0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

07.11.20 Čo je Tor?

[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]Internet, ktorý používate na čítanie tohto článku, nie je ani zďaleka súkromný. Pozorovatelia môžu zistiť, kde ste a pomocou vecí, ako sú súbory cookie alebo odtlačky prstov zariadení, môžu zhromaždiť prekvapivé množstvo informácií o vašich online zvykoch. S tým by ste mohli byť v poriadku. Nie všetci však zdieľajú tento sentiment. V tomto článku sa pozrieme na Tor, nástroj, ktorý oceňujú svetoví aktivisti na ochranu súkromia.

Čo je Tor?

Tor (The Onion Router) je technológia na ochranu vašej online aktivity pred odpočúvaním. Pri odovzdávaní vašich správ na server, s ktorým chcete komunikovať sa spolieha na distribuovanú sieť podobných zariadení.

Kvôli štruktúre siete server nevie kto ste, teda iba ak sa prihlásite. Váš poskytovateľ internetových služieb (ISP) vidí, že používate Tor, ale nemá ako vedieť, čo prehliadate.

Anonymita Tor sa dosahuje pomocou niečoho, čo sa nazýva onion routing. Zašifrovaním svojej komunikácie a jej „odražaním“ okolo siete uzlov sem a tam nikto nedokáže zistiť odkiaľ pochádza.

Ako funguje onion routing?

Poďme si na túto otázku odpovedať ďalšou otázkou - čo môže mať onion (cibuľa) spoločné so súkromím?

Ako sa ukázalo, rovnako ako cibuľa aj pakety, ktoré odosielate cez sieť Tor majú vrstvy. Vezmete svoju správu a zašifrujete ju, aby ste vytvorili prvú vrstvu. Potom vezmete túto zabalenú správu a pridáte ďalšiu vrstvu. Tentokrát ju však zašifrujete iným kľúčom. Urobíte to tretíkrát (opäť s iným kľúčom) a skončíte s niečím, čo štrukturálne pripomína "kryptografickú cibuľu".

Ak by sa niekto chcel dostať k jadru našej cibule, musel by byť schopný dešifrovať všetky tri vrstvy. Pre naše účely zabezpečujeme, aby to nemohla urobiť žiadna osoba. Vyberieme troch kolegov v sieti (nazvime ich Alice, Bob a Carol). Používame tri kľúče, ale každý môže poznať iba jeden.

Predtým, ako sa správa dostane do svojho koncového bodu, bude najskôr odoslaná Alici, potom Bobovi a nakoniec Carol, ktorá slúži ako výstupný uzol.

Prečítajte si aj : Šifrovanie typu end-to-end

Carol je posledná osoba, ktorá prijíma cibuľu, takže sme našu správu najskôr zašifrovali kľúčom, ktorý pozná. Bob je v strede, takže zašifrujeme naše údaje kľúčom, ktorý pozná on. Ale predtým pridáme trochu informácií, ktoré Bobovi povedia, kam potrebuje údaje odoslať (Carol). Nakoniec všetky tieto informácie (a inštrukcie na odoslanie paketu Bobovi) zabalíme pomocou kľúča, ktorý pozná Alice.

Okrem smerovania cibule (onion routing) nevidíte ostatných príjemcov. Všetci ste v rôznych miestnostiach, ale balík môžete prejsť otvormi v stenách. Vyrobíte balík. Vonkajší obal má štítok s nápisom „Alice“, čo znamená, že ho môže otvoriť iba ona. Podáte ho otvorom v stene.

Alica odtrhne vrstvu. Vidí, že ďalším príjemcom je Bob a tak ho podáva ďalším otvorom v stene. Zlúpne vrstvu a dá ju Carol. Keď sa k nej dostane, rozbalí ju a nájde správu - pošlite mi nejaký kvalitný obsah z Trader 2.0.Kurzy mensi

Carol vytlačí článok, potom ho zabalí do svojho papiera a odovzdá ho späť Bobovi, ktorý ho zabalí do svojho. Nakoniec to Alice zabalí do tretej vrstvy a dá vám ju a teraz môžete rozbaliť všetky tri vrstvy. Netrvalo dlho a užívate si niektorý z najlepších obsahov kryptomien.

Tor je iba jedna implementácia routing onion a je udržiavaný prostredníctvom Tor Project. Nie je dôvod sa obmedzovať, ak by ste chceli, mohli by ste mať protokol s niekoľkými vrstvami šifrovania.

Za ďalší hop sa však účtuje cena. Ak ste niekedy používali prehliadač Tor, určite ste si všimli, že je podstatne pomalší ako váš bežný prehliadač. To dáva zmysel, pretože nekomunikujete priamo so serverom. Informácie idú spletitou cestou k cieľu a musia sa meniť na každom kroku.

Čím viac hopov máte, tým dlhšie bude trvať komunikácia. Tri sú považované za dostatočne súkromné. Je potrebné poznamenať, že výstupný uzol, Carol, je schopný vidieť, čo odosielate na server, pokiaľ nie je šifrovaný (pomocou protokolu HTTPS). Ak odovzdávate poverenia (e-mail, heslo) v čistom texte, môžete tak zničiť všetky výhody ochrany súkromia.

Prečo používať Tor?

Tor je pre mnohých synonymom trhov s drogami, zbraňami a iným nezákonným tovarom a službami. Popri ďalších technológiách zvyšujúcich ochranu súkromia ako sú kryptomeny, služby onion a kryptografia verejných kľúčov, umožňuje Tor používateľom komunikovať s vysokou mierou dôvernosti.

Svojím spôsobom je použitie Tor zločincami vzrušujúcou podporou systému. Ak sloboda niekoho závisí od jeho súkromia, potom sú jeho nástroje pravdepodobne vhodné na daný účel. Mohli by ste byť informátorom na úteku z troch vlád. Alebo môžete byť priemerným človekom, ktorý jednoducho nechce, aby váš poskytovateľ internetových služieb sliedil do vašich rozhovorov s priateľmi a rodinou. Na tom nezáleží. Technológie ako Tor sú agnostické nástroje na zlepšenie súkromia všetkých

 

To neznamená, že Tor neprestrielný. Ak neviete, čo robíte, môžete ľahko prezradiť osobné informácie. Mohli by vás profilovať aj také veci, ako je JavaScript, ale rozšírenia prehľadávača, ktoré ho blokujú, vám môžu pomôcť vyhnúť sa tejto nástrahe.

Tor a onion routing všeobecne sú neoddeliteľnými súčasťami digitálneho súkromia. Získanie úplnej anonymity online je prakticky nemožné, ale jednoduchým stiahnutím si môžu používatelia vychutnať prehliadanie bez zvedavých očí. Takéto nástroje majú zásadný význam pre obchádzanie cenzúry a ochranu vášho základného práva na súkromie.

Zdroje: academy.binance.com, en.wikipedia.com, torproject.org

 

Disclaimer

Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Mohlo by ťa zaujímať

cart