0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

08.05.21 Compound Finance

[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]Compund Finance je miesto, kde môžete vy požičiavať alebo si požičiavať kryptomeny. Potrebujete iba peňaženku Ethereum, nejaké prostriedky a hneď si môžete požičať alebo zarobiť úroky. Dodanie aktív je celkom jednoduché a vaše prostriedky nikdy nedrží žiadna tretia strana. Zaujíma vás, ako to funguje? Čítajte ďalej.

Úvod

Pôžičky v oblasti decentralizovaného financovania (DeFi) nikdy neboli jednoduchšie. Spoločnosť Compound Finance bola jedným z popredných protokolov na požičiavanie kryptomien v priestore DeFi. V istom zmysle je Compound sporiaci účet, na ktorom môžete zarábať úroky bez toho, aby ste museli svojimi prostriedkami dôverovať tretej strane.

Užívateľský zážitok je celkom plynulý a protokol bol istý čas testovaný v praxi. Mnoho yield farmárov s výnosmi navyše používa Compound na vypožičanie aktív a ich dodanie do ďalších protokolov DeFi.

Čo je to Compund Finance?

Compound Finance je DeFi úverový protokol. Z technického hľadiska je to algoritmický protokol peňažného trhu. Mohli by ste ho považovať za otvorené trhovisko pre peniaze. Umožňuje používateľom vkladať kryptomeny a získavať na nich úroky alebo si voči nim požičiavať ďalšie kryptomeny. Využíva inteligentné zmluvy, ktoré automatizujú ukladanie a správu kapitálu pridávaného na platformu.

Každý používateľ sa môže pripojiť k službe Compound a získavať úroky pomocou peňaženky Web 3.0, napríklad Metamask. To je dôvod, prečo je Compound protokol bez povolení. Znamená to, že ktokoľvek s kryptomenovou peňaženkou a pripojením na internet s ňou môže voľne komunikovať.

Prečo je Compound užitočný? Dodávatelia a dlžníci nemusia rokovať o podmienkach, ako by to bolo v tradičnejšom prostredí. Obe strany priamo komunikujú s protokolom, ktorý sa zaoberá kolaterálom a úrokovými sadzbami. Žiadna protistrana nedrží finančné prostriedky, pretože aktíva sú držané v inteligentných zmluvách nazývaných fondy likvidity.

Úrokové sadzby za dodávky a pôžičky v Compound sa upravujú algoritmicky. To znamená, že protokol Compound ich automaticky upravuje na základe ponuky a dopytu. Držitelia tokenov COMP majú navyše oprávnenie vykonávať úpravy úrokových sadzieb.

Prečítajte si aj : PancakeSwap

Ako funguje Compund Finance?

Pozície (dodávané aktíva) sú sledované v tokenoch nazývaných cTokens, natívne tokeny Compound. cTokeny sú tokeny ERC-20, ktoré predstavujú nároky na časť fondu aktív.

Napríklad, ak vložíte ETH do Compound, prevedie sa to na cETH. Ak vložíte DAI stablecoin, prevedie sa to na cDAI. Ak vložíte viac mincí, každá z nich získa úrok na základe svojich individuálnych úrokových sadzieb. Inými slovami, cDAI získa úrokovú sadzbu cDAI a cETH úrokovú sadzbu cETH.

cTokeny je možné uplatniť za časť fondu, ktorú zastupujú, vďaka čomu sú dodávané aktíva k dispozícii v pripojenej peňaženke. Keď peňažný trh získava úroky (zvyšuje sa požičiavanie), cTokens získavajú úroky a stávajú sa konvertibilnými na väčšiu časť podkladového aktíva. To v podstate znamená, že zarábanie úrokov na Compounde je jednoducho držanie tokenov ERC-20.

Proces sa začína pripojením používateľov k ich peňaženke s povoleným Web 3.0, ako je napríklad už spomínaný Metamask. Potom si môžu vybrať ľubovoľný asset na odomknutie práce s ním. Ak je asset odomknutý, môžete si ho požičať alebo požičiavať ho.

Poskytovanie pôžičiek je celkom jednoduché. Odomknete token, pre ktorý chcete dodať likviditu a podpíšte transakciu prostredníctvom svojej peňaženky, aby ste začali dodávať kapitál. Aktívum sa okamžite pridá do fondu a začne sa o neho zaujímať v reálnom čase. To je prípad, keď sa aktíva konvertujú na cTokens.

