateľovi. Pretože každá transakcia musí byť podpísaná pomocou softvéru peňaženky, čiže sieť musí spracovávať veľa údajov. Tento proces je vysoko neefektívny.

Dôverné transakcie

Ako už bolo uvedené, v protokole sa navrhuje oveľa účinnejší systém, ktorý eliminuje vstupy a výstupy. Model UTXO je nahradený jednou multisignatúrou pre všetky vstupy a výstupy, ktoré sa nazývajú dôverné transakcie. Ak chce Alice poslať Bobovi napríklad BTC, Alice aj Bob vytvoria multisignatívny kľúč, ktorý sa používa na overenie transakcie.

Dôverné transakcie využívajú systém záväzkov Pedersen; nie sú tam žiadne adresy. Namiesto toho strany zdieľajú tzv. blinding alebo zaslepujúci faktor. Tento faktor šifruje vstupy aj výstupy transakcie spolu s verejnými a súkromnými kľúčmi oboch strán. Tento zaslepujúci faktor je zdieľaný ako tajomstvo medzi dvoma stranami, ktoré sa zúčastnili na transakcii. Z dôvodu zaslepujúceho faktora nahrádzajúceho adresy iba tieto dve strany vedia, že sa zúčastnili na transakcii. To udržuje súkromie siete na vysokej úrovni.

Schéma Pedersenovej väzby funguje takto: Celé uzly odpočítajú šifrované množstvá od vstupov aj výstupov, čím sa vytvorí vyvážená rovnica, ktorá dokazuje, že zo vzduchu neboli vyrobené žiadne mince. A počas celého procesu uzol nepozná skutočnú sumu transakcie.

Jediným overením, ktoré je potrebné v protokole Mimblewimble, je skontrolovať, či sa nevytvorili žiadne nové mince a či strany zúčastňujúce sa na transakcii majú vlastníctvo svojich kľúčov. Oba procesy overovania používajú faktor zaslepenia na udržanie hodnoty transakcie v súkromí. Napríklad máme tento postup:

1.)  5 + 5 = 10 - 5 + 5 - 10 = 0
Uvedený jednoduchý príklad ukazuje, že sa nevytvorili žiadne nové mince, čo naznačuje, že čistý zostatok je nulový.

2.)  5 (10) 5 (10) = 10 (10)
K tomuto výpočtu sa pridá tajné číslo (10) - zaslepujúci faktor, ktorý sa vynásobí všetkými premennými. Používa sa na zakrytie pôvodných hodnôt.

3.)  50 + 50 = 100
V tejto rovnici tak zaslepujúci faktor - ktorý bol 10 v druhej rovnici, ako aj hodnoty zostávajú súkromné, zatiaľ čo ostatným umožňujú overiť, či sa pri tejto transakcii nevytvorili žiadne nové mince.

V Mimblewimble je zaslepujúcim faktorom kombinácia verejných a súkromných kľúčov. Týmto spôsobom môžu strany okrem dokazovania, že sa nevytvorili žiadne nové mince, dokázať, že sú vlastníkmi ich kľúčov.

Strany transakcie dostanú na konci transakcie hlavičku viacerých podpisov. Táto viaczápisová hlavička pozostáva zo všetkých vstupov a výstupov zo zlúčených transakcií.

Cut-Through

Dôležitou črtou Mimblewimble z hľadiska škálovateľnosti je „Cut Through“. Jeden blok pozostáva zo stoviek transakcií, ako aj z množstva informácií, ktoré je potrebné uložiť do blockchainu. Tieto bloky však môžu byť komprimované pomocou funkcie Cut Through Mimblewimble, pretože veľká časť informácií môže byť z blokov odstránená bez toho, aby sa tým ohrozilo zabezpečenie blockchainu.

Tu je jednoduchý príklad:

Alice pošle 1 BTC Bobovi.
Bob pošle 1 BTC Charlesovi.

