0
 0,00 0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

07.09.21 Veľký deň pre Salvádor - je však veľký aj pre Bitcoin?

Kryptomenový svet sa dnes dočká jednej z najväčších noviniek, ktoré si pre ňu rok 2021 pripravil. A to vieme povedať takmer s určitosťou, keďže sa zákon, ktorý robí z Bitcoinu oficiálne platidlo v Salvádore oficiálne dostáva do platnosti práve dnes, 7.septembra 2021. A hoci sa môže zdať, že ide o významný míľnik aj pre Salvádor aj pre Bitcoin, tak sa nájde hneď niekoľko argumentov, ktoré stoja proti tomuto kroku.

Základné informácie na úvod

Pokiaľ by sa náhodou stalo, že netušíte, čo sa s Bitcoinom a Salvádorom stalo, tak na úvod máme krátke zhrnutie. V júni tohto roku vystúpil na Bitcoin Miami Conference 2021  kryptomenový podnikateľ a vizionár Jack Mallers (tvorca a CEO Zap), ktorý vo videu s prezidentom Salvádoru Nayibom Bukelem oznámil, že daná krajina plánuje Bitcoinu prijať za zákonnú menu.

To sa aj krátko na to stalo, keď 8.júna vláda v krajine schválila zákon, ktorý robí z Bitcoinu oficiálne platidlo. Spolu s dolárom by tak mal patriť Bitcoin medzi platobné možnosti v celej krajine. Od daného momentu sa krajina nielen vo veľkom pripravuje na tento krok, ktorý má nastať dnes, ale takisto sme aj svedkami zmiešaných reakcií na daný krok.

Prečítajte si tiež: Sorare: Spojenie športu a NFT

Zatiaľ čo podpora kryptomenovej komunity je obrovská (ale nie absolútna, čo si viac priblížime na konci článku), tak inštitúcie ako Medzinárodný menový fond či Svetová banka sú jasne proti tomuto kroku. Dokonca sa vyjadrili, že neplánujú Salvádoru s adopciou či implementáciou Bitcoinu nijako pomôcť a dokonca pohrozili možnými sankciami.

Napriek tomu sa ale prezident danej krajiny neustále snaží nielen zverejňovať dodatočné informácie ku danému zákonu, ale takisto pridáva aj aktuálne novinky o tom, ako sa krajina pripravuje na tento krok. Veľa z daných informácii viete napríklad nájsť priamo na jeho Twitteri.

Salvádor nakúpil 400 bitcoinov – nejasností je ale stále veľa

A ňom napríklad viete nájsť aj informácie o tom, že Salvádor aktuálne nakúpil 400 bitcoinov. Stalo sa tak včera podvečer a dnes nadránom, pričom je viac ako možné, že v najbližších hodinách príde ku dodatočným nákupom. Aj o tom informoval Nayib Bukele s tým, že povedal, že tieto nákupy majú byť súčasťou nového Bitcoin Fondu, ktorý má mať výšku až 150 miliónov dolárov. Aktuálne má však Salvádor držať v BTC iba niečo cez 20 miliónov dolárov. To, či má byť Bitcoin Fond v plnej hodnote pripravený už dnes alebo nie, nie je úplne jasné.

No a táto nejasnosť nie je ani zďaleka problematická iba pri tomto fonde. V spojení s Bitcoin Law je totižto hneď niekoľko ďalších nejasností, ktoré určite nepomáhajú tomuto kroku. Ten nie je úplne v láske ani domácich občanov, čo potvrdzuje hneď niekoľko prieskumov. Podľa informácii zverejnených portálom u.today sa až viac ako 70 % obyvateľom danej krajiny tento zákon nepáči.

Problémy s Paragrafom 7

Podľa iných neoficiálnych prieskumov má byť dokonca až viac ako 95 % Salvádorčanov presvedčených, že možnosť platby Bitcoinom by mali poskytovať iba tí obchodníci, ktorí tak spraviť chcú. To ale nie je možné podľa Paragrafu 7 daného zákona, ktorý hovorí o tom, že všetci obchodníci či predajcovia budú musieť prijímať Bitcoin za akýkoľvek produkt či službu.

Upozornil na to dokonca aj právny poradca prezidenta, ktorý v jednom z posledných rozhovorov povedal, že pokiaľ sa biznisy budú vyhýbať umožneniu platby prostredníctvom Chivo peňaženky (oficiálna Bitcoin peňaženka v krajine), môžu mať tieto biznisy problémy so zákonom. Tieto vyjadrenia sú ale v priamom rozpore s tým, na čo poukázal prezident Nayib Bukele počas leta. Prostredníctvom svojho Twitteru sa napríklad niekoľkokrát vyjadril, že ktokoľvek, kto nechce používať Bitcoin, ho používať vôbec nemusí. Rovnako tiež poukázal na to, že pobočky Western Union, ktorým má Bitcoin z časti konkurovať, budú stále k dispozícii pre hocikoho, kto ich používať chce.

Rozdelenie komunity

No a práve Paragraf 7 je akýmsi hlavným bodom, ktorý tiež rozdeľuje aj kryptomenovú komunitu na dve časti. Prvá z nich vo veľkom podporuje tento zákon a dokonca hlási, že dnes „zo solidárnosti,“ respektíve pre podporu tohto zákona, nakúpi BTC v hodnote 30 dolárov (suma, ktorú má dostať každý občan Salvádoru potom, čo si založí Chivo peňaženku). Najmä na Twitteri má táto strana pomerne veľkú podporu a tak je možné, že nákupov BTC v hodnote 30 dolárov v najbližších hodinách pribudne obrovské kvantum.

Na druhej strane sú ale ľudia, ktorí sa nepozerajú iba na schválenie Bitcoinu ako zákonného platidla v Salvádore, ale pozerajú sa aj na to, akým spôsobom k tomu došlo. Tí poukazujú najmä na Paragraf 7, ktorý podľa ktorého musia všetci obchodníci Bitcoin prijímať. A to sa nepáči najmä tým, ktorí veria, že nikto by nemal byť nútení prijímať žiadnu menu, ale mal by mať slobodnú vôľu sa rozhodnúť, aké platidlo chce používať alebo prijímať (a to aj v prípade Bitcoinu či kryptomien). Tento postoj si môžete napríklad prečítať aj na stránke Paraleního Polisu, ktorá sa rozhodol nepodporiť Salvádorský Bitcoin Day nákupom BTC v hodnote 30 dolárov.

Akú stranu tejto "barikády" zastávate vy? Myslíte si, že oficiálne uzákonenie Bitcoinu ako platidla v Salvádore je pozitívom kvôli možnej adopcii alebo u vás prevláda pocit, že je to nesprávny krok práve kvôli tomu, ako bol prevedený a ako narúša ideológiu kryptomien? O svoje komentáre sa neváhajte podeliť na našich sociálnych sieťach alebo v sekcií komentárov.

Zdroje: https://u.today/, https://cointelegraph.com/, https://cryptobriefing.com/, https://cryptoslate.com/

Disclaimer

Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Twitter : https://twitter.com/Trader_20_
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

 

 

Mohlo by ťa zaujímať

cart