Požičiavanie je o niečo komplikovanejšie. Po prvé, používatelia vkladajú finančné prostriedky (záruky) na krytie svojej pôžičky. Na oplátku získajú „výpožiciavacu silu“, ktorú si musia požičať v Compound. Každé aktívum, ktoré je k dispozícii na dodanie, pridá iné množstvo výpožičnej sily. Používatelia si potom môžu požičať podľa toho, koľko požičiavajú.

Podobne ako mnoho iných projektov DeFi, aj spoločnosť Compound pracuje s konceptom nadmerného zabezpečenia kolateralizácie. To znamená, že dlžníci musia poskytnúť väčšiu hodnotu, ako si chcú požičať, aby sa vyhli likvidácii.

Stojí za zmienku, že každé aktívum má jedinečnú ročnú percentuálnu mieru výpožičiek a dodávok (APR). Pretože úrokové sadzby pôžičiek a ponuky sa upravujú na základe ponuky a dopytu, každé aktívum bude mať jedinečnú úrokovú sadzbu tak pre pôžičky, ako aj pre požičiavanie. Ako sme už spomenuli, každé aktívum bude mať odlišné úrokové sadzby.

Ako funguje riadenie Compound?

Compound začala ako spoločnosť založená Robertom Leshnerom a financovaná rizikovým kapitálom. Správa a riadenie spoločnosti Compound Finance sa však vďaka tokenu COMP postupne decentralizuje. Token oprávňuje držiteľov tokenov na poplatky a práva na správu v rámci protokolu.

Držitelia tokenov môžu ako také vykonávať zmeny v protokole prostredníctvom vylepšovacích návrhov a hlasovania na reťazci. Každý token predstavuje jeden hlas a držitelia môžu hlasovať o návrhoch. V budúcnosti môže byť protokol úplne riadený držiteľmi tokenov COMP.

Aké sú niektoré z najbežnejších problémov, o ktorých hlasujú držitelia COMP?

  • Aký cToken trh sa zalistuje.
  • Úrokové sadzby a požadované zabezpečenie pre každé aktívum.
  • Aké blockchainové oracles použiť.

Výhody a nevýhody Compound Finance

Zarábanie úrokov je jednoduchý prípad použitia a používateľská skúsenosť spoločnosti Compound je pre začiatočníkov celkom príjemná. Rovnako môže byť tiež dobrým spôsobom pre pokročilejších obchodníkov, ako zvýšiť pákový efekt na pozíciu.

Napríklad povedzme, že obchodník má ETH a ten dodá tento ETH protokolu Compound. Potom si požičia USDT voči ETH, ktoré poskytol a kúpi s nimi ďalšie ETH. Ak cena ETH stúpne a dosiahnuté zisky sú väčšie ako úroky zaplatené za vypožičanie, vytvára zisk.

To však tiež zvyšuje riziká. Ak cena ETH klesne, budú musieť požičanú sumu splácať aj s úrokmi a ETH, ktoré vložili ako zábezpeku, by mohlo byť zlikvidované.

Aké sú ďalšie riziká? Compound bol auditovaný spoločnosťami ako Trail of Bits a OpenZeppelin. Aj keď sa tieto všeobecne považujú za renomované audítorské spoločnosti, rôzne chyby zabezpečenia môžu priniesť neočakávané problémy a sú súčasťou každého softvéru.

Pred odoslaním finančných prostriedkov do inteligentnej zmluvy by ste mali starostlivo zvážiť všetky riziká. Ale bez ohľadu na typ finančného produktu by ste nikdy nemali riskovať viac finančných prostriedkov, ako si môžete dovoliť stratiť.

Na záver

Spoločnosť Compound je jedným z najpopulárnejších úverových a pôžičkových riešení v DeFi priestore. Pretože mnoho ďalších produktov integruje inteligentné kontrakty do svojich aplikácií, Compound je neoddeliteľnou súčasťou ekosystému DeFi.

Len čo bude správa plne decentralizovaná, mohla by si spoločnosť Compound posilniť svoje miesto v DeFi ako jednom z hlavných protokolov peňažného trhu.

Zdroje: academy.binance.com, compound.finance, investopedia.com, defipulse.com

 

Disclaimer

Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Mohlo by ťa zaujímať

cart