0
 0,00 0 items

No products in the cart.

06.08.20 Ako správne používať GitHub?

[vc_row type="in_container" full_screen_row_position="middle" column_margin="default" scene_position="center" text_color="dark" text_align="left" overlay_strength="0.3" shape_divider_position="bottom" bg_image_animation="none"][vc_column column_padding="no-extra-padding" column_padding_position="all" background_color_opacity="1" background_hover_color_opacity="1" column_link_target="_self" column_shadow="none" column_border_radius="none" width="1/1" tablet_width_inherit="default" tablet_text_alignment="default" phone_text_alignment="default" overlay_strength="0.3" column_border_width="none" column_border_style="solid" bg_image_animation="none"][vc_column_text]GitHub je webová stránka a služba, o ktorej stále počúvame nadšených geekov, ale veľa ľudí nerozumie tomu, čo robí. Ak sa chcete dozvedieť viac o ňom, na čo je, čítajte ďalej a zistite to.

„Git“ v GitHub

Aby ste pochopili GitHub, musíte najprv porozumieť Git. Git je systém riadenia verzií s otvoreným zdrojovým kódom, ktorý založil Linus Torvalds. Tá istá osoba, ktorá vytvorila Linux. Git je podobný iným systémom riadenia verzií - napríklad Subversion, CVS a Mercurial.

Git je teda systém na správu verzií, ale čo to znamená? Keď vývojári niečo vytvoria (napríklad aplikácia), robia neustále zmeny v kóde a vydávajú nové verzie až po prvé oficiálne vydanie (bez verzie beta).

Systémy riadenia verzií udržujú tieto revízie priame a ukladajú zmeny do centrálneho úložiska. To umožňuje vývojárom ľahko spolupracovať, pretože si môžu stiahnuť novú verziu softvéru, vykonať zmeny a nahrať najnovšiu revíziu. Každý vývojár môže vidieť tieto nové zmeny, stiahnuť ich a prispieť.

Podobne aj ľudia, ktorí nemajú nič spoločné s vývojom projektu, môžu súbory stále sťahovať a používať. Väčšina používateľov Linuxu by mala byť s týmto procesom oboznámená, pretože použitie Git, Subversion alebo nejakej inej podobnej metódy je celkom bežné pri sťahovaní potrebných súborov - najmä pri príprave na zostavenie programu zo zdrojového kódu (pomerne bežná prax pre linuxových geekov).

Git je uprednostňovaný systém riadenia verzií väčšiny vývojárov, pretože oproti iným dostupným systémom má mnoho výhod. Ukladá zmeny súborov efektívnejšie a zaisťuje lepšiu integritu súborov. Ak vás zaujímajú podrobnosti, na stránke o základoch Git-u - (https://git-scm.com/book/en/v2) nájdete dôkladné vysvetlenie toho, ako Git funguje.

„Hub“ v GitHub

Povedali sme si, že Git je systém na správu verzií, podobný, ale lepší ako mnoho dostupných alternatív. Čo robí GitHub tak výnimočným? Git je nástroj príkazového riadku, ale centrum, v ktorom sú všetky veci, ktoré sa týkajú Git-u, je GitHub.com. Tam vývojári ukladajú svoje projekty a prepájajú sa s podobne zmýšľajúcimi ľuďmi.

Poďme sa pozrieť na niekoľko hlavných dôvodov, pre ktoré geekovia radi používajú GitHub a naučíme sa niekoľko terminológií.

Prečítajte si aj : Čo je Reddit?

Úložisko

Úložisko (repository alebo skrátené „repo“) je miesto, kde sú uložené všetky súbory pre konkrétny projekt. Každý projekt má svoje vlastné repo a môžete k nemu pristupovať pomocou jedinečnej adresy URL.

Forking repo

„Forking“ alebo vetvetnie je vytvorenie nového projektu založeného na inom projekte, ktorý už existuje. Je to funkcia, ktorá do veľkej miery podporuje ďalší rozvoj programov a iných projektov. Ak nájdete na GitHub projekt, do ktorého by ste chceli prispieť, môžete rozvetviť repo, vykonať zmeny, ktoré by ste chceli, a prepracovať revidovaný projekt ako nové repo. Ak sa pôvodné úložisko, ktoré ste vytvorili na vytvorenie nového projektu aktualizuje, môžete tieto aktualizácie ľahko pridať do svojej aktuálnej vetvy.

Žiadosť o stiahnutie

Rozvetvili ste úložisko, urobili ste veľkú revíziu projektu a chcete, aby ho pôvodní vývojári uznali, možno dokonca aj v oficiálnom projekte / úložisku. Môžete tak urobiť vytvorením žiadosti o stiahnutie. Autori pôvodného úložiska môžu vidieť vašu prácu a potom sa rozhodnúť, či ju do oficiálneho projektu prijmú. Vždy, keď zadáte požiadavku na stiahnutie, GitHub vám poskytne perfektné médium na komunikáciu s vami a správcom hlavného projektu.

Sociálne siete

Aspekt sociálnej siete GitHub je pravdepodobne jeho najsilnejšou vlastnosťou, ktorá umožňuje projektom rásť viac ako ostatné ponúkané funkcie. Každý užívateľ v službe GitHub má svoj vlastný profil, ktorý funguje ako životopis a zobrazuje vaše minulé práce a príspevky do iných projektov prostredníctvom žiadostí o stiahnutie.

O revíziách projektu je možné diskutovať verejne, takže množstvo expertov môže prispieť vedomosťami a spolupracovať pri napredovaní projektu. Pred príchodom GitHubu by vývojári, ktorí sa zaujímajú o príspevok k projektu, zvyčajne museli nájsť nejaké prostriedky, ako kontaktovať autorov, pravdepodobne e-mailom a potom ich presvedčiť, že im možno dôverovať a ich príspevok je legitímny.

Zoznamy zmien

Keď na projekte spolupracuje viac ľudí, je ťažké sledovať revízie, čiže kto zmenil čo, kedy a kde sa tieto súbory ukladajú. GitHub sa stará o tento problém sledovaním všetkých zmien, ktoré boli presunuté do úložiska.

GitHub nie je len pre vývojárov

Toto všetko o čom sme hovorili vás môže presvedčiť, že GitHub je ideálny iba pre programátorov. Aj keď je to omnoho menej bežné, v skutočnosti môžete GitHub používať pre všetky typy súborov. Ak máte napríklad tím, ktorý neustále mení textové dokumenty, môžete použiť GitHub ako svoj systém riadenia verzií. Táto prax nie je bežná, pretože vo väčšine prípadov existujú lepšie alternatívy, ale je dobre to vedieť.

Zdroje: howtogeek.com, kinsta.com, en.wikipedia.org

Disclaimer

Až 13 kryptomien aktualizovaných každý deň, mince so zápalnou šnúrou, fundamenty, vzdelávanie, VIP chat pre všetkých a LIVE ROOM, kde naživo obchodujeme. Kryptomeny jednoducho a zrozumiteľne s Trader2.0

Tento článok patrí firme JKralo s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

Kontakt : 
Telegram : https://t.me/jtrader20
Facebook : https://www.facebook.com/kralovanskyjakub
Instagram : https://www.instagram.com/bitcoin_trader2.0/
Web : https://trader20.sk/
E-mail : info@trader20.sk
Youtube kanál : https://www.youtube.com/channel/UCLf520Y_L1DQKURva4npXUA?view_as=subscriber

75486051_1455104544666141_6829501680044736512_n[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Mohlo by ťa zaujímať

cart