V tomto prípade má typický blok dva UTXO. Prvý UTXO bude držať vstup pre 1 BTC, ktorý refektuje, ako sa dostal k Alice. Výstup pre prvý UTXO je výsledkom transakcie, ktorá overuje, že BTC je teraz vo vlastníctve Boba. Druhý UTXO pozostáva z výstupu prvého UTXO, ktorý je teraz vstupom druhého UTXO a výstupu druhej transakcie pre Charlesa.

To znamená, že Mimblewimble eliminuje výstup prvej transakcie a vstup druhej transakcie. Takže budeme mať iba jeden vstup a jeden výstup, ktorý overí, ako Alice získala tento 1 BTC a ako Charles dostal ich 1 BTC, namiesto toho, aby mal každý dva.

Toto skomprimuje veľkosť blockchainu, vďaka čomu je Mimblewimble oveľa jednoduchší, pokiaľ ide o ukladanie údajov.

Grin a Beam vs. Zcash, Monero, Dash

Od 16. januára 2019 implementovali dve mince odolné voči ASIC protokol Mimblewimble. Grin sa vyvíjal od konca roka 2016. Vývojári uviedli mainnet sieť do prevádzky 15. januára 2019. Spoločnosť Beam má tiež existujúci mainnet.

Aj keď tieto dve mince používajú rovnaký protokol Mimblewimble, majú veľké rozdiely. Beam má podnikovú štruktúru; spoločnosť získala finančné prostriedky VC a najala vývojový tím, ktorý im umožnil vyhrať preteky v časovom vývoji proti Grin. Nadácia Beam sa spolieha na to, že časť bloku odmeňuje podporu rozvoja siete. V roku 2019 sa spoločnosť Beam zmenila z podnikovej štruktúry na skutočnú neziskovú nadáciu. Na druhej strane, Grin má šturktúru, ktorá je podobná cyberpunkovej ideológii, ktorá posilňuje decentralizáciu založenú na komunite. Neexistuje žiadna organizácia ICO a vývojári sú dobrovoľníci.

Obe mince sa líšia v použiteľnosti a tiež v publiku. Pokiaľ ide o prípady použitia kryptomeny, má Beam profesionálnejší postoj. Tím vytvoril jednoduché rozhranie peňaženky, ktorého cieľom je byť užívateľsky prívetivé, s implementáciami pre rôzne operačné systémy vrátane Mac, Windows a Linux. Týmto spôsobom má obyčajný kryptografický nadšenec prístup k blockchainu Beam. Na druhú stranu, Grin nie je tak užívateľsky prívetivý, pretože pre mince ponúka iba peňaženku príkazového riadku, ktorá je prístupnejšia pre technických používateľov.

Rozdiely

Grin používa programovací jazyk Rust, zatiaľ čo Beam bol programovaný v C ++. Zatiaľ čo cieľom spoločnosti Beam je použitie ako anonymného ukladania hodnoty, vývojári spoločnosti Grin tvrdia, že Grin by sa mal používať ako „mena“ namiesto ukladania hodnoty.

Pokiaľ ide o ťažbu, obe kryptomeny používajú modifikované verzie algoritmu Equihash. Aj keď sú obe mince odolné voči ASIC, ich ciele sú odlišné. Napríklad Grin sa usiluje o úplnú implementáciu svojej verzie Equihash (Cuckoo Cycle).

Teraz sa pozrime, ako sa tieto dve mince porovnávajú s tromi najobľúbenejšími privatnými kryptomenami: Zcash, Monero a Dash. Spoločnosť Zcash, založená spoločnosťou Zoko Wilcox, je ďalšou kryptomenou, ktorá ponúka seriózne riešenie v oblasti ochrany súkromia vo forme zk-SNARK. Funguje to tak, že sa šifrujú transakčné údaje a potom overujú, či sú tieto údaje presné, bez toho aby museli odhaliť akékoľvek informácie. Takáto technológia sa rýchlo ukazuje ako životaschopné riešenie otázky súkromia.

Pravdepodobne najznámejšia kryptomena v oblasti súkromia je Monero projekt, ktorý využíva niekoľko technológií, aby svojim používateľom poskytoval zvýšenú úroveň transakčného súkromia. Medzi tieto technológie patria: tajné adresy, dôverné dôverné transakcie (RingCT) a kruhové (ring) podpisy. Napríklad Ringt CT funguje tak, že skrýva hodnotu prostriedkov, ktoré sa prevádzajú na blockchaine, pomocou kryptografického dôkazu. Čistým výsledkom úsilia spoločnosti Monero je kryptomena, ktorá používateľom poskytuje skutočnú anonymitu.

Dash je ďalšia kryptomena, ktorá ponúka pokročilé funkcie ochrany osobných údajov. Prostredníctvom funkcie PrivateSend môžu používatelia kombinovať finančné prostriedky s ostatnými v sieti, a preto je pre tretiu stranu ťažké určiť, odkiaľ finančné prostriedky pochádzajú. Masternody, ktoré pracujú v sieti Dash, vedú proces miešania mincí.

Prečítajte si aj : Čo je sharding?

Výhody Mimblewimble

Veľkosť blockchainu - Ako už bolo uvedené, Mimblewimble umožňuje kompresiu údajov, čím sa znižuje celková veľkosť blockchainu. Uzly dokážu oveľa rýchlejšie overiť históriu transakcií pomocou podstatne menších zdrojov. Okrem toho je pre nové uzly jednoduchšie sťahovať a synchronizovať sa s blockchainom MW. Znížené náklady na pripojenie k sieti a prevádzku uzla môžu nakoniec viesť k diverzifikovanejšej a distribuovanej komunite, ktorá by pravdepodobne znížila centralizáciu ťažby bežnej v mnohých PoW blockchainoch.

Škálovateľnosť - Mimblewimble sa nakoniec môže použiť ako vedľajšie riešenie, ktoré by sa mohlo pripojiť k Bitcoinu alebo inému rodičovskému reťazcu. Návrh MW môže tiež zlepšiť výkon platobných kanálov, napríklad kanálov používaných sieťou Lightning Network.

Súkromie - Odstránenie Bitcoinového systému skriptovania v kombinácii s použitím dôverných transakcií prináša vysokú úroveň ochrany súkromia používateľov a zatemňuje podrobnosti transakcií. Okrem toho mince, ktoré sú založené na blockchainoch Mimblewimble, sa môžu považovať za vymeniteľné. Vlastnosť zameniteľnosti je to, čo robí každú jednotku mince zameniteľnou s akoukoľvek inou jednotkou tej istej mince (sú nerozoznateľné).

Obmedzenia

Priepustnosť transakcie - Dôverné transakcie majú tendenciu výrazne znižovať priechodnosť transakcií v dôsledku väčšej veľkosti údajov. Napriek tomu môžeme povedať, že kompaktná veľkosť MW vyrovnáva obmedzenie TPS (transakcie za sekundu) spôsobené dôvernými transakciami. Je tiež potrebné poznamenať, že priepustnosť transakcie závisí od iných faktorov, ako je veľkosť bloku a frekvencia.

Nie je kvantovo odolný - Všeobecne možno povedať, že protokol Mimblewimble nie je odolný voči kvantovým počítačom, pretože sa spolieha na relatívne jednoduché vlastnosti digitálnych podpisov. Zrelý kvantový počítač je však stále desaťročia vzdialený a kryptomeny využívajúce Mimblewimble pravdepodobne nájdu spôsoby, ako v nasledujúcich rokoch zabrániť kvantovým útokom. V skutočnosti sa s niektorými riešeniami už experimentuje (napr. Switch Commitments).

Zdroje: cryptopotato.com, mycryptopedia.com, medium.com, academy.binance.com

Disclaimer

Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Mohlo by ťa zaujímať

cart